Nemala ohnivé prejavy, skrývala pred svetom emócie, tvár jej zdobil iba mierny úsmev. Bola povestná železnou disciplínou a zmyslom pre povinnosť. Hoci patrila k najbohatším ľuďom na planéte, bola skromná až asketická. Svet sa lúči s panovníčkou Spojeného kráľovstva ALŽBETOU II., ktorá zomrela v úctyhodnom veku 96 rokov.

Pracovala až do samého konca života, iba krátko pred smrťou vymenovala novú premiérku Liz Trussovú (47). Bol to jej pätnásty britský premiér či premiérka, okrem toho prežila trinásť amerických prezidentov. Celý svet však spozornel, keď sa táto dôležitá udalosť konala v panovníčkinom dovolenkovom zámku Balmoral v Škótsku a nie v oficiálnom sídle kráľovnej v Bucking­hamskom paláci v Londýne. Obľúbená panovníčka krátko nato odvolala všetky svoje povinnosti na nasledujúce dni a v pokoji zomrela.

VIDEO: Zmieri rodinu jej odchod? Smrťou kráľovnej Alžbety II. sa skončila jedna éra. Pre napäté vzťahy v rodine to bude skúška. Aké plány má nový kráľ Karol III. sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život. 

Riskovala život

Svet začína po jej smrti skloňovať pojem alžbetínska doba. Kráľovná rekordérka, ktorá vládla najdlhšie na svete – 70 rokov, zmenila skostnatenú monarchiu na modernú inštitúciu, pričom mala po boku manžela, zanieteného reformátora princa Philipa (†99). Práve on váhavú Alžbetu presvedčil, aby jej korunováciu, ktorá sa konala v roku 1953, odvysielali v priamom televíznom prenose. Bola symbolom tradície, stability, istoty, národnej hrdosti, kontinuity v rýchlo sa meniacom svete. Na rozdiel od niektorých politikov svojimi zriedkavými prejavmi ľudí nerozdeľovala, ale spájala. Vyznačovala sa neochvejným zmyslom pre povinnosť. Hoci ju v ostatných rokoch zrádzalo zdravie, zriekla sa iba zahraničných ciest, naďalej ostala patrónkou viac ako 600 charitatívnych a dobrovoľníckych organizácií.

VIAC FOTOGRAFIÍ ZO ŽIVOTA KRÁĽOVNEJ NÁJDETE V GALÉRII

Od vládnutia a služby svojmu ľudu do posledného dychu ju neodradilo ani to, že jej rovnako disciplinovaný a pracovitý manžel princ Philip ako 90-ročný odišiel do dôchodku. Čas trávil vozením sa na koči v sand­ringhamskom parku a čítaním kníh pred kozubom. Spojené kráľovstvo dodnes čelí kritike za kolonizáciu časti sveta a porobené národy. Práve Alžbeta II. dokázala, že impériá nie je nevyhnutné udržiavať za každú cenu. Namiesto mocenskej vlády uprednostňovala spoluprácu s národmi a so štátmi na celom svete. Svedectvom toho bolo jej priateľstvo s juhoafrickým revolučným bojovníkom Nelsonom Mandelom (†95) či osobné stretnutie s prezidentom Ghany v 60. rokoch minulého storočia, hoci návštevou krajiny sa ocitla v smrteľnom nebezpečenstve.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia