Už niekoľko týždňov sa na obrazovkách Markízy obľúbení moderátori prihovárajú svojim divákom v novom šate. Strojeným kostýmom, bujným príčeskom, bohatým lokniam a výraznému mejkapu odzvonilo. Vracia sa prirodzenosť!

Od čias, keď sa na obrazovkách spravodajstva ukazovali moderátori v neforemných oblekoch (prípadne bez oblekových nohavíc v kraťasoch) a moderátorky v čipkovaných blúzkach, objemných účesoch či vo visiacich náušniciach, sa toho v oblasti imidžu veľmi veľa zmenilo. Pravdupovediac, práve Markíza je televíziou, ktorá okrem vylepšovania obsahu kontinuálne pracuje na zovňajšku svojich kľúčových tvárí. Už v minulosti spolupracovala s odborníkmi na celkovom vzhľade moderátorov Televíznych novín, počasia či športu.

Napríklad v marci 2017 sa do Záhorskej Bystrice vrátila Gabriela Drobová (46), niekdajšia šéfdramaturgička a neskôr riaditeľka módnej televízie, aby hviezdy zo spravodajstva viac priblížila svetovým trendom. Pod palec si vtedy zobrala najmä nováčikov Lenku Vavrinčíkovú (32), Viktora Vinczeho (29) aj rosničku Katarínu Kulovú (31). Jej rukami tiež prešli športoví moderátori Peter Varinský (37) a Jana Hospodárová (44). Práve tá bola pre svoj z času na čas nevhodný odev terčom posmechu. „Internetoví odborníci“ jej vyčítali najmä romantické stylingy s volánmi, ktoré pri hlásení športových výsledkov nepôsobili dôveryhodne.

Kritizované boli aj dráždivé lokne Márie Chrenekovej Pietrovej (35) alebo nadýchané účesy Zlatice Švajdovej Puškárovej (42). Práve pre ne a takisto pre lesklé kostýmy s čipkou ju pred siedmimi rokmi médiá dokonca prirovnávali k rakúskej cisárovnej Sissi či francúzskej markíze Angelike. Spravodajské tváre v západných krajinách na rozdiel od tunajších pomerov používajú omnoho strohejší mejkap, výnimkou nie sú krátke chlapčenské účesy a minimalistické odevy. Pracovať na zlepšení imidžu ľudského kapitálu a priblížiť sa zahraničným trendom si televízia Markíza zobrala za svoje.

Niet sa čo čudovať. Moderátorskú osobnosť dnes podľa výsledkov viacerých zahraničných prieskumov diváci vnímajú najmä ako názorovú autoritu. Vedci z anglo-amerického prostredia napríklad zistili, že ak moderátor televíznych novín hovorí o konkrétnom kandidátovi na prezidenta a náhodne sa pritom usmeje, jeho fanúšikovia a nerozhodnutí voliči majú tendencie dať mu svoj hlas. Prieskumy navyše ukázali, že až 80 percent z opýtaných sa okrem obsahu správ zameriavajú na to, ako moderátor vyzerá a čo má oblečené. Respondenti uviedli, že celkový vzhľad spravodajcu ich zaujíma viac než vzhľad moderátora akéhokoľvek iného žánru.

Keďže imidž svojich tvárí vníma televízia ako mimoriadne dôležitý, zverila ho do rúk českej dizajnérky Pavly Hromkovej (52) a vizážistu celebrít Zdeňka Fencla (43). Cieľom ich práce bolo vytvorenie jedinečného spravodajského looku so špičkovým imidžom ich moderátorských hviezd, čo nám zároveň potvrdila Markíza. 

„Tím imidžmejkrov – Zdeněk Fencl a Pavla Hromková – pracuje s našimi moderátormi v rámci programu TV Image/Star systém rovnako, ako spolupracuje v TV Nova. Znamená to, že moderátorom a moderátorkám vyberajú nielen štýl oblečenia, ale aj mejkap, štýl účesov a celkový imidž, ktorý zodpovedá nielen novým trendom, ale je kompatibilný so súčasným technickým vybavením štúdia, ako je osvetlenie, kamery či pozadie, ktoré používame,“ uviedla PR manažérka televízie Markíza Ľudmila Raceková.

˃˃˃ FOTOGRAFIE MARKIZÁKOV PRED A PO PREMENE NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Imidž program v praxi

Ako sme sa dozvedeli, odborníci vylepšujú imidž aj moderátorom TV Nova, ktorá rovnako ako Markíza a spolu s ňou ďalšie stanice pôsobiace v piatich európskych krajinách patria do skupiny CME. Pavla Hromková má za sebou viacročné manažérske skúsenosti vo vedúcej funkcii vizuálnej prezentácie Českej televízie. Aktuálne pracuje ako riaditeľka kreatívneho štúdia a agentúry. S Novou spolupracuje už od roku 2014 a rovnakú spoluprácu začala s televíziou Markíza. Čo jej práca vlastne znamená?

„Ide o komplexnú metodiku tréningov profesií, ktoré pripravujú moderátorov na obraz,“ ozrejmila nám. Pre konkrétnejšiu predstavu však ponúkla aj rozsiahlejšie vysvetlenie: „Obaja so Zdeňkom sa pohybujeme v televíznom prostredí viac ako dvadsať rokov a na základe mnohých skúseností vieme, ako funguje televízia ako celok. Podstatnou súčasťou nášho ‚imidž programu‘ sú odborné tréningy pre kostymérky, maskérky, úzka spolupráca so štábom štúdia a s tvorcami programov. Bez toho by sa zavedenie nového štýlu minulo účinku. Nejde len o premenu imidžu moderátorov. Navyše sme ponúknutú víziu zladili so stratégiou vedenia TV Markíza a stretli sme sa s pochopením a maximálnou otvorenosťou,“ doplnila Pavla, ktorá má na starosti kreovanie konkrétneho štýlu obliekania ušitého človeku na mieru.

Vzhľad moderátorov následne dotvára vizáž a vlasový styling od Zdeňka Fencla. Ten je na Slovensku známy ako vizážista celebrít. Stará sa o speváčky Leonu Machálkovú, Moniku Absolonovú, Jitku Zelenkovú či herčku Jitku Asterovú. Azda najviac ho však preslávila spolupráca s popovou divou Helenou Vondráčkovou (72), ktorú často sprevádza na rôznych komerčných vystúpeniach či koncertoch. U Heleny pred rokmi začínal ako odborník na účesy. „Sprevádzal som ju na každú akciu. Až potom Helena zistila, že viem aj líčiť, postupom času mi začala čím ďalej, tým viac dôverovať a nechala mi vlastne voľnú ruku,“ uviedol v minulosti vyučený kaderník.

V speváčkiných službách je už vyše dvadsať rokov a svoju prácu robí skutočne dobre, keďže Vondráčková na svoj vek rozhodne nevyzerá. Kamarátske vzťahy si už stihol vybudovať aj s markizáčkami. „Pre mňa je spolupráca s tvárami TV Markíza veľmi príjemná. Sú to profíčky otvorené novým veciam, zároveň i spätnej väzbe, čo je pri práci dôležité. Myslím, že sme zajedno v tom, že dobrá zmena znamená posun dopredu.“

Čo sa zmenilo? Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia