V akých ťažkých pomeroch žila rodina Kronerovcov, si dnes dokážeme len ťažko predstaviť.

Verejnosť môže nahliadnuť do jej histórie aj vďaka spomienke sestry Jozefa Kronera insitnej maliarky Zuzany Vaňousovej, ktorá sa narodila ako šieste dieťa v poradí a zomrela vo veku nedožitých 91 rokov v roku 2013 (bola posledná z dvanástich súrodencov). V roku 2017 sme v týždenníku Život informovali o tom, že svoje pamäti písala na stroji a adresovala ich výlučne svojim trom deťom. Spolok rodákov Jozefa Kronera však tento rýdzo súkromný odkaz napokon s povolením rodiny vydal knižne. Treba však priznať, že potomkovia so súhlasom váhali.

FOTOGALÉRIA: SPOZNAJTE OSUDY KLANU KRONEROVCOV

Zuzana Vaňousová, rodená Kronerová, bola totiž vo svojich spomienkach veľmi otvorená a bez akýchkoľvek príkras odkrývala trinástu komnatu rodiny, na ktorú sa málokedy usmievalo šťastie. Otca Ľudovíta Kronera poslali predčasne do dôchodku pre reumatickú bolesť v kĺboch, ktorú nadobudol pri práci železničiara. Doma zostalo mnoho detí a ešte viac hladu.

Mária Kronerová vypomáhala v staničnej pokladnici, aby uživili potomstvo. Paradoxné pritom je, že priezvisko Kroner pochádza z Nemecka a podľa pátrania samotného Jozefa Kronera je známe, že ich meno patrilo šľachticovi, ktorého za isté prečiny vyhostili na Slovensko do okolia Ružomberka. Čo sa stalo s jeho majetkom, nevedno. Je pravda, že hmotný nedostatok neraz odvieval z rodiny radosť, ktorá sa do rodinného kozuba vracala vďaka komediantskej povahe otca Ľudovíta.

Vzácna rodina s umeleckým talentom prešla tvrdými skúškami. Viac sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia