Spevák, skladateľ, hudobník, textár a producent Peter Nagy prednedávnom oslávil okrúhle 60. narodeniny. O veľké oslavy a žiaru reflektorov nemá záujem. Jeho oneskorenou oslavou bolo októbrové turné po Slovensku a Česku.

Vedeli ste, že kapela Petra Nagya Indigo je na hudobnej scéne už 35 rokov? Sympatický šesťdesiatnik, ktorý však na svoj vek rozhodne nevyzerá, prezradil, aké boli jeho začiatky, aj to, ako vznikla pesnička Profesor Indigo, ktorá odštartovala jeho kariéru.

Keby ste mali svoj život zhodnotiť pár slovami, ktoré by to boli?

Môj život? Šťastný. Šťastný, naplnený život. Keď som skončil vysokú školu, zistil som, že filozofia mi nedala patent na život. Vtedy som prišiel na to, že ho musím nájsť sám. Splnilo sa mi, čo som chcel – žiť trošku bohémsky, slobodný život umelca.

Chcel som robiť pesničky, písať texty, chcel som byť spevák... Už 35 rokov mám skvelú kapelu. Nežijem búrlivý život, ako ľudia radi čítajú. Napriek tomu by som svoj život charakterizoval ako naplnený a šťastný.

Na koľko rokov sa cítite?

Ráno na 120 rokov a večer na 30. (Smiech.)

Ste skôr nočný živel?

Musím byť. Som večerný typ, pretože hrávame večer. Často s tým zápasím. Cez deň musím vybavovať agendu okolo muziky, veľa mailov, lebo som de facto podnikateľ proti vlastnej vôli, a večer musím podať vrcholový výkon.

Aj na cestách robí spevákovi spoločnosť jeho štvornohý najlepší priateľ.
Aj na cestách robí spevákovi spoločnosť jeho štvornohý najlepší priateľ.
Zdroj: Archív Petra Nagya

Prečo ste sa rozhodli osláviť 60. narodeniny práve svojím turné?

Je to dobrá príležitosť a nie som priateľ veľkých večierkov a osláv. Vyliečil som sa z choroby červeného koberca. Často vidíme, že niektorí ľudia z brandže sú takzvaní večierkari a myslia si, že fotky z večierkov im pridajú na popularite. Ja si myslím, že je to len taký apendix k popularite. Takže sa nesmie zapáliť. (Smiech.) Myslím, že spevák má mať určitý imidž, a ten nie je v obliekaní, vo fotení, ale v tom, čo spieva. Ľudia by mali mať radi jeho pesničky, nielen jeho fotky.

Dokážete odhadnúť, kde máte najväčšiu komunitu fanúšikov?

To sa nedá povedať. Mám fanúšikov v Česku aj na Slovensku. Sú to ľudia medzi štyridsiatkou a šesťdesiatkou. Moje pesničky majú radi z rôznych dôvodov. Na sociálnych sieťach mi píšu pekné komentáre. Dozrievame spolu. Hrozne ma to teší. Začínal som, keď bola okolo mňa určitá „idolománia“. To však bola našťastie iba módna záležitosť.

V mladosti ste boli veľkým idolom...

Jedni vravia tak, iní tak... Je to príjemné, lebo to zabezpečí určitý štart. Potom tú „idolomániu“ musí človek premeniť na obyčajné porozumenie a to je veľmi ťažké, pretože ho musí vystavať na pesničkách. Často u žien v našej brandži vidíme, že si postavia imidž na princípe „som mladá, som sexi“, ale to časom exspiruje. Potom nie je nič horšie, ako keď to človek zúfalo naháňa.

Preto vznikol projekt Pianko?

Projekt Pianko som vymyslel preto, aby moje pesničky potichu zneli ešte hlasnejšie. Sú tam pesničky, ktoré sú úvahou o živote, o slobode. Napríklad pesnička Agáty je o smrti, Bóje sú o láske, piesne Úplné bezvetrie či Sám s nohami na stole sú o slobode.

Bonusová pesnička albumu Pianko 2 sa volá Láska, smrť a sloboda. Ide o tri ženy, ktoré sa v mojich pesničkách opakujú veľmi často. Povedal som si, že ich posadím za jeden stôl, vymyslel som príbeh, že sa stavia o študenta sediaceho za vedľajším stolom. K pesničke je preto jednoduchý klip, sú tam tri stoličky, ale ženy nevidieť.

Karel Gott a Peter Nagy na Zlatom slávikovi v roku 1985 v pražskej Lucerne.
Karel Gott a Peter Nagy na Zlatom slávikovi v roku 1985 v pražskej Lucerne.
Zdroj: Archív Petra Nagya

Dokážete ich nejako zosobniť?

Ťažko povedať, lebo každý si ich predstavuje inak. Smrť môže byť aj pekná blondína alebo bruneta, zasnená aj falošná. Práve preto som tam nedal žiadne konkrétne ženy. Nebolo by to dobré, lebo každý si to predstavuje inak. Výsledkom je úplne jednoduchý klip, ktorý som nakrútil za jeden deň.

Vymyslel som si projekt Pianko, lebo som vždy túžil vydať unplugged tak, aby ľudia vnímali texty potichu. Na prvom albume Pianko sme nahrali pieseň Poďme sa zachrániť so sláčikovým kvartetom. Keď je melódia dobrá, znesie skoro každú premenu.

Ako vnímate popularitu?

Popularita je na začiatku veľmi dobrá pre rýchly štart, ale človek sa do nej nesmie zaľúbiť. Musí to premeniť na niečo trvanlivejšie. Napríklad detské hviezdy. Málokomu sa podarí svoju detskú slávu prelomiť. Podarilo sa to napríklad Alanis Morisette. Bola to detská hviezda a podarilo sa jej pretransformovať na osobnosť a na veľkú speváčku. Je to veľmi ťažké.

Nadviažem na váš projekt Peter Nagy a deti. Teraz je veľa interpretov, ktorí tvoria pre deti. Nerozmýšľali ste, že by ste sa k tomu vrátili?

Aktuálne tvorbu pre deti nesledujem. Keďže som textár a skladateľ 
pre dospelých, detské pesničky som začal skladať kľúčom dospelých, ale majú v sebe určitú hravosť, pretože keď robí človek pre deti, môže sa hrať so slovami. Tak ako v rozprávkach môže dávať zvieratám ľudské vlastnosti. Ale nikdy som to nepodcenil, často to bolo ťažšie napísať a chcel som aj máličko poúčať. Sú úsmevné, ale majú aj zmysel.

Keď som začínal písať pre deti, chcel som to robiť vážne, nechcel som písať infantilné piesne. Najťažšie je, aby pieseň mala silnú melódiu a text, ktorý nie je klišé. Napríklad Psi sa bránia útokom vlastne nie je o psoch, ale je metaforicky o ľudskej vernosti .

Mám intuitívne myslenie. Preto je pesnička Profesor Indigo akousi odvetou za to, že neviem počítať.
 

Máte rád metafory. Napadajú vám prirodzene alebo máte nejaké miesto, kde rád skladáte?

Musím byť úplne sám. Po niekoľkých dňoch mi napadnú námety a slová pesničiek. Žijeme v dobe nekonečného toku informácií a musíme sa znova učiť sústrediť sa. Nápady niekedy prichádzajú veľmi rýchlo, niekedy zložito.

Pesničku Svet je krásny zadok som mal napísanú asi za hodinu. Aj keď vyzerá, že by znela arogantne, Boris Filan na ňu povedal, že je to môj najlepší text. (Smiech.) Ide o to, že celá zemeguľa je polarizovaná na ľudí, ktorí to myslia zle, a tých, ktorí to myslia dobre. To sú tie dve polovice, ktoré sa stále hádajú – preto zadok.

Pesnička Agáty je zase o súdržnosti medzi mužom a ženou vo vzťahu k smrti. Je to ťažká téma, ale musí mať trošku vzduch. Pre mňa sú pesničky všetkým. Ak o mne chcete niečo vedieť, vypočujte si moje piesne, to je najväčší duševný striptíz.

Vašu kariéru odštartovala pesnička Profesor Indigo. Ako to vzniklo?

Pôvod tej piesne vychádza z toho, že nemám exaktné myslenie. To znamená, že z matematiky som mal štvorku. Celý čas som bojoval s ľuďmi, ktorí sa ma na „gympli“ snažili prinútiť myslieť exaktne. Nedarilo sa im to... Mal som z matiky štvorku na „maturách“ a myslím, že iba preto, aby sa ma zbavili. (Smiech.) Mám intuitívne myslenie. Preto je pesnička Profesor Indigo akousi odvetou za to, že neviem počítať. (Smiech.)

Aj na základe tejto pesničky ste dostali ponuku z Modusu. Neoľutovali ste, že ste nakoniec do kapely nenastúpili?

Nie, to bolo v období, keď z Modusu odišiel Miro Žbirka aj Marika Gombitová. Viem, že aj Rišo Müller bol v hre. Mal som jedinú podmienku: že budem písať aj texty, čo sa nepáčilo Kamilovi Peterajovi, aj hudbu, čo sa zase nepáčilo Jankovi Lehotskému. Takže som to povedal Julovi Kinčekovi, s ktorým som bol vtedy na vojne, a on navrhol, aby sme do toho išli dvaja.

Skúsili sme to a vyšlo to. Julo je autor hudby niekoľkých mojich hitov, napríklad aj Psi sa bránia útokom. Boli to dobré časy, plné tvorivého vzrušenia. V Indigu som vždy mal dobrých muzikantov. Boli kreatívni a bavilo nás to. Keď vzniká nová muzika, pre muzikanta je to jeden z najkrajších pocitov. Preto ma to baví dodnes.

Kapela Indigo vo svojich začiatkoch.
Kapela Indigo vo svojich začiatkoch.
Zdroj: Archív Petra Nagya

Spomínate si ešte na začiatky kapely Indigo?

Začiatky boli krásne. Boli sme na vojenskej službe, už vtedy som sa poznal s bubeníkom Mirom Okálom. Ten doviedol basgitaristu Paľa Matušku a Laca Kozusznika, Petra Zvolenčáka. Všetci boli z Ružomberka. A Miloš Volejníček, saxofonista, ktorý hral aj na klavíri a bol z Moravy.

Nemali sme nič, len veľmi veľké oči, sny a chuť hrať. Už vtedy som mal pesničky v hitparádach a na tom sme stavali. Kapelu som pomenoval Indigo, pretože to bol veľký hit a ľudia ho poznali. Nič sme nemali, bývali sme po podnájmoch, jedli konzervy...

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
V roku 2007 a 2010 si prebral ocenenie OTO za najlepšieho herca. Neopakovateľný bol však aj v dabingu, kde svoj hlas prepožičal množstvu známych hollywoodskych hercov. V seriáloch aj na divadelných doskách kolegom veľmi chýba.

Ochrannú ruku nad hercom JÁNOM KRONEROM drží syn Jakub. Verí, že otec sa na scénu ešte vráti

Dominika Gottová

Vážna diagnóza DOMINIKY GOTTOVEJ: Podľa lekárov jej ide o život!

Kostol sv. Jána Nepomuckého je ohradený 112 metrov dlhým a 2 metre vysokým múrom so strieľňami.

Pod slamenou strechou: Najhodnotnejšou kultúrnou pamiatkou obce Bartošova Lehôtka je ľudový dom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Zasmejte sa s vaším obľúbeným týždenníkom

Princezná Diana a Martin Bashir

Novinár zneužil zraniteľnosť PRINCEZNEJ DIANY. Do duše jej prehovoril až mladý William

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia