Lady slovenskej populárnej hudby Beáta Dubasová (60) nedávno oslávila okrúhle narodeniny. „Oslavy boli skromné, pretože ženy neoslavujú, že starnú,“ priznala s úsmevom umelkyňa.

Do vôd slovenskej populárnej hudby sa Beáta Dubasová výraznými písmenami zapísala ešte v roku 1982, konkrétne na súťaži Košický zlatý poklad, kde si ju všimli vtedajší hudobní redaktori z rozhlasu Ľuboš Zeman (73) a Pavol Danišovič (67). „Sedeli sme spolu niekde v dvanástom rade ako členovia poroty a tam sa striedali súťažiace speváčky a speváci. Naraz prišla Beátka zo Stropkova zaspievala pesničku tuším od Magdy Medveďovej a ja si spomínam, ako som Paľovi povedal: Toto je talent, ktorý nemôže zostať nepovšimnutý. Ona sa musí dostať do Bratislavy,“ priznal Ľuboš Zeman na nedávnom krste prvej vinylovej kompilácie, ktorá vznikla k speváčkinmu životnému jubileu a nesie príznačný názov Vráť mi tie hviezdy (XII najväčších hitov).

Mohlo by sa zdať, že začiatok speváčkinej kariéry bol ako vystrihnutý z filmu, ale cesta k veľkému snu nebola až taká jednoduchá. „Musím sa priznať, že v tom čase som už v Bratislave žila. Odišla som do hlavného mesta zo Stropkova v nádeji, že sa naozaj stanem speváčkou. V tom čase mi bol môj životný priestor akoby malý. Spievala som na stužkových, zábavách, svadbách a túžila som postúpiť ďalej. Vedela som, že musím ísť do mesta, kde je vydavateľstvo, rádio, kde je televízia, inak sa to nedá, tak som sa presťahovala. Pracovala som v Zornici, snívala som, ale dlho sa nič nedialo. Až mi raz Magda Medveďová ponúkla pesničku s tým, aby som ju skúsila zaspievať na súťaži Košický zlatý poklad. Tam sa začala moja kariéra, lebo som sa tam zoznámila s Ľubošom aj Paľom Danišovičom a oni mi začali veľmi pomáhať. Postupne sa mi začalo plniť to, po čom som od detstva túžila,“ vyznala sa speváčka.

Zdroj: Emil Vasko

Novinka

Nová platňa je zaujímavá aj tým, že obsahuje speváčkinu hudobnú novinku s názvom Pierko pravdy. Skladba je zároveň osobnou výpoveďou o jej živote. Autorom textu je už spomínaný Ľuboš Zeman, ktorý priznal, že písať pesničky pre ženy nie je vôbec jednoduché. „Pre každého textára chlapa je veľmi ťažké urobiť text pre ženu. Vžiť sa do ženskej duše je ťažké a ešte ťažšie je vžiť sa do ženskej duše stále dievčatka a pritom lady slovenskej populárnej hudby, ktorou Beátka jednoznačne je.“

Autor uviedol, že kým začal hľadať ústredný motív skladby, v súvislosti s jubilujúcou umelkyňou si uvedomil jeden obrovský „škandál“. „Tým najväčším škandálom je, že za celý život žiaden škandál nemala. A dokonca keď som sa jej pýtal, o čom by nová pesnička mala byť, Beátka povedala: ‚Nechcem nič erotické, nič vulgárne. Chcem niečo, čo ma vystihuje, čo vystihuje štyri­dsať rokov mojej kariéry. Mám už svoj vek aj svoj názor na život.‘ Vtedy som si uvedomil, že Beáta je nielen speváčka, ona v našom šoubiznise stanovila akýsi morálny kódex. To ma nasmerovalo k tomu, aby som urobil text, ktorý bude mať filozofický, životný rozmer. Zhodou okolností som v danom období čítal historické knihy, ktoré mám rád. V jednej o starom Egypte bol príbeh o tom, ako sa ľudské duše vážia, keď idú do podsvetia, a rozhoduje sa, či pôjdu do neba alebo do pekla. Keď majú srdce plné hriechu, preváži sa to a idú do pekla, a keď je srdce ľahučké, to pierko na druhej strane váh sa vyrovná a idú do neba. Myslím si, že Beátka už v speváckom nebi je, a verím, že v tom životnom tu s nami ostane minimálne ešte ďalších šesťdesiat rokov,“ vyznal sa úprimne.Ako sme sa dozvedeli, Beáta rozhodne nie je speváčka, ktorá by od textárov prijala akýkoľvek text. „Dostávam ich na­ozaj veľa a veľa z nich odmietam. Robím to tak, že si text  najskôr prečítam, potom si ho prečítam znova a aj do tretice. Keď ma osloví, rozhodnem sa preň, ale musím mu veriť, lebo keď mu uverím ja, potom mu cezo mňa uveria aj poslucháči. Uvedomujem si, že nie je jednoduché vcítiť sa do kože interpreta a napísať mu pesničku na telo. Možno práve preto si dnes speváci píšu pesničky sami. Ale ja na to nemám bunky, preto vždy oslovím skúsených textárov. A musím povedať, že za všetkými textami, ktoré som doteraz odspievala, si stojím. Verila som im aj im stále verím,“ uviedla.

VIAC O ŽIVOTE DUBASOVEJ SA DOČÍTATE V AKTUÁLNOM VYDANÍ ŽIVOTA

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia