Alena Heribanová sa pre mnohé ženy v zrelom veku stala inšpiráciou nebáť sa začať žiť nový život.

Z Viedne ste sa vrátili približne pred rokom a pol. Ako sa máte a čo všetko sa za ten čas u vás zmenilo?

Zmenilo sa veľa. Mám staronový domov aj nový spôsob života. V našom starom dome, kde sme kedysi vychovávali malé dcéry a ktorý som zreštaurovala, ešte stále opravujem ploty a staré múry. Naučila som sa amatérskej murárčine aj záhradníčeniu. A som šťastná stará mama, vnučky naháňajú mačku ako kedysi ich mamy, presne vo veku, v ktorom som tu kedysi žili ony, striekajú hadicou kvety aj nás a vrabce a drozdy v korunách nášho starého gaštana v záhrade spievajú celkom nové piesne. Včera sa na slnku vyhrievala tyrkysovo sfarbená jašterička a ani sa nepohla, keď ma zbadala... Ako pred 25 rokmi.

Takmer po 6 rokoch práce v Rakúsku ste sa vrátili aj na televízne obrazovky, ak teda opomeniem stabilnú reláciu Anjeli strážni, stali ste sa tvárou Trojky na RTVS. Ako tento kanál uvítali diváci? S akými reakciami ste sa stretli?

S rôznymi, niektorí sa tešia, že vidia opäť herecké legendy, pôvodnú tvorbu, filmy, zábavné programy, ale aj relácie, ktoré boli za starých čias v trezore. Niektorí šomrú. Trojka je program pre starších divákov, ktorí sa už neorientujú vo svete internetu. A takých je u nás veľmi veľa. Mnohí uvítali naše hostiteľské vstupy, ktoré nie sú iba informáciou o programe, ale aj historickým kalendárom, rozhovormi s osobnosťami, jednoducho ľudským a priateľským stretnutím s divákom.

FOTOGRAFIE OBĽÚBENEJ MODERÁTORKY NÁJDETE V GALÉRII

V dobe pred internetom si vaša profesia hlásateľky vyžadovala veľmi veľa učenia a prípravy. V jednom z rozhovorov ste povedali, že informácie do živých vstupov ste čerpali najmä z encyklopédií. Vaša dcéra Tamara zas o vás prezradila, že nepozná rozhľadenejšiu a inteligentnejšiu ženu, ako ste vy. Čo vám momentálne zamestnáva myseľ?

Som večný študent so záujmom o svet. Knihami ma zásobujú najmä moje dcéry, prednosť dávam skôr literatúre faktu, čítam časopisy a revue o histórii, populárno-vedecké články o svete okolo nás. Zaujímajú ma naše dejiny a osobnosti v časoch monarchie, ich hodnota pre duchovný rozmer našej súčasnosti. Náš priestor má unikátnu energiu mnohých národnostných menšín, kultúr, folklóru aj učenosti. História našich banských miest, univerzít, trojjazyčných aj multietnických regiónov tvorí základ našej kultúry a vzdelanosti. Myslím si, že poznaním a uvedomením si týchto hodnôt by sme zmenili tradičné vnímanie nášho národa ako národa utláčaných a biednych. Zdravé sebavedomie, ktoré nám často chýba, je založené práve na poznaní našich dejín a výnimočných ľudí. Tu máme veľké rezervy. A dovolím si povedať, že niekedy aj úžasnú schopnosť ukrývať pred svetom krásu našej krajiny, prehliadať kvalitu a múdrosť, a uspokojiť sa s priemernosťou. Tento rok sa teším na krásne miesta Slovenska, zostanem tu po celý rok.

Relácia Anjeli strážni oslávila tento rok 16. výročie na televíznych obrazovkách. Ktorého z vyše 500 pozvaných hostí z celého sveta by ste označili za anjela?

Bolo ich mnoho, ale pravdupovediac, na niektorých často spomínam. Je veľkým šťastím spoznať toľko skvelých ľudí, nazrieť im do duše a užívať si silu ich osobnosti. Nezabudnem na Václava Havla, Jeremyho Ironsa, Omara Sharifa, ale ani na Štefana Nosáľa, Ladislava Chudíka... Zasiahli milióny ľudí svojou charizmou, energiou a schopnosťou robiť svet krajším. Takých osobností je však oveľa viac.

Často sa vás pýtajú, kto je vaším anjelom strážnym, mňa však zaujíma, pre koho ste anjelom strážnym vy.

Neviem, ale myslím na mojich najdrahších vždy s veľkou túžbou chrániť ich a opatrovať, stáť pri nich v dobrom aj zlom. Ale to robia všetky mamy a ženy, aj bez anjelských krídiel.

Čo priniesla Alene Heribanovej do života pandémia a aké ponaučenie by sme si z tohto obdobia mali všetci zobrať? Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 22 (v predaji od 28. mája 2020). 

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Ministerstvo spravodlivosti SR zavádza na súdoch nový projekt. Postavený je hlavne na dohode. Na snímke štátny tajomník MICHAL LUCIAK

Všetko pre deti: Budeme mať na slovenských súdoch obývačky?

Osemročná Barborka Vargová ovláda ryžovaciu panvicu majstrovsky.

Pravá Kollárova zlatokopka: Naše hory boli najvýdatnejšou zásobárňou zlata v Európe

Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia