Nesmiete ostať ležať

Možno aj táto viera pomohla Maríne Kraľovičovej preniesť sa cez skľučujúce chvíle, ktoré prežívala. Dokonca zo seba vydolovala poslednú energiu a v deň manželovej smrti odohrala predstavenie. „Herectvo je rehoľa a poslanie. Nemôžete sklamať svojho diváka. Teta Meličková mi kedysi dávno rozprávala, že keď s Bagarom hrali v Trenčíne a zomrela mu mama, takisto vyšiel na scénu. Rovnako veľká česká herečka Dana Medřická. Na javisku stála v deň smrti svojho prvého dieťaťa aj v deň jeho pohrebu. Aj ja som si povedala, že život musí pokračovať. Predsa nie sme Rómeo a Júlia, aby sme odchádzali naraz,“ vysvetlila.

VIAC FOTOGRAFIÍ LEGENDÁRNEJ HEREČKY NÁJDETE V GALÉRII

Herečka spomínala, ako kamarátka našla pri stodole mŕtveho manžela a „v tú ranu jej puklo srdce“. „Človek má určený čas odchodu. Keďže ja tu ostávam, zrejme som ešte nedohrala všetko, čo som mala. Keď padnete na nos, do prachu, musíte nájsť silu sa dvihnúť. Nesmiete ostať ležať. Keď ostanete ležať, zadusíte sa,“ dávala nádej ľuďom v podobnej situácii. „Človek disponuje veľkou silou, len ju musí v sebe objaviť, aby mohol prekonať všetky svoje smútky a depresie.“

Zžila sa s prostredím

Dnes má Marína Kráľovičová v seniorskom centre čas rozmýšľať o svojom živote viac ako kedykoľvek predtým. „Splnilo sa mi všetko, o čom som snívala. Aj ako žena, aj ako herečka,“ zhodnotila spokojne vo svojom poslednom dokumente, ktorý televízia RTVS vysielala pri príležitosti jej deväťdesiatych piatych narodenín. Priamo z pro­stredia zariadenia unikli informácie o tom, ako si tam celebritnú osobnosť vážia a ako sa zžila s novými priateľmi či personálom. „Keď prišla na Slovensko a opäť počula slovenčinu, špeciálne svoju rodnú záhoráčtinu, úplne pookriala. Bola aj rada, že sa zaujímali o jej manžela,“ opísal zdroj.

Marína Kráľovičová má 95 rokov, no energie na rozdávanie.
Zdroj: Emil Vaško

Noví herečkini priatelia môžu dnes z prvej ruky počúvať zážitky z jej dlhej kariéry a ako poznáme Marínu, určite im rozpovedala, ako sa zoznámila so svojou životnou láskou. „Stretli sme sa na plese, kde som mala oblečený kostým Maríny, ktorú som v divadle práve stvárňovala. Mal o šesť rokov viac a ja som mu tvrdila, že som robotníčka z cvernovky. Veril mi, pretože to bol ples pre umelcov a robotníkov,“ zaševelila veselo pred časom pre PLUS 7 DNÍ. Kým si ju Procházka získal, prešiel vraj dlhý čas. Dokonca neprišla ani na prvé dohodnuté rande. A keď sa dozvedela, že je ženatý, rozišla sa s ním. No len na štyri dni.

Marína zakaždým rada spomínala aj na svoje prvé kroky v divadle či ako sa v roku 1957 stala vďaka hre Dovidenia, Lucien historicky prvou slovenskou televíznou herečkou. Najväčšiu radosť však mala vždy zo svojej veľkej súdržnej rodiny. „Keď moja najmladšia pravnučka začala vlani chodiť, to bolo radosti,“ tešila sa. A podľa našich informácií už teraz sa nevie dočkať Vianoc, ktoré v spoločnosti svojich najbližších strávi na Slovensku.

Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Diskusia