Vo Švédsku došlo k nevídaným udalostiam. Rodostrom kráľovskej rodiny začal mať príliš veľa vetvičiek, kráľ Karol XVI. Gustáv (73) sa preto rozhodol pristúpiť k netradičnému riešeniu. Svojim piatim vnúčatám odobral právo používať kráľovské tituly.

Rozhodnutie sa týka dvoch detí jeho syna princa Carla Philipa (40) – princov Alexandra a Gabriela – a troch detí jeho dcéry princeznej Madeleine (37) – princezien Leonore a Adrienne a princa Nicolasa.

Ako bude nariadenie Karola XVI. Gustáva vyzerať v praxi? Ak by sme chceli hľadať pozitíva a negatíva, za nevýhody by sme označili, že päť vnúčat sa už viac nebude pýšiť titulmi kráľovská výsosť, kráľovo rozhodnutie ich pripravilo aj o možnosť poberať apanáž, teda ročný príjem financovaný daňovými poplatníkmi.

Kráľovo nariadenie sa týka Gabriela a Alexandra – synov princa Carla Philipa. O kráľovský titul prídu, o status členov kráľovskej rodiny nie. Budú z nich vojvodovia.
Kráľovo nariadenie sa týka Gabriela a Alexandra – synov princa Carla Philipa. O kráľovský titul prídu, o status členov kráľovskej rodiny nie. Budú z nich vojvodovia.
Zdroj: Shutterstock

Členovia kráľovských rodín po celom svete, ktorých životy sú zviazané dodržiavaním prísnych protokolov, by však zrejme za výhody označili to, že pätica vnúčat, ktoré majú v súčasnosti od jedného do päť rokov, už viac nebude musieť vykonávať oficiálne kráľovské povinnosti.

Realita je v každom prípade taká, že aj naďalej zostanú členmi kráľovských rodín a budú môcť používať tituly vojvoda a vojvodkyňa.

Bolo ich veľa

Zmena na švédskom kráľovskom dvore sa netýka dvoch detí švédskej korunnej princeznej Victorie (42) – princeznej Estelle ani princa Oscara. Pomyselnú imunitu im zabezpečilo miesto v priamej línii nástupníctva na švédsky trón. Zmena neovplyvní ani rodičov piatich vnúčat.

Princezná Madeleine, princ Carl Philip a jeho manželka a princezná Sofia budú podľa stanoviska „pokračovať vo svojej práci v neziskových nadáciách a organizáciách, ktoré založili alebo na ktorých sa podieľajú, okrem toho budú vykonávať oficiálne povinnosti v rozsahu stanovenom jeho veličenstvom“.

Titulmi princezné a princ sa už nebudú pýšiť ani deti princeznej Madeleine. Mladšia dcéra Adrienne môže používať titul vojvodkyňa, syn Nicolas zasa vojvoda.
Titulmi princezné a princ sa už nebudú pýšiť ani deti princeznej Madeleine. Mladšia dcéra Adrienne môže používať titul vojvodkyňa, syn Nicolas zasa vojvoda.
Zdroj: Shutterstock

Rozhodnutie švédskeho monarchu je údajne reakciou na zvyšujúci sa počet členov kráľovskej rodiny.

„Parlament pred pár rokmi oznámil, že urobí previerku niektorých princípov týkajúcich sa monarchie. Jednou z vecí bola aj veľkosť rodiny,“ uviedol pre britskú BBC odborník na šľachtu Roger Lundgren. Podľa jeho slov kráľ na kroky parlamentu nečakal – túto otázku vyriešil sám.

Bojujú s protokolom

Hoci môže krok švédskeho kráľa pôsobiť príliš rázne, je pravda, že najmä v mladších kruhoch kráľovských rodín sa čoraz častejšie skloňuje túžba po väčšej voľnosti. Už aj švédska korunná princezná Victoria sa postarala o zmiernenie prísnych pravidiel, keď si za muža svojho života vybrala fitnes trénera Daniela, ktorý mal od šľachtických koreňov na míle ďaleko.

Svoje o tom vedia aj na Britských ostrovoch. Napríklad princezné Beatrice (31) a Eugenie (29), ktoré napriek tomu, že nosia kráľovské tituly, kráčajú vlastnou cestou. Nepochybne im v tom pomáha to, že nie sú v priamej línii nástupníctva na trón.

Britskí rebelanti

Vystupovaním z kráľovských stereotypov pútali pozornosť už pred svadbou, svoj vlastný chodník si budujú aj po nej. Pravidlami britského kráľovského dvora v týchto dňoch otriasli princ Harry (35) s manželkou vojvodkyňou Meghan (38). Najnovšie sa oficiálne vymanili z charitatívnej kráľovskej nadácie The Royal Foundation. Jedinými predstaviteľmi nadácie tak zostali princ William s manželkou Kate.

„Kráľovská nadácia je primárne filantropický a charitatívny nástroj vojvodu a vojvodkyne z Cambridgea,“ píše sa dnes na oficiálnej webovej stránke nadácie, ktorá správu potvrdzuje. Nadáciu založili kráľovskí bratia William a Harry pred viac ako desiatimi rokmi a neskôr sa k nim prirodzene pridali aj ich manželky. Mladší princ spolu s manželkou nadáciu opustil údajne už v máji. Dôvodom je, že Harry a Meghan chcú pracovať výhradne na vlastnom projekte a oznámili, že si založia vlastnú nadáciu.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Trenčianska ulica si pre vrastené stromy vydúvajúce chodníky a cesty vyžiada kompletnú rekonštrukciu.

Bratislava sa pustila do inventúry štvrť milióna stromov. Padnúť môže až polovica zelene

Počas svojich vystúpení chce vždy ukázať, čo všetko dokážu husle.

Vanessa Mae ukázala veľké srdce: Na Slovensku podporila projekt na ochranu zvierat

Nielen v Bratislave, ale napríklad aj v Trnave túžili ľudia po slobode a nových časoch.

November 89 očami redaktora Života: Neveril som, že zbijú ľudí len preto, že chcú niečo povedať

Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia