Pred nedávnom obletela svet správa o tom, že britská kráľovná Alžbeta II. (93) hľadá nového komorníka. Novinka z kráľovského dvora zaujala vďaka tomu, že Buckinghamský palác za prácu ponúkal na britské pomery nízku mzdu.

Nízke platy kráľovského personálu nie sú žiadnou novinkou. Britská kráľovná Alžbeta II. je totiž všeobecne známa svojou šporovlivosťou.

Pred rokom a pol napríklad médiá pohoršene informovali svoj anglický ľud, že počas návštevy ohromne bohatého saudskoarabského korunného princa Mohameda bin Salmána (33) odmietla poriadne zakúriť. Ruky si pritom dvojica podávala na vzácnom francúzskom koberci zo 17. storočia.

Obaja boli navyše obklopení palácovými artefaktmi nevyčísliteľnej hodnoty, ale prikúriť sa nikto neunúval. O Buckinghamskom paláci sa pritom dobre vie, že je v ňom poriadna zima aj počas leta, nieto ešte v období mrazivých februárových dní.

O Alžbetinom úspornom hospodárení už kolujú medzi Britmi rôzne legendy. Veľká časť poddaných si ju však práve preto váži a bezvýhradne ju miluje.

Hovorí sa, že obľúbené topánky, ktoré často nosí, sú staré 30 rokov.
Zdroj: Profimedia

Gary Rhodes (45), ktorý ako tínedžer pracoval v kráľovskej kuchyni, médiám prezradil, že kráľovnej napríklad nerobí problém dojedať zvyšky jedla aj na nasledujúci deň. Pečené mäso z nedele si podľa jeho slov pravidelne nájde uplatnenie v pondelňajšej paštéte.

Podľa informácií z viacerých zdrojov sa vladárka po večeroch pravidelne prechádza chodbami paláca a zhasína zbytočne zapálené svetlá. Prestala tiež usporadúvať vianočné večierky pre 1 200 členov služobníctva, ktoré ju každoročne stáli 50-tisíc eur.

Rovnako ako Buckinghamský palác, striedmo vykuruje aj sídla Windsor či Balmoral. Ani tým najvýznamnejším návštevám nepodáva žiadne občerstvenie okrem čaju. Výnimkou sú oficiálne bankety alebo ak niekoho osobne pozve na popoludňajší čaj. Vtedy dokonca služobníctvu dovolí servírovať svojim hosťom sušienky.

Podľa nových pravidiel panovníčka dostáva zo štátneho rozpočtu na financovanie kráľovskej rodiny vždy inú sumu. Z týchto peňazí následné platí personál, pracovné cesty a ostatné výdavky. Výška jej rozpočtu závisí od stavu štátnej pokladnice.

Šetrná je aj pri svojej rodine. Jej oficiálnym pohostením pre návštevy je šálka čaju.
Zdroj: Profimedia

V posledných rokoch sa suma na celoročné živobytie pohybovala v rozmedzí od 35 do 50 miliónov eur. Ak panovníčka v minulosti žiadala tieto príspevky zvýšiť, vláda jej to vždy zamietla. Odvtedy sa zaťala a jej šetrnosť nabrala astronomické rozmery.

„S ohľadom na ekonomickú situáciu bolo uznané za vhodné ukázať istú finančnú zdržanlivosť,“ vyhlásil na margo extrémnej šetrnosti Buckinghamský palác.

Aby sme však kráľovnú Alžbetu zbytočne neľutovali, podľa magazínov Forbes, Bloomberg aj Guinessovej knihy rekordov je najbohatšou kráľovnou na svete s odhadovaným osobným majetkom 375 mi
liónov eur.

Diskusia