Šoubiznis

Osud? Životy Zdeny Studenkovej a Heleny Vondráčkovej sa opäť prepoja!

19.1. 2019 15:00
Diskusia ()
Jej postava v seriáli môže divákom pripomínať Helenu Vondráčkovú.
Jej postava v seriáli môže divákom pripomínať Helenu Vondráčkovú.
Zdroj: HBO Europe
Šoubiznis

Osud? Životy Zdeny Studenkovej a Heleny Vondráčkovej sa opäť prepoja!

19.1. 2019 15:00
Diskusia ()
Jej postava v seriáli môže divákom pripomínať Helenu Vondráčkovú.
Jej postava v seriáli môže divákom pripomínať Helenu Vondráčkovú.
Zdroj: HBO Europe

Zdenu Studenkovú (64) a Helenu Vondráčkovú (71) spojila 37 rokov od uvedenia komédie S tebou mě baví svět opäť televízna postava.

Na herecké príležitosti u našich západných susedov sa Zdena Studenková nemôže sťažovať. Jej hviezda začala na Barrandove žiariť hneď po skončení VŠMU a v prvej polovici 80. rokov už natočila filmy S tebou mě baví svět či Anděl s ďáblem v tele. Po kariére herečky v mladosti nikdy netúžila, ctižiadostivosť však v sebe pestovala od útleho detstva.

S rodičmi žila v skromných pomeroch a jej budúcemu pracovnému smerovaniu rozhodne nepomohol fakt, keď jej otca zavreli ako politického väzňa. V tom čase mala iba 9 rokov a okolie ju vôbec nešetrilo.

„Práve vtedy som prišla na to, že sa nedám len tak zlomiť, vydobyjem si rešpekt a všetko budem negovať tým, že budem najlepšia,“ zaspomínala si pred pár rokmi na prvopočiatky svojej húževnatosti.

Treba priznať, že tvrdá práca sa jej vyplatila. Dnes žne úspechy na doskách SND, v slovenských seriáloch a takisto v mnohých českých projektoch.

Krátko po Vianociach sa opäť objavila na obrazovkách HBO Europe v tretej, záverečnej sérii dlhoočakávaného seriálu Terapie, v hlavnej úlohe s Karlom Rodenom, ktorý hrá psychológa.

Je to projekt veľkej výpovednej hodnoty. Vďaka osudom rôznych pacientov tvorcovia otvárajú témy, o ktorých sa mnohým ľuďom ťažko hovorí aj v súkromí, tobôž na verejnosti. Napriek tomu režisér Matěj Chlupáček o seriáli tvrdí: „Tretia séria je humornejšia ako predchádzajúce dve.“

Zdena Studenková sa predstaví v úlohe starnúcej speváčky.
Zdena Studenková sa predstaví v úlohe starnúcej speváčky.
Zdroj: Herminapress

Humor má však v priebehu 36 dielov striedať nálož poriadne hustej atmosféry. Tú by v sebe mali niesť všetky nové príbehy. Jeden z nich sa má točiť okolo Zdeny Studenkovej, ktorá sa predstaví v úlohe Lucie Bergerovej. Do projektu ju oslovili a obsadili po Táni Pauhofovej a Kamile Magálovej. Český štáb sa totiž vyjadril, že v každej sérii musí byť počuť slovenčinu.

Zdena stvárňuje skúsenú speváčku, ktorá sa nechce zmieriť so svojím vekom ani s čoraz reálnejším koncom kariéry. Je vedená svojím manažérom a manželom a aj po štyridsiatich rokoch na javisku citlivo vníma tlak publika.

Ako sme sa dozvedeli, scenáristi sa pri tvorení tejto postavy jemne inšpirovali súkromím speváčky Heleny Vondráčkovej. Zdanlivú podobnosť postáv však treba brať s rezervou. Možno ju totiž aplikovať na život ktorejkoľvek inej uznávanej umelkyne vo vyššom veku pod drobnohľadom médií.

„Podobnosť s reálnymi speváčkami nie je náhodná. Na druhej strane nechcem divákovi podsúvať myšlienku, že všetky dámy popmusic sú ako prázdne nádoby, ktoré si zamieňajú svoj reálny život s predstavami,“ hovorí novinár a kritik Pavol Suchý na margo seriálovej hrdinky.

Podľa neho ju treba vnímať s určitým nadhľadom. Nehovoriac o tom, že traumy, ktoré si seriálová Lucia so sebou nesie, nijako nesúvisia so životom samotnej Heleny.

„Zámerom seriálu je v jednotlivých dejových líniách spracovávať problémy a osudy ľudí divákom dobre známe z vlastného súkromia, z okolia, ale aj z mediálneho prostredia a zo života verejne známych ľudí,“ uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe k seriálu.

Práve zdanlivá podobnosť príbehov má divákom pomôcť identifikovať sa s jednotlivými postavami a cez obrazovku s nimi podstúpiť svoju vlastnú psychoterapiu.

Umelkyne v minulosti spojila komédia S tebou mně baví svět.
Umelkyne v minulosti spojila komédia S tebou mně baví svět.
Zdroj: Herminapress

Vrúcny obdiv

Nie je to prvýkrát, čo sa Zdena Studenková na pľaci nepriamo stretla s Helenou Vondráčkovou. V roku 1982 sa ich osudy pretli vďaka kultovej komédii S tebou mě baví svět, v ktorej si herečka rovnako zahrala úlohu speváčky. Helena jej vo filme prepožičala svoj hlas.

Z nakrúcania vzišla dnes už legendárna skladba Sladké mámení. Tú si dámy prvýkrát na pódiu zaspievali až v roku 2003 počas nakrúcania silvestrovskej šou na obrazovkách televízie Markíza.

„Na nakrúcanie filmu si spomínam len v tom najlepšom, pretože celá partia bola senzačná. Vtedy sme ešte netušili, že pesnička bude taká slávna, ani to, že táto komédia sa stane komédiou storočia. Je to istým spôsobom nesmrteľná skladba. Teším sa, že ma s ňou spájajú v súvislosti s filmom,“ zaspomínala si na úspešný film Studenková, ktorá k skladbe pri nakrúcaní vymyslela aj dosť netradičnú choreografiu.

Tá bola podľa jej vlastných slov taká prapodivná, až sa ujala medzi ľuďmi a nakoniec ju prevzala aj samotná interpretka Helena Vondráčková. Hoci Studenková účinkovala 10 rokov v muzikáloch a na svojom konte má aj hudobné CD, skladbu Sladké mámení si nikdy nedovolila spievať sama.

„Nepatrí sa to, je to Helenina pesnička,“ skonštatovala s veľkou dávkou rešpektu. Keď si ju však konečne spolu zaspievali, veľmi ju to potešilo. Rovnakú radosť mala zo spolupráce speváčka. „So Zdenou sme sa pri žiadnej takejto spoločnej práci nestretli, takže nás to obe potešilo.“

Naposledy si hit Sladké mámení dámy zaspievali v roku 2016 počas nakrúcania marikzáckej relácie Chart Show. Legendárna spolupráca sa však premietla do ďalšej milej povinnosti. Rok nato sa obe umelkyne stali krstnými mamami albumu skupiny Fragile, ktorej lídrom je Zdenin životný partner Braňo Kostka.

Po krste sa uskutočnil koncert, počas ktorého sedeli dievčatá v prvom rade, spokojne sa usmievali a Zdena ako vzorná hostiteľka rozdávala návštevníkom koncertu sekt. Nadšená Helena ju na revanš srdečne objímala. Z náhodnej spolupráce sa napokon vykľulo blízke priateľstvo.

Zdena má s Helenou veľmi dobrý vzťah. Pred rokom sa dokonca stali krstnými mamami CD skupiny Fragile.
Zdena má s Helenou veľmi dobrý vzťah. Pred rokom sa dokonca stali krstnými mamami CD skupiny Fragile.
Zdroj: Archív NMH
Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia