Legendárna herečka Mária Kráľovičová (95) sa presťahovala do domova pre seniorov. Je stále rovnako vitálna ako kedysi, no deti Jana a Miro ju pre vysoký vek nechcú nechávať samu. Priestory veľkého bytu tak vymenila za seniorské centrum, kde nových priateľov zabáva zážitkami zo života.

Odložená a nepotrebná sa vraj na novom mieste necíti. Umelkyňu, ktorá desaťročia žila mimoriadne aktívne a spoločensky, tam najbližší pravidelne navštevujú. Navyše na víkendy sa vracia do domu, kde žila s manželom, literátom Mirom Procházkom.

Herečkou do konca

Marína sa obetovala pre múzy. Na javisku Slovenského národného divadla (SND) stála neuveriteľných sedemdesiatštyri rokov. Neraz priznala, že herectvo má v sebe hlboko zakorenené a ťažko by sa jej žilo bez milovaných postáv. Napokon si dokázala povedať dosť. „Nastupovala 1. januára 1948 a odchádzala 1. januára 2022,“ informovala nás tlačová hovorkyňa SND Izabela Pažítková o pravdepodobne svetovom rekorde v počte odpracovaných rokov jedného umelca.

VIAC FOTOGRAFIÍ LEGENDÁRNEJ HEREČKY NÁJDETE V GALÉRII

Prvá scéna lúčenie s umelkyňou vyriešila šalamúnsky. Vedenie divadla Marínu vymenovalo za svoju emeritnú herečku. To znamená, že hoci ju už na javisku neuvidíme, naďalej bude súčasťou činoherného súboru. Kráľovičová po odchode z divadla strávila niekoľko mesiacov u svojej dcéry, prekladateľky Jany Kocianovej v Prahe. „Konečne mala čas na všetky veci, ktoré predtým nestíhala. Potulovali sme sa spolu po Prahe, vychutnávala si jej atmosféru a navštevovala aj rôzne výstavy výtvarníkov,“ prezradila dcéra Jana.

Všetko zlé už prekonala

V súčasnosti sa legendárna herečka nachádza opäť v Bratislave. Byt na Palisádach prepísala na dcéru už pred niekoľkými rokmi a väčšinu času trávi v seniorskom centre, kde má v prípade potreby zabezpečenú nepretržitú zdravotnú starostlivosť. Na svoju starú adresu sa však stále vracia.

DOBRÁ ADRESA Byt v dome na snímke prepísala na dcéru, kedysi sa tu stretala celá umelecká bohéma.
Zdroj: ARCHÍV NMH

Keby múry bytu, kde Marína po boku manžela Mira Procházku žila mnoho desaťročí, vedeli rozprávať, vydali by svedectvo o návštevách mnohých osobností, ktoré poznáme len z učebníc literatúry. Ale ukázali by aj príbeh veľkej lásky. „Bola som jeho Marulka, Marilyn aj Manon. Prebásnil pre mňa Nezvalovu Manon Lescaut. Povedal, že drahý kožuch zožerú mole, ale toto mi ostane navždy. A mal pravdu,“ vyznala sa herečka pre PLUS 7 DNÍ po smrti milovaného manžela, s ktorým žila dlhých päťdesiatšesť rokov.

„Verím, že človek úplne neodchádza. Pred smrťou sme sa o tom veľa rozprávali. Niečo z človeka musí byť predsa niekde zachované. Mirka doma cítim. Porozprávam sa s ním aj poradím,“ zamýšľala sa vtedy.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Diskusia