Braňo Mojsej (50) je abstinujúci alkoholik a nehanbí sa to povedať nahlas. Práve naopak! Svojou odvahou dáva ľuďom nádej na lepší zajtrajšok.

Preslávil sa ako hviezda reality šou a k celoslovenskej popularite mu „pomohlo“ aj niekoľko medializovaných alkoholických excesov. Ako abstinujúci alkoholik sa však Braňo Mojsej už pred pár rokmi rozhodol vziať život do vlastných rúk a získané skúsenosti pretaviť do pomoci ľuďom.

Nápad neprišiel zo dňa na deň. Rodil sa postupne. Prvým krokom bolo zverejnenie jeho protialkoholickej liečby v televízii a v roku 2013 tiež vydanie knihy Vytriezvenie. V rámci propagácie knižnej prvotiny absolvoval množstvo besied po Slovensku.

„Môj životný príbeh si prečítalo vyše 15 000 čitateľov hlavne z radov závislých, abstinujúcich závislých a vôbec všetkých, ktorých sa závislosť nielen od alkoholu nejako dotkla,“ povedal nám hudobník.

Práve vďaka životným okolnostiam spoznal veľa ľudí trpiacich rovnakou diagnózou.

„Závislosť a snaha o jej riešenie či hľadanie cesty von nás spojili. Ľudia so mnou začali komunikovať, zisťovať, čo a ako, a často žiadali o pomoc pri presviedčaní člena ich rodiny, ktorý si odmietal priznať problém. Začali mi veriť a kontakt na mňa si navzájom podávali, čím vytvorili dnes už veľký reťazec,“ doplnil.

S občianskym združením má Braňo veľké plány. Chce zúročiť svoje skúsenosti aj z protialkoholických liečení, ktoré absolvoval na Prednej Hore.
S občianskym združením má Braňo veľké plány. Chce zúročiť svoje skúsenosti aj z protialkoholických liečení, ktoré absolvoval na Prednej Hore.
Zdroj: Archív B. M.

Zo štandardného propagovania knižky sa jeho aktivity pretransformovali do potreby založenia občianskeho združenia na pomoc závislým s názvom Mojsej Clinic. Za týmto projektom však nie je Braňo sám.

„Je okolo toho dosť legislatívnej a administratívnej práce, ktorú by som sám nikdy nezvládol. Najviac mi pomohla moja priateľka, ktorá všetko vybehala a vypracovala tento projekt. Žije so mnou 6 rokov a závislosť pozná z opačnej strany ako ja. Nebyť jej a môjho syna, už na tomto svete naozaj nie som. Je to tímová práca aj s pomocou ľudí, od ktorých by som to nikdy nečakal a ktorých si veľmi vážim.

Naše jadro tvoria traja členovia zodpovedajúci za administratívu, koordináciu činnosti a terapie. Sám som absolvoval niekoľko liečení, preto som dal dokopy sedem abstinujúcich závislých dobrovoľníkov – každého v inom druhu závislosti. S nimi organizujem prednášky hlavne na školách po Slovensku.“

Aktivít je veľa

Pobočka Mojsej Clinc momentálne sídli v Prešove, kde si Braňo zároveň zariadil svoj nový život. V metropole Šariša otvára prvú terapeuticko-konzultačnú miestnosť a v rámci krajiny ich chce vybudovať ešte niekoľko. Združenie poskytuje rôzne druhy pomoci formou prednášok, nonstop poradne či transfera do liečebne.

„Prvotný kontakt na nás je väčšinou od člena rodiny, ktorý oroduje za svojho príbuzného v problémoch. Následne sa dohodneme na forme prvého stretnutia, poskytneme informácie ku konkrétnemu prípadu, navrhneme postup a danému človeku pomôžeme od A po Z,“ ozrejmuje Mojsej.

Na hudobnú kariéru nezanevrel.
Na hudobnú kariéru nezanevrel.
Zdroj: Archív B. M.

V celom procese je podľa jeho slov medzičlánkom odborník – psychológ, psychiater –, s ktorým spolupracuje buď samotné združenie, alebo si ho klient môže vybrať sám. V problematike závislostí je u nás vo všeobecnosti veľmi nízka informovanosť. Presvedčiť „postihnutého“, aby sa liečil, je preto veľmi komplikované.

„Ak z piatich presvedčíme len troch, je to úspech. Dvaja ostávajú v závislosti naďalej. Jeden sa možno ozve neskôr a druhý do nejakého času zomiera. Poznal som mnoho ľudí, ktorí sa pre alkohol nedožili ani 40 rokov. Najčastejším znakom závislosti je veta: ,Mám to pod kontrolou.‘ Liečenie je však na dobrovoľnej báze.

Úspech sa dostaví až vtedy, ak človek, ktorý sa na túto cestu dá, má dostatok informácií. Podstatné je prijať skutočnosť, že som závislý. Nehrať divadlo na príbuzných a neísť sa liečiť len pre hroziaci rozvod, napríklad. Človek sa musí ísť liečiť preto, že chce žiť a prežiť. Nie kvôli niekomu či niečomu. Toto je veľmi náročné dosiahnuť.“

Ani v bode presunu pacienta do liečebne nie je nič vyhraté. Podľa Braňových vlastných slov je dôležité doliečovanie.

„Závislosť je nevyliečiteľná. Je možné byť len abstinujúcim závislým, presne, ako som ja,“ hovorí úprimne.

Neobchodujem s emóciami

Aj keď má Braňo Mojsej v priebehu piatich rokov aktívnej práce s ľuďmi na svojom konte mnoho príbehov so šťastným koncom, o konkrétnych príkladoch sa rozprávať nechce. „Nepotrebujem verejné chvály,“ tvrdí. V mnohých prípadoch sa dokonca v minulosti angažoval aj finančne.

Veľkou oporou mu je priateľka Janka, s ktorou žije už šesť rokov. Pomáha mu aj v rámci kliniky, rieši veľa legislatívnej a administratívnej práce.
Veľkou oporou mu je priateľka Janka, s ktorou žije už šesť rokov. Pomáha mu aj v rámci kliniky, rieši veľa legislatívnej a administratívnej práce.
Zdroj: Archív B. M.

Prácu Mojsej Clinic dnes zabezpečujú verejne dostupné zdroje v podobe darov a príspevkov. Všetko je v štartovacej fáze, no plánov do blízkej budúcnosti stále pribúda.

„Máme projekt na mobilné anonymné poradne, kde v priestoroch úžitkového auta so stolom poradíme každému, kto do neho vstúpi z ulice. Každým dňom dopĺňame databázu našimi klientmi overených odborníkov, ktorú časom zverejníme na stránke. Samozrejme, je určité malé percento odborníkov, ktorých, žiaľ, neodporúčame. Naši klienti s nimi totiž nemajú dobré skúsenosti.

V horizonte piatich rokov by sme chceli prevádzkovať najmodernejšiu liečebňu závislostí na Slovensku. Robiť pre firmy diagnostiku závislostí zamestnancov, ako je to vo svete,“ vymenúva spevák, ktorý do budúcna nevylučuje ani natočenie dokumentu, či dokonca celovečerného filmu s touto problematikou.

Všetko však chce svoj čas a postupnosť. Popri tom všetkom sa navyše stále venuje svojej umeleckej kariére.

„Nudiť sa v živote už nechcem a mojím motorom, ako toto zvládať, je nekonečná radosť z vlastnej abstinencie, ktorá mi dáva všetko, čo ku krásnemu životu potrebujem. Som živým príkladom toho, že ak vás aj lekári odpíšu slovami naposledy či nikdy, stále sa to dá skúsiť ešte raz. Veď žiť je predsa krásne!“

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.