Pestoval biozeleninu, neúnavne absolvoval štátne návštevy, angažoval sa v ochrane životného prostredia a trpezlivo čakal na trón. Spojené kráľovstvo má nového panovníka KAROLA III. (73).

Po smrti Alžbety II. (†96) sa hlavou Spojeného kráľovstva a ďalších štrnástich krajín vrátane Kanady a Austrálie stal jej najstarší syn ­Charles (73). Zvolil si kráľovské meno Karol, hoci jeho menovec kráľ Karol I. bol jediným britským panovníkom, ktorého odsúdili a popravili ako zradcu. Kráľ Karol II. bol zase známy bujarým životom a trinástimi nemanželskými deťmi. Dlhé roky strávil v exile. Odborníci na kráľovský dvor už teraz očakávajú, že kráľ, ktorý bol rekordérom v čakaní na trón, rozvíri pokojné vody v monarchii a ešte viac na­štrbí aj tak zlé vzťahy v rodine.

Jasný názor

Alžbeta II. vedela strategicky manévrovať medzi problémami, brilantne sa vyhýbala konfliktom aj vďaka svojmu diplomatickému mlčaniu. Jej syn, naopak, veľmi často pomenúva problémy jasnými slovami a nemá obavy vyjadriť svoj názor. Zaujíma sa o modernú architektúru a hudbu, maľuje, dlhodobo obhajuje ochranu životného prostredia a venuje sa ekologickému poľnohospodárstvu. Začiatkom roka 2020 vystúpil s prejavom na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose, na ktorom vyzval na boj proti klimatickým zmenám, „najväčšej hrozbe, akej kedy ľudstvo čelilo“.

Očakáva sa, že nový panovník zreformuje obraz monarchie. Zatiaľ čo Alžbeta II. zachovávala tradície, je známe, že Karol III. chce urobiť úrad neformálnejším. Hovorí sa, že sa chce presťahovať z Buckinghamského paláca, ku ktorému nikdy nemal pozitívny vzťah, ako zo svojej oficiálnej rezidencie a prerobiť ho na kráľovskú kancelársku budovu a múzeum, pričom Clarence House si ponechá ako svoje londýnske sídlo. V tejto súvislosti podľa medializovaných informácií prichádza do úvahy aj to, že prepojí rozsiahle súkromné záhrady paláca s Green Parkom a vytvorí tak zelený koridor z Whitehallu do Kensingtonského paláca.

VIAC FOTOGRAFIÍ NOVÉHO KRÁĽA NÁJDETE V GALÉRII

Nestihli to

Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra v poobedňajších hodinách. Jej najbližší rodinní príslušníci sa ponáhľali do Škótska, aby sa s ňou, ešte kým žila, rozlúčili, nie všetci to však stihli. Princ Harry (37) a vojvodkyňa Meghan (41) sa mali v ten deň zúčastniť na slávnostnom odovzdávaní cien WellChild Awards v Londýne. Po znepokojivých správach z paláca to však zrušili a Harry sa okamžite vydal do Škótska. Ako informuje The Telegraph, dorazil tam krátko po 20.00 hodine, keď bola jeho stará mama už po smrti. Princa Williama(40), princa Andrewa (62), princa Edwarda (58) a grófku Sophie (57) stretol rovnako smutný osud ako princa Harryho.

Členovia kráľovskej rodiny dorazili na letisko Aberdeen okolo 16.00 hodiny, čo je ešte hodina cesty od Balmoralu. William a jeho strýkovia prišli do zámku tesne po 17.00, pol hodiny po smrti kráľovnej Alžbety. Iba kráľ Karol a princezná Anne (72) ešte videli matku živú a stáli pri nej až do konca. V čase, keď sa zdravotný stav kráľovnej zhoršil, súrodenci už boli v Škótsku.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia