Michal Hudák si na prahu päťdesiatky od televíznych priaznivcov vyslúžil najcennejšiu sošku Absolútny OTO a záverečný standing ovations.

V sobotný aprílový večer sa v priestoroch novej budovy SND konal 19. ročník prestížnej a v našich končinách aj jedinej diváckej ankety – Osobnosť televíznej obrazovky –, ktorá, tak ako každý rok, so sebou priniesla niekoľko prekvapení.

To prvé prišlo už pár týždňov pred priamym prenosom. Na režisérsku stoličku sa opäť vrátil Jeffo Minařík. Po päťročnom maratóne nahradil Petra Núňeza a zároveň dal priestor staronovému moderátorovi Michalovi Hudákovi.

Tvorcovia nám sľubovali svižnejší program v štýle Oscarov. Napokon sa galavečer predĺžil viac ako o hodinu. Nič to však nemení na fakte, že usporiadatelia si na produkcii priameho prenosu na obrazovkách RTVS dali skutočne záležať. O obsahovej časti sa to už povedať nedá.

A hoci sa vo viac ako triapolhodinovom programe objavili aj slabšie momenty, hviezdny prach slávnostného večera so sebou priniesol najmä veľa zaujímavých situácií. Tu je prehľad toho najlepšieho:

1. Len tak-tak

V hľadisku sa celý večer spokojne usmieval Martin Nikodým, ktorý spolu s Andrejom Bičanom pred odovzdávaním cien trávil čas vo Vysokých Tatrách. Tam kolegovia a kamaráti spoločne zakončili lyžiarsku sezónu symbolickým pochovávaním lyží, čo Martin zdokumentoval aj na sociálnych sieťach. „Lyžiarska sezóna ukončená, lyža pochovaná,“ napísal k fotografii na Instagrame.

Nikodým bol v sobotu ráno v Tatrách, podvečer už spolu s Andrejom Bičanom prichádzal na slávnostný galavečer.
Zdroj: Profimedia

Obľúbený moderátor žal po minulé roky úspech so šou Milujem Slovensko, žiaľ, tento raz odišiel naprázdno. Večer si však užil už od samého začiatku, nie ako v roku 2015, keď na seba chtiac-nechtiac upútal pozornosť tým, že na galavečer OTO dorazil tesne pred jeho koncom.

Na východe Slovenska, vo Vranove nad Topľou, totiž moderoval smerácku akciu v rámci osláv MDŽ. S tou­to nie veľmi lichotivou aktivitou začal ešte v roku 2012 a pre množstvo negatívnych reakcií divákov ju v roku 2017 ukončil.

2. Zobral všetko

Sarkastický úvod a narážky moderátora večera Michala Hudáka na nominované osobnosti či konkrétne programy sa poniektorým prítomným nepočúvali ľahko. Aj vlažný smiech v hľadisku tomu napovedal. Michal napriek tomu zvládol úlohu hostiteľa bravúrne. Nečudo, v divadle mal silnú podporu svojich kolegov a kamarátov z Inkognita.

„Mišovi sme všetci držali palce, lebo sme vedeli už dávno, respektíve odvtedy, odkedy to vedel aj on, že to bude moderovať. Samozrejme, že také veci si v šatni pred nakrúcaním relácie vždy pošepkáme. Verejne sme o tom, prirodzene, nehovorili, lebo to produkcia držala v tajnosti,“ prezradil na margo Miša Vlado Voštinár.

Zdroj: Michal Smrčok

Okrem moderátorského postu získal Michal Hudák ocenenie v obnovenej kategórii zabávač a takisto mu patrí cena v poslednej a najočakávanejšej kategórii galavečera absolútny OTO.

„Sú také chvíle v živote, keď neviete, že čo, a teraz je taký moment,“ povedal prekvapený herec s dôvetkom: „To je aký darček k päťdesiatke? Paráda. Bol to fakt príjemný večer!“ skonštatoval východniar.

3. Zrušia Inkognito?

Presne taká úvaha skrsla v hlave Vlada Voštinára po víťazstve Inkognita v kategórii zábavný program. Pred pár rokmi po ocenení v rovnakej kategórii TV Markíza zrušila obľúbenú Partičku.

„Trošku z toho mám obavu, ale hádam sa nič také nevyplní,“ nádejal sa krátko po priamom prenose moderátor.

Ten tiež v minulosti vyjadril obavu z toho, že Inkognito by mohlo skončiť pre nedostatok rôznorodých povolaní, ktorých hádanie tvorí podstatu relácie. S odstupom času však vidí problém v niečom inom.

„Sme len malé Slovensko, kde je počet všeobecne známych celebrít obmedzený, napriek tomu, že v rôznych pracovných oblastiach máme špičkových ľudí. Kto by však uhádol meno napríklad famózneho dirigenta, ktorý vystúpil aj v tomto programe? Našťastie, môžeme ešte loviť aj medzi spevákmi či športovcami. Jediné, čo odmietame, je vstupovať do politických vôd,“ povedal otvorene Voštinár.

Teší sa, no zároveň má obavy. Vlado Voštinár sa bojí, aby so soškou OTO reláciu Inkognito nezrušili. V minulosti sa to totiž stalo Partičke.
Zdroj: Profimedia

Podľa neho je úspech Inkognita zaujímavý najmä v tom, že nejde o hitový program so závratnými číslami sledovanosti.

„Je to však program, ktorý je na obrazovkách dlho. Mimoriadne nás to teší, je to ocenenie práce, ktorú robíme radi a cítime sa v nej dobre, a to sa muselo preniesť aj na divákov. Sme preto naozaj vďační za každý hlas,“ zdôraznil.

4. Nové zuby – nový štýl

Na margo ocenenej kategórie moderátor/ka televízneho programu Marcel Forgáč so smiechom priznal: „Kým Adela moderuje, mali by udeľovať aj sošku strieborný a bronzový OTO, pretože táto kategória je od prvého okamihu viac ako jasná…“

Je zároveň pravdou, že Adela Vinczeová viac ako víťazstvom v spomínanej kategórii počas galavečera pútala pozornosť novými zubmi a čiernym outfitom. Je o nej všeobecne známe, že na rôzne slávnostné podujatia chodí odetá do svetlých tónov bielej, púdrovej či zlatej.

Tentoraz poriadne zaexperimentovala a dala si na seba slušivý model od Fera Mikloška vo farbe, na ktorú však u nej nie sme zvyknutí. Farebná zmena sa podľa našich zistení udiala najmä z praktických dôvodov.

Adela sa na OTO prvýkrát predviedla v čiernom outfite a zároveň sa pochválila novými zubami.
Zdroj: Profimedia

„Adela a Viktor účinkovali celý uplynulý týždeň na východe Slovenska a do Bratislavy sa vrátili výlučne kvôli Otovi. Po skončení prenosu sa zdržali medzi hosťami iba chvíľu a utekali domov, pretože nasledujúci deň už hrali v Lučenci. Pokiaľ viem, Fero pripravil Adele model na túto príležitosť,“ prezradila nám blízka priateľka Vinczeovcov.

5. Valcovali Oteckovia

Seriálom roka a cenu v kategórii herec a herečka získali markizácki Oteckovia. Prácu na tomto projekte si nevedela vynachváliť ocenená Zuzana Mauréry, ktorá svojimi výkonmi pred kamerou dostala mnohých divákov už vďaka filmom Učiteľka či Tlmočník. Oteckovia sú pre ňu príjemným spestrením pracovného života.

„Hrá sa nám to veľmi dobre, je to výborne písané, deti sú skvelé, preto niet čo dodať. Je to úžasný projekt.“

Za ten môže, mimochodom, ďakovať svojmu seriálovému manželovi Vladovi Kobielskemu.

„Do Oteckov ma v podstate navliekol on, on to celé spáchal, pretože povedal produkcii, aby sa nebáli a oslovili ma.“ Ako sa zdá, tvorcovia nemohli urobiť lepšie.

Zuzana Mauréry získala sošku OTO predovšetkým za Oteckov. Za úlohu v seriáli je vďačná Vladovi Kobielskemu.
Zdroj: Profimedia

6. Cena vďaka YouTubu

Obrovským prekvapením v kategórii redaktor/ka spravodajstva bola ocenená Veronika Cifrová Ostrihoňová. Tá priznala, že túto cenu, tak ako ani mnoho televíznych divákov, vôbec nečakala.

„Bola som pod vplyvom dojatia, hormónov a keď som dorazila z pódia do hľadiska na miesto, opýtala som sa Maťa, či som sa mu vôbec na pódiu poďakovala. Veľmi som sa chcela nerozplakať, lebo sa mi to zdalo teatrálne, preto som sa to snažila udržať emócie v nejakých medziach. Bol to krásny večer. Teším sa, že aj Matej bol so mnou, že si aj Molly zahrala v jednej z dokrútok, takže všetci štyria sme sa vystriedali na javisku. Som úprimne vďačná divákom.“

Veronika býva v rámci svojej práce často na cestách a zároveň v kontakte s fanúšikmi. Tým sa prihovára na svojom vlogu tiež. To, že získala sošku OTO, môže byť zásluhou práve našej mladej generácie, ktorá už televízor považuje za staromódny, no deň čo deň visí na YouTube.

„Určite si myslím, že aj toto mohlo ovplyvniť divácke hlasovanie. Vlog je cesta, akou sa môžeme prihovoriť mladému divákovi. Mňa osobne veľmi teší, keď mi mladí ľudia povedia, že nepozerajú Televízne noviny, ale kvôli mne si ich zapnú, aby videli, čo vlastne v civilnom živote robím, čím sa živím.

Stále sa prezentujem ako redaktorka. Nepovažujem sa ani za youtuberku, ani za moderátorku talkshow. A títo mladí za mňa zjavne hlasovali, lebo vidím aj nejaký ohlas na sociálnych sieťach,“ dodala.

Veronika prvýkrát v spoločnosti ukázala tehotenské bruško.
Zdroj: Profimedia

7. Výhru neprežívala

Viac ako z výhry v kategórii speváčka bola Sima Martausová vystresovaná z toho, či sa z hľadiska stihne dostatočne rýchlo presunúť na pódium kvôli svojmu vystúpeniu. Napokon stihla nielen svoje hudobné číslo, ale aj úprimnú ďakovnú reč.

„Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi poslali hlasy. Chcem sa poďakovať Bohu za dar skladania piesní, lebo vždy hovorím, že bez Božieho požehnania je márne naše namáhanie.“

Po prenose sa spolu s ostatnými ocenenými v jednotlivých kategóriách mala odfotiť, no na prekvapenie mnohých sošku OTO si so sebou nevzdala.

„Nechala som ho v šatni. Na čo by som ho so sebou nosila. Bol pre mňa ťažký,“ povedala.

8. Legenda na scéne

Jedným z vrcholov sobotného večera bola na priamom prenose účasť legendárnej herečky Jiřiny Bohdalovej. Tá prišla v sprievode herca Tomáša Matonohu odovzdať cenu v kategórii zabávač. Vo svojich 87 rokoch má stále neuveriteľne veľa energie a málokto by jej hádal taký úctyhodný vek. Spoločnosti novinárov sa však rýchlo vyhla a po skončení prenosu sa v tichosti vytratila.

9. Tehuľky sa dohodli

Na červenom koberci sa to doslova hemžilo červenými šatami. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby si počas galavečera nedali na seba róbu tejto farby rovno štyri ženy v očakávaní. Okrúhle bruško v sprievode svojho manžela ukázala Mária Bartalos, v šatách od Jany Pištejovej prišla Jasmina Alagic. Mimochodom, spoločnosť jej nerobil Patrik Rytmus Vrbovský, ale kamarát a vizážista Milan Švingál.

V pokročilom štádiu tehotenstva sa ukázala tiež markizácka rosnička Lenka Debnárová. Tá nechala svoje bruško vyniknúť v červených flitrových šatách. Podobný model mala na sebe herečka Kristína Tormová, ktorá spolu s Lujzou Garajovou Schramekovou vyhlasovala víťaza v jednej z kategórií. Dievčatá sa snažili o stand-up, ale, žiaľ, veľmi im nevyšiel.

10. Odignorovali to

Zatiaľ čo slovenská televízna smotánka sa zabávala v priestoroch budovy Národného divadla za zvukov živej hudby v podaní Cimbal Brothers, konkurentní Cigánski diabli si v rovnakom čase vytvorili vlastný zábavný program v neďalekom nákupnom centre.

Sedeli vo vyhradených boxoch pred kinom a pochutnávali si na pukancoch a kole. V spoločnosti hudobníkov nechýbala krásna Silvia Šarköziová ani primáš Štefan Banyák, známy skôr pod prezývkou Picur. Aj takto sa dal tráviť sobotný večer…

Cigánski diabli OTO odignorovali, radšej išli do kina na pukance a kolu.
Zdroj: Profimedia

Víťazi 19. ročníka OTO:

•Seriál roka: Oteckovia (Markíza)

•Zábavný program: Inkognito (JOJ)

•Program roka: Zem spieva (RTVS)

•Moderátorka TV programov: Adela Vinczeová

•Zabávač: Michal Hudák

•Osobnosť TV publicistiky: Kristína Kövešová (Markíza)

•Moderátor spravodajstva: Ľubomír Bajaník (RTVS)

•Redaktorka spravodajstva: Veronika Cifrová Ostrihoňová (Markíza)

•Komentátor športu: Marcel Merčiak (RTVS)

•Moderátor športu: Peter Varinský (Markíza)

•Herec: Vladimír Kobielsky

•Herečka: Zuzana Mauréry

•Spevák: Kali

•Speváčka: Sima Martausová

•Hudobná skupina: IMT Smile

•Cena PLUS 7 DNÍ: Za sklom

•Sieň slávy: Juraj Jakubisko

•Absolútny OTO: Michal Hudák

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.