„Som veľmi tučná. Tvár mám červenú, nohy opuchnuté. Pľúca akoby sa mi nafúkli, veľmi ťažko sa mi dýcha,“ povedala o sebe v roku 1769 naša najslávnejšia panovníčka. Pragmatickú, charizmatickú a korpulentnú Máriu Teréziu stvárňuje v ďalších dieloch minisérie rakúska herečka Stefanie Reinsperger (31).

Počas predvlaňajších Vianoc sa na televíznej obrazovke objavil príbeh energickej, svojskej a na tamojšie časy veľmi modernej Márie Terézie, ktorá mala ako prvá žena v dejinách našich krajín zasadnúť na trón.

Iba na Slovensku filmová séria o budúcej kráľovnej videlo takmer 800-tisíc divákov. V Rakúsku sa dokonca obidva diely dostali medzi päť najúspešnejších projektov z dielne ORF za posledných sedem rokov. Práva na vysielanie kúpila aj francúzska stanica Arte.

Nečudo, že verejnoprávne televízie zo stredoeurópskeho priestoru – Rakúsko, Slovensko, Česko a Maďarsko –, povzbudené nevídaným ohlasom, sa pustili do ďalších dielov, ktoré zachytávajú významné okamihy v živote tejto panovníčky.

Kráľovná z rodu Habsburgovcov mala impozantný zjav aj vystupovanie. Verne ju stvárnila rakúska herečka, ktorá je vo svojej vlasti hviezda.
Kráľovná z rodu Habsburgovcov mala impozantný zjav aj vystupovanie. Verne ju stvárnila rakúska herečka, ktorá je vo svojej vlasti hviezda.
Zdroj: ČT, Honzík

Mladú, trocha naivnú Máriu Teréziu stvárnila vtedy 26-ročná herečka z Rakúska Marie-Luise Stockinger. Príbeh sa končil korunováciou hlavnej postavy. Dva nové diely zachytávajú hlavne vojnové roky, dej sa posúva dopredu, Mária Terézia je zrelá žena, ktorá bojuje o svoje manželstvo aj o svoju krajinu.

Postupne priviedla na svet šestnásť detí, jej postava sa aj „vďaka“ bohatému stolovaniu zaokrúhlila, stále však pôsobila impozantne a dobové portréty ju zachytávajú v žiarivej kráse jej majestátu. V nových dieloch panovníčku stvárňuje ďalšia rakúska herečka – Stefanie Reinsperger (31).

Rozčúlená herečka

Tvrdiť však, že svetoznámy režisér Robert Dornhelm si ju vybral spomedzi štyroch herečiek pre jej kilá navyše, by bolo viac než prízemné, príliš jednoduché a hlavne nezmyselné.

Stefanie totiž po tom, ako skončila štúdium v Seminári Maxa Reinhardta vo Viedni, nebola ani jediný deň bez stáleho divadelného angažmánu, čo je v hereckej profesii veľmi zriedkavé. Napriek nízkemu veku je vo svojej vlasti divadelnou aj televíznou hviezdou a na konte má niekoľko významných hereckých ocenení. Napríklad už ako 27-ročná získala titul herečky roka.

Na margo svojej moletnejšej postavy pre české Divadelní noviny uviedla: „Toto je téma, ktorá ma dokáže rozčúliť. Veľmi by som si priala, aby mohli pracovať i herečky, ktoré nevyzerajú ako modelky.

My, čo stojíme na javisku, sme predovšetkým ľudia a nie botoxové manekýnky. A to, že sa telo na niektorých miestach občas trasie alebo preteká, je úplne v poriadku. Hlavné je, že sme v tom úprimné. Môžeme na javisku pôsobiť ako predobrazy a posilniť tým sebavedomie ostatných.“

Kým predstaviteľku arcivojvodkyne vymenili, jej manžela stvárňuje opäť Vojtěch Kotek.
Kým predstaviteľku arcivojvodkyne vymenili, jej manžela stvárňuje opäť Vojtěch Kotek.
Zdroj: ČT, Honzík
Poslať emailom
Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Erika Judinyová a Štefan Skrúcaný

Po rokoch sa im splnil sen: Známy pár čaká bábätko. Kto stojí za ich láskou?

Bzenov leží v údolí Svinky v mikroregióne Čierna hora.

Obec plná zaujímavých príbehov a ľudských osudov: V Bzenove ročne vykvasia 3 000 ton kapusty

Karel Gott

Náhoda alebo zámer? Plavky v letáku diskontného reťazca prezentuje dvojník Karla Gotta

PETRA POGÁNYOVÁ dokáže najľahšie zablúdiť v Bratislave.

Naša najextrémnejšia cestovateľka: Blondíne sa stopuje všade ľahko, len musia jazdiť autá

Ilustračná snímka

Zázraky sa dejú! Keď otehotnela, nádor bol dosť veľký. Dieťa si však nechala

Ľudí na svete stále pribúda. Je to pravda?

Pribúda ľudí na svete?

Zobraziť viac