Nemá žiadnu marketingovú stratégiu, ako byť úspešná. Riadi sa iba srdcom. Hoci to môže znieť naivne, keď to hovorí Sima Martausová (31), z jej slov sála uveriteľná úprimnosť.

Na stretnutie meškala, pretože uviazla v kolóne. Po troch rokoch života v hlavnom meste sa rozhodla byť motorizovaná obyvateľka Bratislavy. Sediac v kaviarni som sledovala prichádzajúcich ľudí a zaujala ma mladá žena, ktorá sa nápadne podobala na Simu Martausovú. Keď si však zapálila cigaretu, bolo viac než jasné, že to nie je ona.

Takže ste sa už v Bratislave nadobro usadili? Niektorí cezpoľní si na hlavné mesto zvykajú trocha ťažšie. A vy na dôvažok takmer v každej skladbe spomínate prírodu...

Trocha som sa obávala presťahovať do Bratislavy. Ale už tu bývali moji veľmi dobrí kamaráti, stretla som tu úžasných ľudí, obľúbila som si toto mesto. Ale je pravda, že keď hľadám ticho, relax, prírodu, idem mimo hlavného mesta. A nepovedala by som, že som sa tu usadila definitívne, veď počas leta som tu bola iba dvakrát. Veľa cestujem, pretože koncertujem, potom som rada vo Vysokých Tatrách, doma u rodičov v Považskej Bystrici. Asi sa úplne usadím, až keď sa vydám.

Zvykli ste si aj na dopravnú situáciu v hlavnom meste?

Áno. Vodiči sú tu rýchli, naučila som sa to aj ja. Na presúvanie si síce vyberám čas, keď nie sú kolóny, ale vidíte, že vždy sa to nedá odhadnúť – aj teraz som meškala na stretnutie s vami. Prvé tri roky som bola bez auta. Bolo však už nutné kúpiť si ho z praktických dôvodov.

Obľubuje oblečenie s folklórnymi 
motívmi z dielne svojej kamarátky.
Obľubuje oblečenie s folklórnymi 
motívmi z dielne svojej kamarátky.
Zdroj: Archív S. M.

Pochádzate z Považskej Bystrice, z mesta, kde ľudia netrpezlivo čakali na stavbu diaľnice, aby sa konečne eliminovali dopravné nehody v centre.

Moja rodina to „schytala“, myslím tú stavbu diaľnice. Náš dom stojí pod mostom medzi stĺpmi. Keď sa to tam stavalo, bolo to dosť zlé, teraz je tam už relatívne ticho, je to v pohode. Ale čo sa týka môjho rodného mesta, chcela by som vychváliť prírodné prostredie, hory, chodievajú k nám preto aj horolezci.

A čo vaša rodina?

Moji rodičia sa v rámci povolania venujú krásnym veciam, za čo ich veľmi obdivujem. Otec pracuje 30 rokov v domove sociálnych služieb, stará sa o mentálne postihnutých mužov, mama celý život pracuje ako učiteľka v materskej škole. Vďaka otcovej práci som vyrastala medzi postihnutými ľuďmi, dnes preto necítim žiadne bariéry. Keď som študovala na vysokej škole, viedla som divadelný krúžok v materskej škole, kde pracuje mama, bolo to krásne obdobie.

Ste známa svojou prirodzenosťou. Pred stretnutím s vami som si hovorila, že si vás obzriem, či nemáte gélové nechty, či si nefarbíte vlasy a či nebodaj neobjavím znaky botoxu.

Trocha som sa nalíčila kvôli vám. Nechty mám síce nalakované 
– aha, pozrite sa –, ale to sme sa hrali s neterou. Vlasy mám po lete vyblednuté od slnka, pretože som veľa chodila po horách. Botox neodsudzujem, ak sa niekto rozhodne pre túto skrášľovaciu procedúru, je to jeho vec. Ale mne sa páči prirodzený chod života. Keď človek starne, tak aj múdrie a získava nadhľad. Každá vráska odzrkadľuje životnú skúsenosť.

Známe sú aj vaše podmienky pri fotení do magazínov – nechcete byť príliš nápadná.

Trvám na tom, aby ma neobliekali do šiat s hlbokým výstrihom či do príliš krátkych sukní. Nie preto, že by som bola konzervatívna či dokonca puritánka. Iba mi jednoducho takéto oblečenie nepristane. Naopak, ak vidím takéto modely na iných ženách, ktorým to pristane, obdivujem ich.
V najnovšom klipe k piesni Zachovám si svoju tvár vás pekne nalíčili, upravili vám vlasy... Vidieť to, hoci sa vaša tvár iba odráža na plátne. Užili ste si to?
To, že ma líčili a natočili mi vlasy kvôli klipu, som brala normálne. Som síce zvyknutá líčiť sa a česať sa tak „po svojom“, ale ani tento typ mejkapu mi nebol proti srsti. Skôr som sa v ten deň, keď sme nakrúcali do klipu môj spev, sústredila na obsah textu, ktorý som chcela zaspievať a hlavne precítiť, a to napriek tomu, že tam boli kamery.

Ani našpúlené pery, ani značkové veci. Neobávate sa, či v slovenskom šoubiznise prerazíte?

Neviem, či je to pre mňa tá správna otázka. Neviem ani, čo je to ten šoubiznis. Žijem si takej svojej príjemnej bubline, hrám pre ľudí, robí mi to radosť a to je pre mňa dôležité. Najjednoduchšie je, keď je človek sám sebou, na nič sa nehrá a nikto ho vtedy nemôže na ničom nachytať. Vnímam sa ako obyčajná a normálna.

Hoci nie ste typická predstaviteľka šoubiznisu, aj tak ste vyhrali prestížnu cenu OTO.

Pred vyhlásením výsledkov som bola veľmi nervózna, nerátala som s tým. Myslím si, že aj ostatné speváčky, ktoré boli nominované, si to víťazstvo zaslúžili. Nebrala som to ako svoje ocenenie, ale ako ocenenie svojej kapely či fanúšikov, ktorí chodia na koncerty, kupujú si lístky a poslali hlasy. A nešlo by to ani bez požehnania od Boha, ktorý mi dal dar spevu.

Na koncertoch ju vídať s gitarou, 
texty aj hudbu si skladá sama.
Na koncertoch ju vídať s gitarou, 
texty aj hudbu si skladá sama.
Zdroj: Archív S. M.

Mnohí hudobníci majú plán, odborníci im radia, ako sa stať slávnym, ako dobre zarábať. Veľkou pomocou sú sociálne siete. Vy tak nepôsobíte.

Sociálne siete kvôli fanúšikom využívam aj ja. Ale pozrite – mobilný telefón mám jednoduchý tlačidlový, bez internetu. Nemám vôbec premyslené, ako budovať svoju kariéru, aby som bola úspešná. Nie som obchodníčka, idem spievať tam, kde ma ťahá srdce. Pocitmi sa riadim aj pri nahrávaní skladieb. Zatiaľ mi to ide, a keď to prestane fungovať, budem robiť niečo iné. Myslím si, že ak sa umelci neriadia srdcom, ľudia do vycítia. Môžu mať vypracovaný akýkoľvek dobrý plán. Ak tam nie je cit, láska, nepomôže to. Zatiaľ ma srdce ani presvedčenie byť úprimná a pravdivá nesklamali. A podobní sú aj ľudia okolo mňa. Môj manažér je môj kamarát, ktorého poznám desať rokov, oženil sa s mojou dobrou kamarátkou. Aj v kapele pôsobia moji dobrí kamaráti.

Ivan Savkin

Ruský silák dosiahol svetový rekord. Neuveríte, čo sa mu podarilo

Populárne články
Prvé kráľovské povinnosti Meghan a princa Harryho v tomto roku. Spoločne navštívili Kanadský dom v Londýne. Práve v Kanade trávili ako rodina vianočné sviatky. Reč tela vojvodkyne a vojvodu zo Sussexu naznačovala, že sú si oporou.

Chcem, aby ste odo mňa počuli pravdu! Princovi Harrymu je ľúto, že to zašlo tak ďaleko

Josef Abrhám dodnes patrí k najvychytenejším a najobľúbenejším umelcom. S Josefom Vinklářom si stihol zahrať aj v pokračovaní slávneho seriálu Nemocnica na okraji mesta.

Známy český herec oslávil krásne jubileum. Ako žije doktor Blažej z Nemocnice na okraji mesta?

VERONIKA je s prístupom nákupných centier k vozičkárom spokojná.

Dáma, ktorá chce meniť svet z vozíka: Motivuje aj zdravých a sníva o bezbariérovom Slovensku

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Vtipy zo Života

Začnite týždeň s úsmevom: Pobavte sa s nami na tých najlepších vtipoch zo Života

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia