Diana Mórová (51) svoj pozitívny vzťah k medicínskej profesii zúročila počas náročného obdobia, keď doslova pomohla vstať na nohy svojmu bratovi Ivanovi (54).

Jej brat ochorel rok po nečakanej smrti ich otca, známeho architekta Ivana Móra (†73). V lete 2016 podstúpil vážnu operáciu srdca po tom, ako mu praskla aorta. Lekári ho ihneď operovali a život mu zachránili doslova v poslednej chvíli. Jeho stav bol, žiaľ, natoľko vážny, že po zákroku upadol do kómy. Slávna sestra sa okamžite pustila do jeho záchrany a bratovu diagnózu konzultovala aj s odborníkmi vo Viedni. Napokon sa však rodina spoľahla na slovenské zdravotníctvo.

Herečka žila niekoľko dlhých mesiacov v strachu, a ako s odstupom času priznala, nepridávali jej ani samotní lekári. „Brat mal srdcovú aneuryzmu, ktorú ľudia veľmi ťažko prežijú. Boli situácie, keď nám lekári povedali, že ho vidíme poslednýkrát. Dokonca aj keď sa mu stav trošku zlepšil, previezli ho do normálnej izby a bol už pri vedomí, opäť hovorili, že sú to jeho posledné dni... V tomto prípade chcem podotknúť, že keď sa nasadí veľmi silné pozitívne myslenie, láska a vnútorné nastavenie, vy tomu človeku môžete pomôcť. To sa odzrkadlilo aj na bratovi.

Začalo sa mu dariť, lebo sme za ním chodili každý jeden deň. Masírovali sme ho, nosili sme mu jedlo. Po tom všetkom som povedala doktorovi: ,Pán doktor, ja si vás veľmi vážim, ale takto odpísať človeka by ste nikdy nemali. Povedzte radšej, že čas ukáže... To je najlepšie pre každého a už nech sa s tým ľudia vyrovnajú po svojom. Možno je pravda, že stav môjho brata je vážny, a ja som vám vďačná, že ste mi povedali pravdu, ale vidíte, že chodí a je to ešte mladý človek. Neviete, čo sa môže stať...‘ A aj sa stalo. Môj brat je dnes zdravý,“ povedala moderátorovi Stanovi Ščepánovi v rozhlasovej relácii o období, keď ju spolu s rodinou doktori pripravovali na to najhoršie.

Dnes herečka priznáva, že na pravidelných kontrolách v nemocnici brata Ivana prítomný personál považuje za hotový zázrak. „Nikdy netreba vynášať žiaden verdikt nad človekom, ktorý ešte žije. Preto ja osobne radšej hovorím – uvidíme...“

Ťažké chvíle a nepretržitá starostlivosť, ktorú svojmu súrodencovi Diana poskytovala, sa napokon odzrkadlili aj na ich vzťahu. „Je to pevný vzťah, zároveň už toľko nepracuje a má preto na mňa viac času. (Smiech.) Som veľmi rada, že mám súrodenca, lebo teraz je svet taký zlý. Keď mi ľudia povedia, že sa so súrodencami alebo napríklad aj s vlastnými rodičmi nerozprávajú, som z toho vždy v šoku. Toto nepoznám. Ak je to raz moja rodina, nech by urobil čokoľvek, treba si nájsť k sebe cestu... Nevedela by som žiť tak, že by som sa s blízkymi nerozprávala.“ Herečka ukázala veľké srdce nielen vo vzťahu k svojej rodine, ale v kritickej situácii sa svojou troškou snaží byť prospešná aj pre spoločnosť...

Herečka Diana Mórová si v ambulancii plní dávny sen. O jej pomoci chorým deťom sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 25. februára).

Diskusia