Nový následník britského trónu princ William s manželkou Catherine sa po úmrtí britskej kráľovnej Alžbety II. stali vojvodom a vojvodkyňou z Cornwallu. Tento titul predtým patril novému kráľovi Karolovi III. a kráľovnej manželke Camille, informuje stanica CNN.

Princ William s manželkou Catherine si vo štvrtok večer zmenili názov svojho účtu na Twitteri na "Vojvoda a vojvodkyňa z Cornwallu a Cambridgea". Okrem nového titulu si tak ponechali aj pôvodný, ktorý získali v deň svojho sobáša v roku 2011. Oficiálnym sídlom nového vojvodu a vojvodkyne z Cornwallu by mal podľa ich oficiálneho účtu na Twitteri aj naďalej zostať Kensingtonský palác v Londýne.

Kráľovi Karolovi III. patril okrem titulu vojvoda z Cornwallu aj titul princ z Walesu. Udelila mu ho jeho matka Alžbeta II. pri slávnostnom obrade investitúry, ktorý sa konal na waleskom hrade Caernarfon v roku 1969. Tento titul však na nového následníka trónu princa Williama neprechádza automaticky, preto nateraz zostáva len vojvodom z Cornwallu a Cambridgea, informuje TASR.

Veľké zmeny možno očakávať aj pri deťoch princa Harryho a vojvodkyne Meghan. Archie a Lilibet majú po smrti kráľovnej nárok na titul HRH. Znamená to, že deti zo Sussexu sú teraz technicky princ Archie a princezná Lilibet Mountbatten-Windsorová, píše Mirror. Táto zmena prichádza na základe pravidiel, ktoré stanovil kráľ Juraj V. v roku 1917. Ako deti syna panovníka - vnuci novovymenovaného kráľa Karola III. - majú teraz aj titul v štýle HRH, ak ho chcú používať.

Meghan predtým tvrdila, že jej synovi bol počas kontroverzného rozhovoru s Oprah Winfrey odopretý titul princa. Obvinila tiež Buckinghamský palác, že Archieho nechránil, keď mu odoprel nepretržitú ochranku. Na otázku, či je pre ňu dôležité, aby sa Archie volal princ, Meghan odpovedala, že nemá žiadnu náklonnosť k "vznešenosti" oficiálnych titulov. Povedala však, že ide o "myšlienku, že náš syn nie je v bezpečí, a tiež o myšlienku, že prvý farebný člen tejto rodiny nebude titulovaný rovnakým spôsobom, ako by boli ostatní vnuci".

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia