Tentokrát sme sa vrátili do rokov 1973 a 1974. Nahliadnite s nami do archívu týždenníka Život a začítajte sa do článku "Jana Brejchová na návšteve v redakcii".

„To mi teda nehovorte, že teraz nie je u vás čas pečených husí a lokší...“  smiala sa Jana Brejchová po krátkom privítaní v redakcii Života.

„Viete, kedykoľvek som nakrúcala na Slovensku, vždy som počula hotové historky o Slovenskom Grobe, veľkej peci, o stolovaní v strede domácnosti... Ale neochutnala som nič. Buď som tu bola v lete, keď husi ešte nepiekli, alebo na jar, keď sa ešte len liahli...“

„Áno, piatkové husacie hody,“ pritakávame. Ale dnes je utorok! Mali sme pred sebou „bojovú“ úlohu: čo s husacinou?

Stretnutie s bratislavskými hercami

Dnes večer nás čakali v oboch divadlách. Vlastimil Brodský chcel vidieť Simonových Zlatých chlapcov, pretože on sám vo vinohradskom divadle v Prahe hrá jednu z autorových postáv. Jana Brejchová sa išla pozrieť do Hviezdoslavovho divadla na spevohru Na skle maľované. Po divadelnom predstavení stretli sme sa v divadelnom klube s niektorými slovenskými hercami. Posedenie bolo srdečné a neformálne. Veď Jana Brejchová sa pozná s niektorými z nich zo spoločného filmovania. Čoskoro sa našla spoločná reč. Jana Brejchová sa rozprávala s Ivanom Mistríkom, s ktorým nakrúcala v auguste tohto roku farebný televízny film Pani Helena podľa Mitrovského predlohy.

Ivan Mistrík živo debatoval s milými hosťami. A neprekážalo ani to, že podchvíľou prišli po neho z televízneho štúdia v bývalej tržnici, kde ampexoval televízny seriál Buddenbrookovci. Odchádzal v dobrom oblečení, jemne nalíčený, s mladistvým, takmer chlapčenským účesom, aby sa vrátil maskovaním ostarený, pripomínajúci jedného z Forsythovcov. Vlastimil Brodský si zasa vymenil názory o divadelnom umení oboch našich národov s Františkom Zvaríkom, Michalom Dočolomanským, Leopoldom Haverlom, so Zuzkou Cigánovou a s ďalšími hercami.

Čo nového v Prahe? Čo v Bratislave? Znelo po neviemkoľký raz. A všetci boli zvedaví na prácu, atmosféru, plány a tvorivý šum okolo divadla a filmu. Vlastimil Brodský udelil slovenskému herectvu poklonu: „Vaše divadlo je akési temperamentnejšie, zdravšie...“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia