Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov obklopená svojou rodinou na milovanom zámku Balmoral, kde prežila jedno zo svojich najšťastnejších letných období.

Kráľovná sa ako zvyčajne rozhodla stráviť leto vo svojom súkromnom škótskom sídle Balmoral Castle, ktoré sa nachádza v grófstve Aberdeenshire. Odletela tam 21. júla súkromnou helikoptérou a očakávalo sa, že tam zostane niekoľko mesiacov až do októbra, aby si užila čas bez kráľovských povinností.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z ARCHÍVU KRÁĽOVSKEJ RODINY NÁJDETE V GALÉRII

Panovníčka bývala v neďalekom dome so siedmimi spálňami a 9. augusta sa presťahovala do zámku Balmoral, vzdialeného len jednu míľu. Pripojila sa k nej hŕstka oddaného personálu, ktorí boli s ňou až do samého konca. Dvaja muži jej vraj každé ráno nosili noviny Racing Post o dostihoch a sprevádzali ju pri sledovaní televízie.

Kráľovná Alžbeta a princ Filip v Škótsku.
Zdroj: Fox Photos

Jej pravá ruka Angela Kellyová, ktorá pracovala ako kráľovnina osobná asistentka a garderobiérka, sa tiež starala o to, aby sa kráľovná cítila pohodlne a príliš sa nenamáhala, píšu noviny The Sun.

Kráľovnina pravá ruka Angela Kellyová bola s ňou až do jej skonu.
Zdroj: Twitter/@crownchronicles

V sobotu 3. septembra kráľovná vynechala populárne podujatie tradičných škótskych hier, na ktorom sa zúčastňovala každý rok. Predpokladá sa, že toto rozhodnutie bolo prijaté pre pohodlie hlavy štátu a kráľ Charles sa na ňom zúčastnil v jej neprítomnosti.

Tradičné škótske hry si britská panovníčka schuti užívala.
Zdroj: Jeff J Mitchell

Panovníčka bola v minulosti vyfotografovaná, ako sa na podujatí zabáva a smeje, ako sleduje preteky v preťahovaní lanom a preteky vo vreciach.

Kráľovná Alžbeta prežila najkrajšie chvíle svojho života práve v sídle Balmoral.
Zdroj: PA Images

O posledných chvíľach kráľovnej sa dočítate na ďalšej strane...

Diskusia