V aktuálnom čase mal byť choreograf a režisér Ján Ďurovčík (49) na veľkolepom svetovom turné so Slovenským divadlom tanca. Napokon je všetko inak.

Vidieť Jána Ďurovčíka pri práci je už na prvý pohľad veľmi inšpiratívne. Nie preto, že pri tom používa expresívny slovník, rozhadzuje rukami a fajčí obľúbené cigary. On je skrátka presne tam, kde má byť, a robí to, pre čo sa narodil. Zároveň má rád výlety zo žánru do žánru, a tak jeho tvorba obsahuje klasický balet, avantgardné umenie, ale aj veľké televízne šou.

Kým v sebe skĺbil prácu režiséra, choreografa a scenáristu, trvalo to niekoľko rokov. „Vo svojom živote som prešiel niekoľkými prerodmi. Prvý bol z tanečníka na choreografa. Mal som asi dvanásť rokov a prvýkrát som túto potrebu pocítil, keď choreograf v detskom súbore Zemplín povedal – a teraz to poviem veľmi zjednodušene – ‚doprava‘ a ja som mal pocit, že to malo byť doľava.“

Svoju prvú choreografiu vytvoril ako trinásťročný a prvé celovečerné predstavenie uviedol o rok neskôr ako prvák na strednej škole. „Potom prišiel druhý prerod, a to z choreografa na režiséra. Bolo to v čase, keď som dostal text nejakej hry, ku ktorej som mal pre režiséra vytvoriť choreografiu. Keď som text čítal, automaticky sa mi rodili v hlave myšlienky, ale keď som prišiel na skúšku, režisér mal úplne odlišné predstavy. Nehovorím, že horšie alebo lepšie, to nie je podstatné, ale zrazu som pocítil potrebu inscenovať si to po svojom.“

K práci choreografa a režiséra sa postupne pridružilo písanie scenárov. „Tie som písal najskôr k rôznym programom, ale aj k baletu, aby som vedel, čo chcem divákovi v danej scéne povedať.“ To už bol len krôčik k tomu, aby sa na scenároch začal podieľať ako spoluautor spolu s dramaturgom Petrom Pavlacom (44).

FOTOGRAFIE JÁNA ĎUROVČÍKA NÁJDETE V GALÉRII

V prípade vzniku „hitmuzikálu“ Voda a krv nad vodou na začiatku nebol nápad, ale nátlak. Producenti aj diváci si žiadali pokračovanie megaúspešného Ôsmeho svetadielu pozostávajúceho z hitov legendárnej skupiny Elán. „Sedem rokov som odmietal požiadavky na vytvorenie pokračovania, pretože mi chýbal nápad a nechcel som vytvoriť niečo, čo by bolo nasilu,“ priznal nám Ján Ďurovčík, ktorý sa nazdáva, že obecenstvo prijíma jeho tvorbu pozitívne najmä preto, že za ňou nie je žiadny kalkul.

„Vždy to bol poctivo vypracovaný príbeh zasadený do deja. Nebolo to parazitovanie na úspešných skladbách od Elánu, Petra Nagya či Mekyho Žbirku, preto tomu ľudia verili.“ Keď napokon nápad prišiel, i keď na prvé počutie ide o dosť exotické spojenie témy Grófa Monte Christo so životom ítečkárov, práca na ňom sa rozbehla veľmi rýchlo. „Paradoxné spojenie pri sledovaní deja napokon nie je vôbec paradoxné a elánovské pesničky do toho sadli ako riť na šerbeľ,“ priznal so smiechom.

Skladby, ktoré v muzikáli odznejú, Ďurovčíkovi do príbehu takpovediac naskakovali samy. Ústrednou piesňou je navyše hit starý presne dvadsať rokov Voda, čo ma drží nad vodou. „Vždy musí existovať nejaká voda, čo nás drží v ťažkých chvíľach nad vodou. Niekedy to môže byť túžba, niekedy kariéra, niekedy pomsta, ale najkrajšie je, keď nás nad vodou drží láska… Ja mám tvorbu Elánu hlboko v srdci, preto som okamžite vedel, aká skladba sa kde bude hodiť. Žil som v socializme a nepočúval som rakúske rádiá. Býval som v Michalovciach. Netušil som, aká je svetová pop-music, ale zato som poznal každú pesničku od našich hudobných legiend, ako bol Modus, Žbirka, Nagy či Elán.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
OTTO WEITER ušiel hrobárovi z lopaty. Po manželkinej smrti viedol veľmi nezdravý životný štýl.

Veľké upratovanie u OTTA WEITERA: Čo spravil s vecami nebohej manželky?

Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia