Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu vzdali hold kráľovnej po tom, ako panovníčka vo štvrtok zomrela vo veku 96 rokov.

V pondelok zverejnenom vyhlásení, ktoré podľa DailyMail bolo z úcty k výročiu útokov z 11. septembra odložené o jeden deň, Harry tiež uviedol, že si chce uctiť svojho otca na začiatku jeho vlády ako kráľa. Dojímavé slová prichádzajú dva dni po tom, čo sa spolu s manželkou Meghan (41) pripojili k princovi Williamovi (40) a vojvodkyni Kate (40), aby si v okolí hradu Windsor pozreli kvety a pozdravili sa s ľuďmi.

"Oslavujúc život mojej starej mamy, Jej Veličenstva kráľovnej, a smútiac nad jej stratou si všetci pripomíname, akým vodiacim kompasom bola pre mnohých vo svojom záväzku k službe a povinnostiam. Bola celosvetovo obdivovaná a rešpektovaná," vzdal kráľovnej hold jej vnuk, princ Harry (37). "Jej neochvejný pôvab a dôstojnosť zostali pravdivé počas celého jej života a teraz sú jej večným dedičstvom. Zopakujme si slová, ktoré vyslovila po odchode svojho manžela, princa Philipa, slová, ktoré nám všetkým teraz môžu priniesť útechu: ´Život, samozrejme, pozostáva z posledných rozlúčok, ako aj z prvých stretnutí.´

Meghan bola Harrymu celý čas oporou.
Zdroj: TASR/AP

Babička, hoci nám toto posledné rozlúčenie prináša veľký smútok, som navždy vďačný za všetky naše prvé stretnutia - od mojich prvých spomienok na detstvo s tebou, cez prvé stretnutie s tebou ako vrchným veliteľom, až po prvý okamih, keď si sa stretla s mojou milovanou manželkou a objala svoje milované pravnúčatá. Vážim si tieto spoločné chvíle s tebou a mnohé ďalšie výnimočné momenty medzi nimi," pokračuje Harryho rozlúčkové vyjadrenie. "Už teraz veľmi chýbaš nielen nám, ale celému svetu. A keďže ide o prvé stretnutia, teraz si uctievame môjho otca v jeho novej úlohe kráľa Karola III. Ďakujem ti za tvoju oddanosť službe. Ďakujem ti za rozumné rady. Ďakujem ti za tvoj nákazlivý úsmev. Aj my sa usmievame s vedomím, že ty a starý otec ste sa teraz opäť stretli a obaja ste spolu v pokoji."

Princ Harry s manželkou Meghan a babičkou v roku 2018
Zdroj: Getty Images

Začiatkom tohto roka a počas pobytu Sussexovcov v Spojenom kráľovstve na oslavách Platinového jubilea Jej Veličenstva sa kráľovná Alžbeta II. prvýkrát stretla so svojou pravnučkou a menovkyňou Lilibet. Uvádzalo sa, že toto srdečné stretnutie sa uskutočnilo na Windsorskom zámku 48 hodín po tom, ako Harry a Meghan prileteli súkromným lietadlom späť do Spojeného kráľovstva. Kráľovná druhé dieťa páru, Archieho (3), nevidela od roku 2019, keď mal len niekoľko mesiacov. Lilibet dostala meno na počesť kráľovnej, ktorej detská prezývka bola Lilibet (1).

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRI...
Diskusia