Humorista Oliver Andrásy (63) býva celý život na jednom mieste. Rodičovský dom pod Slavínom najskôr dlhé roky starostlivo opravoval, až ho dal zbúrať a na jeho mieste postavil vilu s prekrásnou záhradou.

Dnešnú podobu exteriéru v okolí príbytku mu realizovali viaceré záhradnícke firmy. Vychádzali však z jeho nápadov. „Celú koncepciu záhrady som si nakreslil v počítači. Napríklad vpredu pred domom máme fontánu, ktorá na tomto mieste stála, ešte keď som sa narodil, ale nebola už pekná. Práve preto som ju musel dať nanovo vyrobiť. Vymyslel som, že okolo bude živý plot a ruže,“ vysvetlil nám.

Vonkajší priestor domu, rovnako ako celý interiér bol inšpirovaný britským rojalizmom, ku ktorému humorista prirodzene inklinuje. Obzvlášť ho fascinuje práca pranetere Winstona Churchilla dizajnérky Henrietty Spencerovej-Churchillovej. „Som dosť ovplyvnený jej knižkami a veľa vecí som odtiaľ odkukal. Inšpiruje ma aj cestovanie. V záhrade máme napríklad dve veľké vázy. Podobné som videl v zámku barónky de Rotschildovej na Azúrovom pobreží. S manželkou sme boli autom na poznávacom zájazde v Nice, kde sme sa stretli s Andreou Vadkerti (46), ktorá tam vtedy bývala. Ona nás zobrala pozrieť si tento zámok. V záhrade som videl veľké vázy, ktoré sa mi zapáčili. Po návrate domov som začal hľadať, kde by som niečo podobné na Slovensku mohol kúpiť, a našiel som záhradníctvo v Nitre, odkiaľ som si ich zadovážil,“ povedal nám.

FOTOGALÉRIA: NAHLIADNITE DO PREKRÁSNEJ ZÁHRADY OLIVERA ANDRÁSYHO

Jedna váza mala hmotnosť približne stopäťdesiat kilogramov a dostať ich obe do krásnej záhrady v Bratislave dalo zabrať. Napokon sa to podarilo, s vylepšovaním však pán domu neskončil. Pochválil sa nám najnovším prírastkom. „Sú to mramorové vázy, ktoré máme pred domom. Našiel som ich na internete a poslali mi ich až z Číny. Asi trištvrte roka mi trvalo celý proces dohodnúť. Keď sa to podarilo, mal som problém s dopravou, pretože výrobca nedovážal tovar na Slovensko. Poprosil som preto známeho, ktorý má špedičnú firmu. Vďaka nemu sa vázy z Číny po naozaj dlhom čase dostali ku mne domov.“

Veľkolepá záhrada Olivera Andrásyho plní skôr okrasný charakter. O všetky rastliny a kvety sa stará manželka, pre ktorú je táto práca relaxom. „Ju to baví, ja jej veľmi nepomáham,“ priznal so smiechom a vzápätí doplnil: „Ale nenechal by som ju robiť ťažké práce samu. Na to máme záhradníka, ktorý ich má na starosti a raz do týždňa nám aj pokosí trávnik.“ On sa skôr stará o zábavu. Prostrednej vnučke Natálke (3,5) napríklad kúpil na Vianoce hojdačku, s ktorou to vyhral na plnej čiare. „Boli to najlepšie investované peniaze v mojom živote. Skutočne som za tak málo peňazí toľko radosti ešte nevidel. Zároveň som od vnučky získal licenciu, pretože už len ja ju môžem v našej záhrade hojdať. Nikto iný. Ani mama, ani sestra, ani moja manželka.“

Čas tu trávi aj najstaršia vnučka Karolínka (6) a najmenšia Izabelka. Tá sa narodila minulý rok v októbri. Hrdému trojnásobnému starému otcovi robia dievčatá obrovskú radosť. „Viete, my s manželkou sa s nimi potešíme a potom ich môžeme rodičom vrátiť,“ uviedol Oliver so smiechom. „Ak si však dcéra Vierka (36) potrebuje trošku oddýchnuť, staršie dve deti zoberieme k sebe. My sme mali len jedno dieťa a teraz vďaka dcére zisťujem, že mať ich po sebe tri je poriadna fuška,“ zhodnotil.

Akú oázu pokoja si vybudovali Sisa Sklovská, Monika Hilmerová, Ondrej Kandráč a ďalší nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia