Predsudky o tom, že ženy z televíznych obrazoviek si hľadajú mladších partnerov, aby upútali verejnosť, sa v našej spoločnosti konečne začali búrať.

Rozhodnutie ženy mať po svojom boku mladšieho muža začala naša spoločnosť konečne akceptovať. Éra „zajačikov“, ktorí lovia staršie ženy, tu už bola. V modernej dobe sú pre nás takéto vzťahy čoraz menej prekvapujúce.

Keď sme si dokázali zvyknúť na ženy vo vrcholových pozíciách veľkých spoločností či ženy bez túžby stať sa matkami, nemalo by nás zaskočiť, ak v nákupnom centre stretneme paniu s výrazne mladším partnerom po svojom boku.

Počet párov, v ktorých dominuje staršia žena, stále rastie a vzhľadom na dnešný stav spoločnosti je jasné, že bude rásť aj naďalej. Tak aspoň znejú „proroctvá“ psychológov, ktorí tento jav už dávno neberú ako niečo ojedinelé.

Otázok, prečo je to tak, je celý rad, lekári však prišli na jeden zaujímavý fakt. Podľa štúdie z roku 2016 viac ako štvrtina slovenských mužov mala prvý pohlavný styk so staršou partnerkou. Hovoríme o vekovom rozdiele viac ako päť rokov, no našli sa aj takí, ktorí zažili svoju prvú rozkoš s partnerkou staršou o viac ako 20 rokov.

Sociologické štúdie navyše zistili ďalšiu kuriozitu. Takéto vzťahy dokážu byť mimoriadne trvácne. Od samých začiatkov totiž musia čeliť veľkým predsudkom a prekonávať zložitejšie prekážky.

Hotovou „priekopníčkou“ v tomto smere bola pred takmer štvrťstoročím herečka Zdena Studenková (65). V čase, keď spoznala mladého dirigenta Branislava Kostku (48), bola už druhýkrát vydatá. Podľa vlastných slov však mala pocit, že pri svojom manželovi strašne rýchlo starne.

„Odišla som do iného vzťahu,“ vyjadrila sa pred rokmi pokojne. Jej vzťah s Braňom sa síce budoval postupne, no ona vedela od prvej chvíle, že tohto muža chce pre seba.

„Vedela som, že sa všetko zrúti. Netušila som, čo bude s dcérou, čo bude s domom, čo budem robiť, či pôjdem do hotela alebo na privát, nevedela som nič,“ opísala svoje úvahy z toho obdobia vo svojej knihe. „Svojej dcére, ktorá mala 13 rokov, som jasne povedala: Milujem ťa, si moja najväčšia láska, krv mojej krvi, ale ja si život od nikoho, ani od teba, zničiť nedám... Niesla to ťažko, ale nakoniec sa s tým zmierila,“ uviedla veľmi otvorene v 13. komnate pre Českú televíziu.

Dnes už nikto nepochybuje o tom, že Zdena Studenková a Braňo Kostka k sebe patria.
Dnes už nikto nepochybuje o tom, že Zdena Studenková a Braňo Kostka k sebe patria.
Zdroj: Emil Vaško

Situáciu jej vôbec neuľahčovala vlastná rodina, ktorá na ňu tlačila, aby svoje rozhodnutie dobre prehodnotila. Isté obdobie sa s ňou preto takmer nerozprávala ani jej mama. Napriek tlakom z okolia bola zamilovaná herečka odhodlaná ísť za hlasom svojho srdca.

„Do takej veci si predsa človek nemôže dať hovoriť. Ako môžu druhí, hoci sú blízki, vedieť, čo prežívate, o aký silný cit ide?“ otvorila sa na túto tému v rozhovore pre český časopis.

S odstupom času však všetci museli uznať, že urobila dobre. Niežeby v jej vzťahu s Braňom neexistovali krízy, no dvojica ich všetky úspešne zdolala.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia