Zaťala zuby

Kráľovský odídenec Harry sa tak nestihol pomeriť s milovanou starou mamou. Traduje sa, že práve on bol jej najobľúbenejší vnuk, pretože ju vedel rozosmiať ako jej nebohý manžel princ Philip (†99). Napriek tomu si jeho starší brat William užil viac pozornosti kráľovnej, a to z jediného dôvodu: je budúcim kráľom. Na jeseň 1995, keď mal trinásť rokov, začal navštevovať chlapčenskú internátnu školu Eton. Keďže jeho rodičia žili v odlúčení a pravidelne zapĺňali bulvár, kráľovná si robila starosti o psychiku budúceho kráľa. Práve princ Philip navrhol, aby krehký vnuk, ktorý raz prevezme korunu, absolvoval nedeľné obedy so starými rodičmi.

Raz za niekoľko týždňov v sprievode bodygarda dorazil do Windsoru. Po dezerte sa Philip diskrétne vzdialil, nechal svoju manželku a vnuka v Dubovom salóne samých. Postupne si zverovali dôvernosti a delili sa o svoje myšlienky. „Na princa urobili dojem hlavne príbehy o začiatkoch jeho starej mamy. Ako panovníčka musela zastúpiť svojho otca už ako 25-ročná a ujať sa práce, o ktorej si väčšina mužov myslela, že oni by ju zvládli lepšie,“ opisuje odborník na kráľovský dvor Robert Lacey. „Myslím si, že väčšina 25-ročných vrátane mňa a môjho brata by to nezvládla. Ona to vydržala. Zaťala zuby a išla ďalej. To je ona. Keď jej postavíte do cesty prekážku, zdolá ju. Je brilantná, je vzor,“ povedal samotný William životopiscovi Robertovi Hardmanovi.

Zdroj: Pool

Bude v bezpečí

Nový kráľ Karol III. sa nikdy netajil tým, že plánuje personálne zoštíhliť monarchiu, čím v minulosti rozhneval mladšieho brata Andrewa, pretože ten sa, na­opak, snažil vymôcť privilégiá členov kráľovskej rodiny ešte aj pre svojich dvoch zaťov. Podľa modelu, ktorý navrhuje Karol III., by čerpal peniaze zo štátneho rozpočtu iba prvý následník trónu a úzky okruh vyšších členov kráľovskej rodiny. Celá rozvetvená rodina by si už nemohla užívať existujúce privilégiá a nákladný životný štýl.

Je otázne, aké reakcie to vyvolá v kráľovskej rodine. Donedávna boli známe požiadavky Harryho, ktorý trval na tom, aby mal pri návšteve Spojeného kráľovstva zadarmo nárok na telesných strážcov. Jeho deti Archie (3) a Lilibet (1) by mali získať po smrti kráľovnej titul princ a princezná, ak ich, samozrejme, starý otec nezahrnie do plánovanej reformy.

Keď Meghan dostala v šou Oprah Winfreyovej otázku, či je pre ňu dôležité, aby sa Archie stal princom, odpovedala: „Ak to znamená, že je v bezpečí, tak samozrejme.“ Povedala to v kontexte toho, že členovia širšej kráľovskej rodiny nemajú automaticky nárok na ochranu. Väčšina kráľovských rodín v Európe už má výrazne štíhlejšiu monarchiu. Potvrdila to aj kráľovská odborníčka Julia Melchiorová v rozhovore pri príležitosti osláv 70. výročia kráľovnej Alžbety II.

VIAC FOTOGRAFIÍ NOVÉHO KRÁĽA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia