Marika Gombitová mala len 24 rokov a už bola na vrchole slávy. Paradoxné je, že v období rastúcej popularity to v Moduse pre koncentráciu viacerých silných osobností začalo poriadne vrieť. M. Žbirkovi sa veľmi darilo na sólovej dráhe, preto sa ho spolu s Lacom Lučeničom (68) rozhodol Janko Lehotský v kapele vymeniť.

Po koncerte v Brne, presne 30. novembra 1980, oznámil, že išlo o posledné vystúpenie Modusu v tejto zostave. Táto správa mladú Mariku poriadne zaskočila. „V podnikovom klube Zbrojovky Brno bolo natrieskané, ľudia tlieskali, bavili sa. V šatni po koncerte sme si otvorili fľašu šampanského, ťukli sme si na rozlúčku, podali sme si ruky a popriali veľa úspechov v ďalšej hudobnej tvorbe. Samozrejme, nepopieram, bola to smutnorozpačitá situácia, ale tak to už v živote muzikantov chodí. O pár hodín bolo všetko inak…“ zaspomínal si Janko Lehotský vo svojej knihe Vidíme sa čo nevidieť.

Umelci do Bratislavy vyrazili pred polnocou. Vonku zúrila strašná chumelica. V jednom aute sa viezol M. Žbirka s L. Lučeničom, v ďalšom J. Lehotský so zvyškom kapely. Plná zmiešaných pocitov nasadla Marika do malej renault­ky, ktorú šoférovala jej 21-ročná západonemecká priateľka Andrea. Žiaľ, do Bratislavy nedorazili. Sneženie v kombinácii so silným vetrom a s jazdou na zľadovatenej diaľnici D1 malo tragickú dohru. Prvého decembra asi hodinu po polnoci na 43. kilometri diaľnice medzi Brnom a Bratislavou auto dostalo šmyk, prešlo do proti­smeru, niekoľkokrát sa prevrátilo a skončilo v poli. Vodička vyviazla bez vážnejších zranení, Marika, ktorá uviazla pod renaultkou, však na tom bola veľmi zle.

Speváčku okamžite previezli do nemocnice, kde zistili, že má vážne poranenú miechu. Lekári a sestričky nad jej posteľou vynášali ortieľ smrti. „Vraj tu už dlho nebudem, nemám žiadnu šancu… Dokonca ma ľutovali, pretože onedlho si už vraj málokto spomenie na speváčku Mariku Gombitovú,“ priznala speváčka po rokoch vo svojej knihe Úlomky spomienok. Médiá o jej nehode najskôr mlčali. Začali sa objavovať fámy, že nehodu dokonca neprežila. Až o nepochopiteľných trinásť dní vyšla v denníku Práca krátka informácia, ktorá mala byť odpoveďou pre fanúšikov, vystrašených a neustále sa spytujúcich na Marikin zdravotný stav po autohavárii. Medzičasom jej lekári oznámili krutú správu, že od polovice tela ochrnula a pravdepodobne už nikdy nebude chodiť. Vtedy sa psychicky zrútila. „Myslela som si, že je so mnou koniec,“ spomenula si na neľahké chvíle po rokoch. Napriek tomu, že mnohí ju následne odpísali, priatelia ako Janko Lehotský, Meky Žbirka či Kamil Peteraj (75) ju ubezpečovali, že všetko dobre dopadne a ona sa vráti na koncertné pódiá. Stalo sa to rýchlejšie, než by si vôbec bola predstavovala.

Čo považuje Marika Gombitová za svoje najväčšie víťazstvo sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia