Nový britský kráľ Karol III. (73) sa v piatok podvečer prvýkrát prihovoril verejnosti prostredníctvom videopríhovoru. Zosnulú Alžbetu II. v ňom označil za inšpiráciu pre neho samého aj celú kráľovskú rodinu a prisľúbil, že bude pokračovať v jej celoživotnej službe, píše denník The Guardian.

"Naše hodnoty zostávajú – a musia zostať – nemenné. Rovnako ako úloha a povinnosti monarchu, ako aj jeho vzťah s anglikánskou cirkvou, v ktorej je zakorenená moja viera," vyhlásil kráľ. Dodal, že práve v tejto viere sa naučil vážiť si zmysel pre povinnosť voči ostatným, informuje TASR. "Nezáleží, či žijete v Spojenom kráľovstve alebo niektorom z jeho území, z akého prostredia pochádzate alebo čomu veríte, budem sa snažiť vám slúžiť s vernosťou, úctou a láskou, ako po celý môj život," uviedol Karol III.

Sediac vedľa zarámovanej fotografie kráľovnej venoval Alžbete vrúcne slová: "Jej Veličenstvo kráľovná - moja milovaná matka - bola počas celého svojho života inšpiráciou a príkladom pre mňa a celú moju rodinu a sme jej zaviazaní tým najúprimnejším dlhom, aký môže mať každá rodina voči svojej matke." Kráľ hovoril o "neochvejnej oddanosti" svojej matky, keď zložil "slávnostný sľub", že bude zachovávať rovnaké "ústavné princípy" počas "zostávajúceho času, ktorý mi Boh dá", píše TheSun.

Čo povedal na adresu Harryho a Meghan? Čítajte na ďalšej strane...

Diskusia