Herec a muzikant Dano Heriban († 43) bol mimoriadne talentovaný človek. Ľudia si ho však najviac zamilovali ako nezabudnuteľného Ďura Brmbalíka z Hornej Dolnej.

Uplynulú stredu však Slovensko zasiahla mimoriadne smutná správa, ktorej spočiatku nikto neveril. Umelec náhle zomrel. Zostali po ňom milovaná manželka a traja malí synovia. Dnes sa s ním kolegovia a verejnosť lúčia v Slovenskom národnom divadle, píše denník Plus JEDEN DEŇ.

Heriban bol členom komorného divadla v Martine od roku 2007 do 2015. Potom ­prestúpil do činohry Slovenského národného divadla, kde pôsobil do roku 2021. Divadlo opustil preto, aby mal viac času na rodinu. „Momentálne mám ambíciu riadiť si čas sám a venovať sa viac rodine. Manželke, svojim trom deťom, ktoré ma potrebujú a ja ich, a zároveň vlastnej hudbe. Napĺňam si tak aj iné potreby,“ povedal pre denník Pravda v decembri 2022.

Napriek tomu, že členom Národného už dva roky Heriban nebol, divadlo dnes usporiadalo veľkú rozlúčku, na ktorej sa môže zúčastniť aj široká verejnosť. Pred divadlom sa už okolo desiatej ráno začali zhromažďovať jeho skalní fanúšikovia. Pani Danka prišla až z Trenčína a priniesla mu kyticu červených ruží. Skupinka stojí v rade pred kondolenčnou knihou, kam môžu zosnulému Heribanovi napísať svoje odkazy do neba. V zástupe ľudí stojí aj Daniela Gudabová alias stará Blažková z Hornej Dolnej, na ktorej tvári je vidno obrovskú bolesť. Zbohom kamarátovi prišli dať aj ďalší kolegovia z Hornej Dolnej. Matej Landl a Marek Majeský.

FOTKY Z ROZLÚČKY SI POZRITE V GALÉRII

Presne o 11:00 sa v sále Činohry SND začala rozlúčka. Na javisku je umiestnená veľká fotka Dana Heribana a okolo sú položené vence a kvety, keďže pohreb sa konal už cez víkend. Sála je naplnená do posledného miesta. Dnu mohli ísť aj skalní fanúšikovia. Pietna rozlúčka začala piesňou od Dana Heribana s názvom Počkám. Herci sedia v predných radoch. Smútočnú reč predniesla herečka Jana Oľhová. Počas toho sa za ňou premietali ich fotky zo spoločných divadelných hier. ,,Lúčim sa s tebou priateľ môj. Ale verím tomuto. Máličko a lúčime sa. Máličko a zídeme sa," odkázala mu do neba. Sálou sa rozlieha ďalšia jeho pesnička, ktorú naspieval s manželkou Kamilou Heribanovou s názvom O2H.

Na javisko sa postavili ďalší jeho zdrvení kamaráti a kolegovia - Michal Kubovčík a milovaná Erina - Petra Polnišová. ,,Tu dole bez teba nič moc (povedala hlasom Eriky z Hornej Dolnej). Správa o tvojom skone bolí ako rana elektrickým prúdom. Nevieme sa nadýchnuť. Akoby došiel kyslík. Ešte pred pár dňami si mi písal, že si mimo systém a hneď, ako prídeš do civilizácie, tak sa ozveš. A ja stále čakám," prihovorila sa Petra svojmu Brmbimu do neba.

Diskusia