Známe sú jeho fotky z návštevy Šalamúnových ostrovov v novembri 2019, na ktorých má ruky akoby nafúknuté a červené. Napuchnuté ruky má však aj na niektorých novších fotkách a preto majú Briti obavy. Čo sa s Karolom III. deje, a je po smrti kráľovnej Alžbety II. ohrozený aj život jej syna?

Karol III. nastupuje na trón v pokročilom veku 73 rokov. Denník Daily Star zachytil špekulácie Britov na internete a povolal do debaty lekára a vysokoškolského profesora Garetha Nyeho. Podľa doktora je množstvo diagnóz, ktoré sa môžu prejaviť opuchom prstov. Ako jedna z možností sa núka edém, alebo zadržiavanie tekutín. "Edém nastane, keď telo zadržiava tekutiny v končatinách, najčastejšie v nohách alebo na členkoch, ale tiež v prstoch, čo môže spôsobiť, že napuchnú,“ vysvetlil doktor Nye.

Edém je bežný problém, postihuje najmä ľudí vo veku nad 65 rokov, keď už je schopnosť tela kontrolovať tekutiny obmedzená. Na overenie, či je opuch spôsobený týmto problémom, treba opuchnutú časť tela stlačiť na 15 sekúnd a odsledovať, či sa opuch zmierni.
Gareth Nye

Lekár zároveň ponúka aj ďalšiu možnosť. Trápi kráľa Karola artritída? "Artritída, ďalšie bežné ochorenie u ľudí nad 60 rokov. Zasahuje kĺby. Prsty stuhnú, bolia a sú napuchnuté a hoci lieky vedia od bolesti uľaviť, opuch ostáva,“ povedal Nye pre Daily Star a spomenul aj menej pravdepodobné scenáre. "Medzi zriedkavé príčiny môže patriť vysoký príjem soli v strave, ktorý vedie k zadržiavaniu tekutín. Opuch môže byť aj neželaným vedľajším účinkom pri užívaní niektorých liekoch, napríklad tabletiek na vysoký tlak či tabletiek obsahujúcich steroidy,“ vymenováva doktor.

Zároveň však Britov ukľudnil, takýto opuch by nemal signalizovať, že Karol III. má vážny zdravotný problém. "Netreba mať obavy, že by bol v ohrození života kvôli napuchnutým prstom. Je to pravdepodobne len sprievodný jav vyššieho veku,“ tvrdí Gareth Nye.

FOTOGRAFIE CHARLESA S OPUCHNUTÝMI RUKAMI NÁJDETE V GALÉRII

Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Diskusia