Kedysi ju hanobili ako rozvracačku manželstiev - v neposlednom rade aj Diana, princezná z Walesu. Teraz kráľovná Camilla (75), ako ju budú korunovať, zaujme miesto po boku kráľa Karola III. (73) pri jeho korunovácii.

"Úprimným želaním" kráľovnej Alžbety II. (†96) bolo, ako zdôraznila v posolstve zverejnenom v predvečer svojho 70. dňa nástupu na trón vo februári tohto roku, aby sa Charlesova manželka pri jeho nástupe na trón volala kráľovná manželka. Ide o rovnaký titul, aký bol priznaný Alžbete, manželke kráľa Juraja VI., ktorá po smrti panovníka dostala titul kráľovná matka. "Keď sa môj syn Charles stane kráľom, viem, že jemu a jeho manželke Camille poskytnete rovnakú podporu, akú ste poskytli mne, a je mojím úprimným želaním, aby Camilla, keď príde ten čas, bola známa ako kráľovná manželka, pretože bude pokračovať vo svojej vernej službe," napísala kráľovná.

Podľa The Guardian Charles si už dlho želal, aby Camilla prijala titul kráľovnej a bola takto korunovaná. Ale to, že bude známa ako kráľovná Camilla, bolo možné len vďaka mimoriadnej zmene verejnej mienky. Camilla, ktorú Diana v súkromí údajne označila za "rotvajlera", sa zdala byť odsúdená na nesúhlas britskej verejnosti po bombastickom rozhovore s Martinom Bashirom z BBC v roku 1995, v ktorom sa princezná z Walesu v narážke na ich dlhoročný milostný vzťah posťažovala, že "v tomto manželstve sme boli traja". Po Dianinej smrti v roku 1997 trvalo dva roky, kým sa následník trónu a jeho partnerka prvýkrát spoločne objavili na verejnosti na narodeninovej oslave Camillinej sestry v londýnskom hoteli Ritz. Nasledujúci rok však kráľovná dala najavo svoj súhlas tým, že sa zúčastnila na obede s Charlesom a Camillou. Pár sa zosobášil 9. apríla 2005 na civilnom obrade, po ktorom nasledovalo náboženské požehnanie v kaplnke svätého Juraja za účasti kráľovnej Alžbety II.

Pár sa zosobášil 9. apríla 2005 na civilnom obrade.
Zdroj: Getty Images

Camilla prijala titul Jej kráľovská Výsosť princezná manželka - čo bola poklona tomu, čo Charles dúfal, že príde po smrti jeho matky. Táto udalosť prilákala do ulíc vedúcich k Windsorskému zámku 20-tisícový jasajúci dav, čo bolo doteraz najjasnejším znakom toho, že Camilla si získala britskú verejnosť. Princ Harry pomohol spečatiť jej prijatie v roku 2005 tým, že odmietol obraz Camilly ako "zlej macochy" a opísal ju ako "úžasnú ženu, ktorá urobila nášho otca veľmi, veľmi šťastným, čo je najdôležitejšie". "William a ja ju milujeme až po uši," povedal.

FOTO NOVÉHO BRITSKÉHO KRÁĽA NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia