O pár dní vyjde nová kniha o zosnulej kráľovnej Alžbete (†96). Aké boli jej posledné dni?

V úryvku, ktorý uverejnil denník Daily Mail, z pripravovanej knihy kráľovského spisovateľa Gylesa Brandretha Elizabeth: An Intimate Portrait (Alžbeta: Intímny portrét) píše, že zosnulá panovníčka sa zmierila so svojou smrťou. Brandreth zdokumentoval návštevu reverenda Dr. Iaina Greenshieldsa na Balmorale víkend pred jej smrťou. "Pravdou je, že Jej Veličenstvo vždy vedelo, že jej zostávajúci čas je obmedzený. Prijala to so všetkou milosťou, akú by ste očakávali," píše. "Jej viera bola pre ňu všetkým. Povedala mi, že nič neľutuje," povedal Dr. Greenshields, keď spomínal na posledný víkend s kráľovnou na Balmorale.

Brandreth tiež píše o fámach, že Jej Veličenstvo malo zriedkavú formu myelómu, rakoviny kostnej drene, "čo by vysvetľovalo jej únavu a úbytok hmotnosti a tie 'problémy s pohyblivosťou', o ktorých sa hovorilo počas posledného približne roka jej života". Vysvetľuje, že nie je prekvapujúce, že ako príčina jej smrti bola stanovená "staroba", pretože to je bežne uvádzaná príčina, "keď má pacient viac ako 80 rokov a jeho lekár sa o neho dlhodobo staral a videl jeho postupný úpadok". Doktor Douglas James Allan Glass, ktorý s kráľovnou pracoval viac ako 30 rokov a bol pri nej v čase jej smrti, povedal, že jej smrť "sa očakávala a boli sme si celkom vedomí toho, čo sa stane".

Britská kráľovná Alžbeta II. a britský princ Philip pózujú pre fotografiu v areáli Windsorského zámku 1. júna 2020.Kráľovná sa nebála ani výraznejších a väčších vzorov.
Zdroj: Steve Parsons

Podľa Brandrethovej knihy sa u kráľovnej Alžbety na jeseň 2021 začal prejavovať "náhly pokles energie" a "cítila sa vyčerpaná". Lekári jej nariadili, aby si "trochu oddýchla, toľko sa nenamáhala, aby sa upokojila". Následne zrušila niekoľko vystúpení. "Dovtedy bola jej energia len málo prekvapujúca," píše Brandreth. "Počas posledného desaťročia nielenže pokračovala vo svojej práci panovníčky, ale aktívne sa zapájala do moderného života."

Kráľovná Alžbeta zomrela v septembri vo veku 96 rokov na zámku Balmoral v Škótsku. Buckinghamský palác predtým oznámil, že kráľovná bola "pod lekárskym dohľadom" a lekári boli "znepokojení" jej zdravotným stavom. Smrť Jej Veličenstva nasledovala po odchode jej manžela, princa Philipa, ktorý zomrel vo veku 99 rokov v júni 2021. Ako odhaľuje kniha, kráľovná bola odhodlaná byť pri svojom manželovi do posledného momentu a v zostávajúcich týždňoch jeho života sa od neho sotva vzdialila. Philip 9. apríla minulého roka však odišiel tak náhle, že ju personál nedokázal včas zobudiť, aby ho videla. Po smrti kráľovnej sa novým panovníkom stal jej najstarší syn, 74-ročný kráľ Karol III.

VIAC FOTO ZO ŽIVOTA KRÁĽOVNEJ NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia