Krátko po smrti Karla Gotta sa spustila vlna špekulácií o tom, čo sa bude diať s majetkom, ktorý po sebe legenda česko-slovenskej hudobnej scény zanechala. Celkovo sa hovorí o sume atakujúcej miliardu českých korún.

Spevák po dlhých staromládeneckých rokoch našiel ženu svojho života v Ivane (43), ktorá mu dala rodinu a pocit domova, kam sa vždy rád vracal. Azda nikoho preto neprekvapilo, že starostlivý manžel, otec i starý otec sa postaral o to, aby po jeho odchode všetko, čo počas života nadobudol, zostalo v rukách jeho najbližších.

Majetok legendy česko-slovenskej hudobnej scény naposledy odhadovali v roku 2016, český denník Blesk vtedy hovoril o sume 900 miliónov českých korún (34,96 mil. eur).

Karel Gott patril k mimoriadne aktívnym umelcom, ktorého meno zvučalo nielen doma, ale aj v zahraničí. V najrušnejších časoch mu vraj účet ročne narastal o 10 mi- liónov korún (388,5-tisíc eur), táto suma sa začala výraznejšie znižovať, až keď ho začalo zrádzať zdravie.

Všetko pre rodinu

Hneď po roku 2015, keď Gott prvý raz čelil zákernej rakovine, začal postupne prepisovať majetok na ženu svojho života a matku svojich dcér Charlotte Elly (13) a Nelly Sofie (11).

Karel Gott s manželkou a dcérami.
Karel Gott s manželkou a dcérami.
Zdroj: Archív

Už na začiatku roka 2017 prepísal na manželku Ivanu vilu vrátane pozemkov na Bertramke. Hodnota pražského sídla, ktoré spevák zdedil po rodičoch, sa odhaduje na 50 miliónov korún (1,94 mil. eur). Gott po rodičoch zdedil aj vilu v Jevanoch, ktorú však predal už pred rokmi.

Práve z predaja tejto nehnuteľnosti vraj putovali peniaze na účty jeho dvoch starších dcér Dominiky a Lucie. Ani jedna z nich sumu oficiálne nekomentovala, na verejnosti sa však ozývali hlasy, že obe si vtedy prilepšili približne o milión korún.

Karel manželke Ivane daroval aj pražskú garáž a prepísal na ňu luxusnú drevenicu v Doubiciach na severozápade Česka. Najskôr údajne pozemok aj s chatou prepísal na svoju svokru a Ivaninu matku. Gottovi vraj išlo o to, aby v dokumentoch nefigurovalo jeho meno, a súčasne aby jeho manželku nespájali s hromadením majetku.

Vilu na Bertramke spevák zdedil po rodičoch. Prvýkrát sa do nej presťahoval už v 80. rokoch.
Vilu na Bertramke spevák zdedil po rodičoch. Prvýkrát sa do nej presťahoval už v 80. rokoch.
Zdroj: Archív NMH

Dnes je Ivana Gottová jediná spoločníčka vo firme Karel Gott Agency, s. r. o., ktorá vlastní ochrannú známku Karel Gott a riadila spevákove pracovné aktivity. Spoločnosť manželia zakladali spolu, v roku 2017 však Gott pre zdravotné komplikácie z vedenia odišiel.

Štedré umenie

Spevákov majetok nebol len v nehnuteľnostiach. Gott počas života získal práva na viaceré hudobné diela, ktorých hodnota sa odhaduje na ohromných 500 miliónov korún (19,4 mil. eur). Dedičom budú prinášať peniaze nielen tieto práva, ale aj spevákove piesne, ktoré budú v podobe tantiém tvoriť zisk ešte desiatky rokov od vzniku každej z nich.

O Gottovi sa okrem toho už počas života vedelo, že je veľkým milovníkom umenia. Roky rozširoval svoju zbierku vzácnych diel a sám maľoval obrazy, ktorých ceny dnes dosahujú až 600 eur. Obklopoval sa luxusnými autami a peniaze investoval aj do cenných papierov. Toto všetko by malo tvoriť ďalších takmer 350 miliónov korún (13,6 mil. eur).

Gott miloval umenie, sám maľoval. Jeho umelecká zbierka tvorí niekoľkomiliónovú časť dedičstva.
Gott miloval umenie, sám maľoval. Jeho umelecká zbierka tvorí niekoľkomiliónovú časť dedičstva.
Zdroj: Archív NMH
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Svoje znechutenie zo situácie na Slovensku vyjadruje veľmi otvorene.

Herec Ján Koleník: Tu treba urobiť totálnu výmenu, nevymieňať len za ľúbivejšie bábky

Trenčianska ulica si pre vrastené stromy vydúvajúce chodníky a cesty vyžiada kompletnú rekonštrukciu.

Bratislava sa pustila do inventúry štvrť milióna stromov. Padnúť môže až polovica zelene

Počas svojich vystúpení chce vždy ukázať, čo všetko dokážu husle.

Vanessa Mae ukázala veľké srdce: Na Slovensku podporila projekt na ochranu zvierat

Nielen v Bratislave, ale napríklad aj v Trnave túžili ľudia po slobode a nových časoch.

November 89 očami redaktora Života: Neveril som, že zbijú ľudí len preto, že chcú niečo povedať

Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia