Zvedavé otázky

Na druhý deň sme Janu Brejchovú a Vlastimila Brodského privítali na pôde redakcie. Každý, kto bol v redakcii, prišiel sa pozdraviť s hosťami, akých nemáme u nás každý deň. Ľudia sa vždy obávajú formálnosti. Ale po privítaní – dvoch či troch nenútených vetách – rozpriadol sa rozhovor, akoby sme sa už všetci dávno poznali. Jana Brejchová sa neskoršie rozhovorila o filmových začiatkoch.

„Pred kamerou som po prvý raz stála ešte ako žiačka. Vybrali ma náhodne. Bola to vtedy akási omladzovacia akcia filmárskeho kolektívu. Moja prvá úloha vo filme Helgeho sa volala Piďalka.“ Keď padla otázka, na aký film si Jana Brejchová najviac spomína, odpovedala:

„To je naozaj ťažko odpovedať. Je to, akoby ste sa spýtali matky piatich detí, ktoré z nich má najradšej...“ Rozhovor sa skrútil na záľuby. Jana vraj začala zbierať zápalkové nálepky, ale omrzelo ju to. Hovorilo sa o zážitkoch z cestovania, o každodennom zhone zamestnaného človeka, o divadle, filme, novinách. Ba aj o skleróze. A keď si Jana Brejchová nevedela spomenúť na nejaké meno, obrátila sa k manželovi a povedala mu so smiechom: „Čuduješ sa? Veď som už dvadsať rokov vo filme!“

Je to neuveriteľné, že túto mladú, veľmi štíhlu, pôvabnú ženu vídame dvadsať rokov na striebornom plátne, kde vyčarila rozličné atmosféry, stelesnila odlišné postavy. Keď sme sa spýtali, v akej úlohe sa Jana Brejchová páčila Vlastimilovi Brodskému, odpovedal – v úlohe matky.

Zdroj: Reprofoto: ROBO HUBAČ

Malá Terezka

A tak prišla reč na deti. Na malú Terezku a na staršieho Mareka, syna Vlastimila Brodského. Terezka má šesť rokov a jej mama sa už veľmi teší, že sa jej bude môcť venovať aspoň pár mesiacov bez toho, že by musela odskakovať pred filmovú kameru.

„Neviem, po kom to dieťa je,“ zhodne vyhlásili obaja rodičia. Terezka si vraj zaumienila, že ako prváčka sa bude výborne učiť a nosiť domov samé jednotky. Zatiaľ sa jej to na počudovanie oboch veľmi darí.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia