Herec Marián Labuda starší bojoval s cukrovkou 25 rokov. Ako to prežíval jeho syn a čo chce robiť inak?

Účinkovali ste práve v divadle Andreja Bagara v Nitre, keď vášmu otcovi zistili lekári cukrovku. Takže priamy kontakt s  ním - ako diabetikom, prežívala najmä vaša mama. Ako to niesla?

V tom čase som chodieval do Nitry na týždňovky, takže, naozaj, najviac času s otcom trávila naša mamina. Naučila sa, čo má variť. Ale ona ho tak veľmi ľúbila, aj keď v tomto prípade je to zlé, že mu  dovolila aj niečo, čo by ako diabetik nemal. Keď on sa na ňu tak smutne pozrel, nevedela vždy povedať nie. Ale ku koncu, keď mu mamina už nič také nekupovala, chodieval do obchodu potajomky a kupoval si sám. 

Bolo to tým, že nevedel, ako si škodí?

Určite vedel. Ale niektorí ľudia si myslia, že sú nesmrteľní. Nerátal s tým, že zomrie ako 73 ročný - čo je vlastne priemer na Slovensku. Často hovoril mame, že čo budú robiť, keď budú mať osemdesiat. Nepočítal so skorším odchodom.

Ovplyvnilo to nejako stravovacie návyky vašej rodiny?

Viete, že nie? Ja mám našťastie ženu, ktorá od mala inklinovala k správnej životospráve. Dokonca si teraz robíme vlastný chlebík. Viete, aký dobrý? Ide tam kokosová múka, slnečnicové jadrá, píniové jadrá. Je to bez lepku a ďalších ingrediencií, ktoré škodia ľudskému telu. A je veľmi dobrý.

Čiže sa zdravo stravujete...

Snažím sa. Lenže na tých zájazdoch je to horšie. Tam si variť na hoteloch nebudem, stravujem sa reštauračne. A poznáte to - tie jedálne lístky sú skoro všade rovnaké. Málokde majú v ponuke zdravé jedlá, chutné šaláty. Ešte v Bratislave je to dobré, ale vo väčšine reštaurácií po Slovensku máte tie naše typické jedlá. Takže u mňa je tá zdravá strava tak pol na pol.

Marián Labuda
Marián Labuda
Zdroj: Peter Gašpar

Významnú rolu u diabetika zohráva pohyb. 

Tak v tomto môžem byť na seba hrdý, i keď by to mohlo byť aj lepšie. Všade sa snažím chodiť pešo a bicyklom. Krokomer mi ukazuje tak osem až desaťtisíc krokov, čo nie je zlé, ale musím mať viac, pretože mám dispozície po otcovi. O to viac sa musím snažiť. Aj keď žmýkam tričko, tak neschudnem.

 V práci sa našťastie tiež hýbete...

Určite. Som rád, že som hercom. Lebo sedavé zamestnanie bez dostatku iného pohybu spôsobuje všetky tieto civilizačné choroby. Chválapánubohu, že mám, nazval by som to, plastické zamestnanie a mám vďaka nemu dosť pohybu.

Bojíte sa cukrovky?

Mám z nej obavy, nechcem ju dostať. Preto sa snažím žiť tak, ako som spomínal. A už som sa aj objednal k doktorovi, nech sa na mňa poriadne pozrie, či mi tá pliaga nehrozí.

Aj preto ste sa stali tvárou programu DôveraPomáha diabetikom?

Videl som, čo cukrovka dokáže urobiť s človekom a myslím si, že by o nej ľudia mali viac vedieť. Je dôležité, aby si každý uvedomil, že cukrovka je tichý, pomalý zabijak. Chcem, aby sa tu šírila väčšia osveta. A ak tomu môžem trochu pomôcť, tak budem iba rád. Verím, že s pomocou Dôvery a dôslednej edukácie sa s ňou dá bojovať a dosiahnuť uspokojivé výsledky.

Viac o programe DôveraPomáha diabetikom na www.dovera.sk/cukrovka

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia