Luxembursko smúti: 23. apríla zomrel vo veku krásnych 98 rokov veľkovojvoda Ján, otec súčasného panovníka Henricha (64).

„S veľkým smútkom vás informujem o smrti môjho milovaného otca, jeho kráľovskej výsosti veľkovojvodu Jána, ktorý zomrel v pokoji, obklopený láskou svojej rodiny,“ uviedol Henrich v oficiálnom vyhlásení.

Krátko predtým jeho otca hospitalizovali s pľúcnou infekciou. Je otázne, či Luxemburčania tento rok dodržia národný zvyk – oslavu narodenín aktuálneho panovníka. Tie sú štátnym sviatkom od roku 1947, oslavy v novej podobe zaviedla kráľovná Šarlota, Jánova mama.

Na čele tejto malej krajiny stála v rokoch 1919 až 1964. Hoci na svet prišla 23. januára, 2 roky pred jej abdikáciou presunuli oslavy o 5 mesiacov neskôr – na 23. júna. Ak tento dátum pripadne na nedeľu, oslavujú v pondelok. Je teda úplne jedno, kedy sa aktuálny panovník – po Šarlote veľkovojvoda Ján či Henrich – narodili, dátum osláv sa nemení.

Je to obrovská pouličná párty, ktorá sa začína už v predvečer štátneho sviatku. Neodmysliteľne k nej patrí vojenská prehliadka, delová salva zo 100 ka- nónov, koncerty a slávnostný ohňostroj. Takmer sto rokov ju pravidelne zažíval aj zosnulý veľkovojvoda Ján.

Veľkovojvodkyňa Šarlota odstúpila v prospech syna Jána v roku 1964. Krajina pod jeho vedením zažila výrazný ekonomický rast.
Veľkovojvodkyňa Šarlota odstúpila v prospech syna Jána v roku 1964. Krajina pod jeho vedením zažila výrazný ekonomický rast.
Zdroj: Profimedia

Bez škandálov

Možno teraz lovíte v pamäti a pokúšate sa spomenúť si na nejakú pikantériu zo života luxemburskej dynastie, ako sme zvyknutí pri tej britskej či kedysi monackej. Nič vám nenapadá? Správne – nemá čo. Najväčším „škandalistom“ je aktuálny premiér Xavier Bettel, ktorý sa v roku 2015 oženil so svojím priateľom.

Luxemburskej kráľovskej rodine akoby sa škandály oblúkom vyhýbali, všetci jej členovia sú viac než vzorní. Možno je to spôsobené tým, že Luxembursko, jedna z krajín Beneluxu, má asi toľko obyvateľov ako Bratislava a robiť na takomto priestore kráľovský bulvár nie je zrejme jednoduché. Skôr sa však prikláňame k názoru, že ide vskutku o kráľovskú rodinu žijúcu s patričnou noblesou.

Vylodený v Normandii

Svedčí o tom aj životný príbeh veľkovojvodu Jána, jedného z najdlhšie kraľujúcich panovníkov Európy. Narodil sa 5. januára 1921 ako najstarší potomok veľkovojvodkyne Šarloty I. a princa Félixa Bourbonsko-Parm­ského. Jeho celé meno znelo Jean Benoît Guillaume Robert Anto­ine Louis Marie Adolphe Marc d‘Aviano.

Krajina, v ktorej prišiel na svet, ležiaca medzi Belgickom, Francúzskom a Nemeckom, teda na dosť rušnom bode, mala smolu. Podobne ako Jánova rodina. Tá musela pred nacistami utiecť do Spojených štátov a Kanady, kde hľadala útočisko.

Ján mal v roku 1939, keď sa vojna začala, 17 rokov. Do Európy sa vrátil v roku 1942, aby ako správny následník trónu absolvoval vojenský výcvik v Kráľovskej vojenskej akadémii v britskom Sandhurste. Krátky čas dokonca slúžil ako stráž v Bucking­hamskom paláci. Žiaľ, svoje vedomosti musel na bojovom poli aj skutočne využiť.

Počas 2. svetovej vojny, v roku 1944, sa zúčastnil na vylodení Spojencov v Normandii, na bitke o Caen a následne pokračoval v oslobodzovacích bojoch Luxemburska spod okupácie nacistického Nemecka. Až potom mohol pokračoval v kráľovskom živote.

Po vojne požiadal o ruku belgickú princeznú Jozefínu Šarlotu a splodili 5 detí: Máriu Astrid, Henricha, Jána, Margarétu a Giullauma. Na kráľovský trón však zasadol až takmer o 20 rokov.

Abdikujem v prospech...

Luxemburská kráľovská rodina pre korunu nikdy neintrigovala, starší vládca sa vždy včas a rozumne vzdal trónu v prospech následníka. Jánova matka Šarlota odstúpila v roku 1964; Ján v roku 2000 v prospech syna Henricha.

Obdobie Jánovho panovania sa vysoko cení, pretože sa mu podarilo zvýšiť ekonomickú prosperitu krajiny: práve Luxemburčania majú jednu z najvyšších životných úrovní v Európe a mimoriadne účinný systém sociálneho zabezpečenia.

Po 35 rokoch panovania abdikoval v prospech syna Henricha.
Po 35 rokoch panovania abdikoval v prospech syna Henricha.
Zdroj: Profimedia

Krajina je členom EÚ i NATO a spolu s francúzskym Štrasburgom a belgickým Bruselom je jej hlavné mesto Luxemburg jedným z troch oficiálnych hlavných miest Európskej únie.

Veľkovojvoda stál na čele krajiny dlhých 36 rokov a premenil ju z priemyselne stagnujúcej oblasti na medzinárodné finančné centrum. Väčšinu svojich povinností presunul na syna už v roku 1998, oficiálne mu kráľovské žezlo odovzdal pol hodiny pred začiatkom slávnostnej prísahy nového panovníka 7. októbra 2000, keď podpísal abdikačný list s týmto znením:

„My, Ján, z milosti Božej veľkovojvoda luxemburský, vojvoda nasavský, sa v zmysle tretieho článku ústavy vzdávame veľkovojvodskej koruny v prospech nášho milovaného syna, dedičného veľkovojvodu Henricha.“

Rodina mala v pláne uskutočniť tento akt už 28. septembra, ale v tom čase mal najmladší luxemburský princ vážnu autonehodu, preto udalosť o pár dní odsunuli.

Henrich je šiesty vládca luxemburskej dynastie, ktorú založil v roku 1890 veľkovojvoda Adolf z nasavsko-walramskej dynastie, a je bratranec belgického kráľa Filipa.

V roku 1981 sa oženil s Maríou Teresou Mestreovou Batistovou. Tá pochádza z bohatej kubánskej rodiny, ktorá sa však po revolúcii v roku 1959 presťahovala do New Yorku a Ženevy. Pár má 4 deti, následníkom trónu je najstarší Guillaume.

Možno ste nevedeli, že v čase, keď v Holandsku a Nemecku nesmeli existovať súkromné elektronické médiá, sa vysielalo do týchto krajín práve z Luxemburska a práve v tejto najmenšej krajine Beneluxu vznikla známa televízia RTL.

Súčasný panovník Henrich so svojimi deťmi (zľava): princmi Guillaumom a Félixom, vedľa neho manželka s kubánskymi koreňmi, veľkovojvodkyňa María Teresa.
Súčasný panovník Henrich so svojimi deťmi (zľava): princmi Guillaumom a Félixom, vedľa neho manželka s kubánskymi koreňmi, veľkovojvodkyňa María Teresa.
Zdroj: Profimedia
Poslať emailom
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac