Len prednedávnom podpísal spevák Michal David (58) zmluvu so svojím vlastným vnukom Sebastianom (8).

Český umelec sa po dvojročnej prestávke opäť vracia na slovenské pódiá, ktorým sa doposiaľ žiaden koncert nevyrovnal. Temperament tunajšieho publika má však konečne s čím porovnať. Len prednedávnom totiž absolvoval v malých českých mestách turné pod holým nebom. Ich atmosféra vraj bola úchvatná.

„Keď hráte vonku, je tam iný zvuk, produkcia je iná, ako keď hráte v nejakej hale a odvšadiaľ sa to odráža. A spievať v prírode je navyše veľmi príjemne. Keď okolo seba máte stromy, prírodu, tak je ten koncert iný. Vidíte sedieť ľudí v tráve, je to uvoľnenejšie, nie je to upäté,“ uviedol umelec, ktorý sa pre svojich priaznivcov snaží stále vymýšľať niečo nové.

Po takmer štyridsiatich rokoch na scéne si preto po prvýkrát doprial veľkú open air šnúru. Na dvoch z dvadsiatich koncertov si dokonca po jeho boku zaspieval vnuk Sebík.

„Sám si presadil, že bude spievať so mnou,“ priznal spevák so smiechom a dodal: „Má osem rokov a bolo to vtipné. Spieval so mnou Nonstop. Keď sme sa stretli po koncerte v šatni, tak mi povedal: ,Dedo, ale ja nespievam zadarmo. Chcem honorár, pretože som spieval na pódiu. Ja zadarmo spievať nebudem.’

Opýtal som sa ho, koľko teda chce. A rovno som mu ponúkol 100 korún. Povedal mi, že 100 korún je strašne málo, nech sa nehnevám, ale pod 500 nejde.

Tak sme spísali zmluvu, dostal 500 korún a potom zobral ešte klobúk, obišiel kamarátov a vyzbieral ďalších 1 300. Dokopy si zarobil 1 800 osemsto korún,“ doplnil David, ktorému v rodine rastie šikovný podnikateľ.

Zarobené peniaze bude dokonca čochvíľa chcieť malý obchodník investovať.

„Pýtal som sa ho, čo s tými peniazmi bude robiť. Povedal mi, že si musí našetriť na nový televízor,“ zasmial sa spokojný dedo.

S manželkou radi cestujú.
S manželkou radi cestujú.
Zdroj: Instagram

Nástupca?

Ten však zatiaľ vo vnukovi pokračovateľa svojej kariéry nevidí. „Sebastian je veľmi šikovný. Zatiaľ sme ho nenútili do ničoho umeleckého, lebo ho tieto smery nepriťahujú. On je skôr na šport. Baví ho futbal, golf, tenis, takže uvidíme, ako to s ním bude. Teraz ho síce trošku chytil spev, no aj tak neviem, ako to dopadne,“ vysvetlil Michal opatrne.

V čom je však jeho vnuk doma, sú sociálne siete. Krátko po vystúpení dedovi radil, kde všade sa má o ich spoločný duet podeliť s fanúšikmi.

„Oznámil som mu, že video z vystúpenia som už zverejnil na facebooku aj na instagrame, tak mi ešte odporučil, aby som to dal aj na youtube.“

To, že mal Michal na koncerte svojho vnuka, bol v podstate výnimočný stav. Prítomnosti rodinných príslušníkov počas koncertných šnúr sa skôr vyhýba.

„Občas sa to stane, ale predsa len, je to moja práca,“ uviedol.

Ako správny profesionál nechce nechať nič na náhodu a svojich fanúšikov sa snaží neustále niečím novým prekvapovať. Aktuálne je to jeho nová 6-členná kapela, ktorá s ním hráva od konca minulého roka. Ide o vážnych profesionálov.

„Kapela Quatro asi 12 rokov sprevádzala rakúske hviezdy po rôznych koncertoch. Ako kapela sú všetci veľmi dobre zohraní. Oslovil som ich, aby sprevádzali mňa, čo je trošku novinka. Dali sme dokopy môj staronový repertoár. Ten sme prepracovali do kompletne muzikantskej podoby,“ povedal.

Nazdáva sa, že práve jeho snaha o neustálu zmenu a inakosť ho stále drží na vrchole kariéry. Veď aj počas letného turné si jeho skladby prišlo vypočuť 4-generačné publikum.

„Chodia 6-ročné deti aj 70-ročné panie. Myslím si, že moje skladby oslovujú také široké publikum práve preto, že sa im snažím dať stále nový kabát. Ľudia vďaka tomu akoby znovu a znovu objavovali moje staré piesne, ktoré zároveň dostávajú nový zvuk. Keď sa mladá generácia započúva do mojej pesničky, ktorá vznikla, povedzme, v 80. rokoch, tak je pre ňu stále stráviteľná,“ myslí si Michal David.

Ten zas do nového šatu neoblieka len svoje skladby, ale aj seba samého. Na každé svoje vystúpenie či koncert si vždy starostlivo pripraví aj nejaký zaujímavý outfit.

Ako správny popový umelec miluje extravaganciu, pre ktorú je českou módnou políciou veľmi často kritizovaný. Jeho osobný štýl pravidelne komentuje najznámejšia módna kritička Františka Čížková. Žiaľ, odborníčka preňho nikdy nemá pekného slova. Spevák si však z negatívnej kritiky ťažkú hlavu nerobí.

„Teraz som dokonca neobliekol len seba, ale aj celú kapelu. Myslím, že sme celkom šik. Máme na sebe taliansku módu, ktorú mám ja osobne veľmi rád, pretože je uvoľnená.

Je však pravda, že som veľmi kritizovaný za to, ako sa obliekam, ale takýto skrátka som a iný už nebudem. Chcem sa obliekať hlavne tak, aby som sa v odeve cítil dobre, aby to pre mňa bolo pohodlné, pretože pri speve potrebujem mať aj pocit voľnosti.“

S manželkou radi cestujú.
S manželkou radi cestujú.
Zdroj: Instagram

Rozcestovaný

Voľnosť si dopraje aj popri namáhavom pracovnom režime. Okrem koncertovania, písania muzikálov a skladania piesní pre iných interpretov si s manželkou vždy nájde čas aj na výdatné cestovanie.

„V lete sme to možno až trošku prehnali,“ priznáva s dôvetkom: „Boli sme s manželkou na Santoríne, Tenerife, v Saint-Tropez, v New Yorku, kde som si bol na US Open pozrieť 3 zápasy. Mali sme naozaj akčné leto,“ doplnil.

Cestovanie speváka s rodinou ešte do konca roka čaká. Keďže miluje teplo, kúpil si dom na Tenerife, kde pravidelne trávi vianočné sviatky aj Silvester.

„Tenerife je naozaj veľmi kultivované, ľudia sa tu veľmi starajú o celé prostredie, ale nielen ľudia, aj infraštruktúra funguje perfektne. Je to tam krásne. Najúžasnejšie je však počasie. Počas celého roka tam býva viac-menej jar a leto. Priemerná teplota je 25 až 28 stupňov. Minulý rok sme zažili Silvester, keď bolo 30 stupňov. Je to super.

Naša rodina má rada teplomilné kraje, takže keď sme sa rozhodovali, kde si zadovážime takzvaný víkendový dom, zvolili sme práve Tenerife. Je to len päť hodín letu, čo nie je úplne ďaleko a je tam celý rok teplo. Skrátka fantázia.“

Michal sa sem vráti po decembrových koncertoch v Košiciach, Žiline a Bratislave. Oddych mu prospeje, pretože okrem svojej hudobnej kariéry momentálne venuje čas príprave nového muzikálu s pesničkami Heleny Vondráčkovej s názvom Kvítek mandragory.

Ten by mal svetlo sveta uzrieť už budúci rok v marci. Nepôjde však o speváčkin životopisný príbeh, a dokonca sa v ňom ani neobjaví ako herečka.

„Helena Vondráčková tam vystupovať nebude, nie je to o nej, len som si požičal jej piesne,“ uviedol spevák veci na pravú mieru.

Slávika vrátil

Hoci sa známemu hitmakerovi v kariére kontinuálne darí, predsa len sa ho minulý rok osobne dotkla aféra okolo hudobnej ankety Český slávik, keď sa po zmanipulovanom hlasovaní rozhodol vrátiť strieborného slávika.

Dôveryhodnosť ankety pokazil fakt, že usporiadateľ Jaroslav Těšínský vo viere, že fanúšikovia jedného z účastníkov hlasovania – speváka Tomáša Ortela – porušili pravidlá fair play, Ortelove hlasy neuznal a pripísal mu rovnaký počet, aký získal v hlasovaní predchádzajúci rok.

To bolo prinajmenšom veľmi zmätočné rozhodnutie a, čo bolo ešte horšie, celý incident vyšiel najavo až deň po udeľovaní cien. Usporiadateľ vzniknutej situácii pridal ešte tým, že niekoľko dní nechcel prezradiť, aký bol vlastne skutočný stav hlasovania.

Keď sa tak napokon stalo, Michal David zistil, že ak by sa hlasovaním nemanipulovalo, skončil by až na treťom mieste. Práve z tohto dôvodu cenu okamžite vrátil.

Vlani sa ho osobne dotkla aféra okolo hudobnej ankety Český slávik.
Vlani sa ho osobne dotkla aféra okolo hudobnej ankety Český slávik.
Zdroj: Herminapress

Ceny nepotrebuje

Incident dospel až tak ďaleko, že sa usporiadatelia tento rok rozhodli hudobnú anketu nezorganizovať. Údajne chcú nastaviť nové pravidlá a celý systém hlasovania.

„Je otázka, či má usporiadateľ ankety tieto veci dobre zabezpečené, aby nedošlo k nejakým omylom. Minulý rok k omylu došlo. Jarda Těšínský, keď zistil, čo sa deje a hlasy neplynú jednotlivým interpretom tak, ako majú, mal celý program rovno zastaviť. Nemal to ťahať až po odovzdávanie cien a potom sa ceny museli vracať.

Myslím, že to bolo celé zlé a veľmi smutné. Zrejme sa z toho ako organizátor poučil, keďže sa Zlatý slávik konať nebude. Momentálne si ani ja nie som istý, či táto anketa má taký kredit, aký mávala kedysi,“ uviedol na margo celej situácie spevák.

Ťažkú hlavu si však z toho nerobí. „Už som sa k tomu vyjadril aj pre české médiá, no rád to zopakujem. Pre mňa toto ocenenie nie je nijako dôležité. Omnoho dôležitejšie je, že mám predané koncerty, že na ne chodia ľudia. Myslím, že popularita sa nemeria ocenením, ale predanými vstupenkami,“ tvrdí spevák a hovorí na základe veľmi čerstvých skúseností.

Počas letného turné po českých mestách sa mu podarilo predať 55 000 lístkov, čo je po rokoch na hudobnej scéne stále veľmi slušné číslo.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia