Spomienkový večer, ktorý pre Milana Lasicu (†81) Júliusa Satinského (†61) pripravili ich rodiny, priatelia kolegovia, sa rozhodne neniesol znamení sentimentu či smútku. Naopak. Bol plný radosti, pretože presne taká humoristická dvojica aj bola.

Presne rok po odchode Milana Lasicu a dvadsať rokov po odchode Júliusa Satinského si domovské Štúdio L+S pripomenulo tvorbu tejto nezabudnuteľnej dvojice. Pri krásnej príležitosti sa vo vypredanom divadle čítalo, spievalo aj spomínalo. Na významnom večere, počas ktorého opäť ožila bohatá práca obľúbených humoristov, sa zúčastnili mnohé osobnosti z hereckej či hudobnej brandže. Okrem Martina Hubu, Magdy Vášáryovej, Michala Kubovčíka, Adyho Hajdu, Ľubice Čekovskej, Juraja Baroša, Michala Kaščáka a ďalších vystúpili dcéry slávnych otcov – Hana Lasicová a Lucia Molnár Satinská.

Krátko pred zaujímavým večerom nám Lucia priznala, že do programu prispeje čítaním z otcových kníh. „A budem čítať aj z pripravovanej knihy, ktorá vyjde na jeseň pri príležitosti dvadsiateho výročia jeho odchodu,“ povedala nám. Knižka bude mať zaujímavú formu. „Bude to kniha mojich listov, ktoré som mu písala po smrti, čiže je to taká moja posmrtná korešpondencia s ním, ktorá vznikla niekedy v rokoch 2003 až 2004,“ ozrejmila. V tomto smere ju opäť raz inšpiroval otec Július Satinský. Ten si totiž po smrti prvej manželky Oľgy Lajdovej (†41) písal denník, v ktorom pod vplyvom tragickej udalosti „prepol do epištolárnej formy“ a nebohej žene začal písať listy.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Lucia ako nedávna hostka Dobrého rána na vlnách Rádia Slovensko (spolu s Hanou Lasicovou) moderátorke Kate Martinkovej priznala: „Keď niekto zomrie, neznamená to, že zomrie ich vzťah. Otec odišiel, keď som mala šestnásť rokov, a potrebovala som mu hovoriť veci, o ktorých som mu hovorila, kým ešte žil, a tie sú v tých listoch. Vopred upozorňujem, že nejde o žiadne pikantérie. Problémy, ktoré som prežívala, boli skôr literárneho charakteru. Napríklad že som konečne prečítala Turgeneva, čo si o ňom myslím alebo že som videla nový film… V prvom roku po jeho smrti bol vo verejnom živote akoby stále prítomný, lebo in memoriam dostával rôzne ocenenia, ktoré sme my preberali, tak som mu písala aj o tom, aké ocenenie dostal, ktorá kniha mu vyšla aj čo prežívam ja ako tínedžerka v bežnom živote…“

HANA a ŽOFIA s otcom.
Zdroj: INSTAGRAM/HLASICKA

S Hanou Lasicovou sa nám spojiť nepodarilo, v éteri spomínaného rádia však prezradila, že pripomienka tvorby ich otcov ju úprimne teší. Keby sa Milan Lasica na tom večere mohol zúčastniť, prispel by do programu pre nás divákov možno trošku nečakaným spôsobom. „Môj otec sa krátko pred smrťou vyjadril, že najradšej spieva, a už ani nechcel hrať, on chcel len spievať. Som veľmi rada, že sa mu to až do konca splnilo, a asi by si vybral hudobný program,“ uviedla úspešná scenáristka a spisovateľka. Zaujímavosťou je, že aj Luciin otec pred smrťou hovoril, že nebude hrať divadlo, ale bude pre zmenu len písať.

„Chcel byť spisovateľom a napísať veľký humoristický román.“ Ten už, žiaľ, nestihol, zato po ňom zostala rozsiahla pozostalosť. „Mal ručne písané denníky, ‚senníky‘, cestovné denníky a mal všetko skatalogizované a pripravené. Jeho pozostalosť bola v takom stave, že to bolo zoradené a nebolo s tým veľa práce, keďže v tom bol systém. Ale v tejto súvislosti mám jednu vtipnú príhodu. Otec mal svoju prácu naozaj systematicky zoradenú, no našla som zložku ‚čerti v Bratislave‘. Pôvodne som si myslela, že to bude nejaká rozprávka, preto som si chcela pozrieť, či by to ešte mohlo byť aktuálne… V skutočnosti to bol námet na erotický seriál,“ povedala so smiechom a s tým, že pikantný scenár mohla pokojne zle založiť aj ona.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia