Kráľovská rodina prvýkrát strávi Vianoce bez obľúbenej vladárky Alžbety II. (†96), ktorá zomrela tento rok v septembri. Práve počas najkrajších sviatkov v roku budú spomínať na šťastné chvíle s kráľovnou, ktorá vládla krajine 70 rokov.

Už po smrti Alžbety II. bolo jasné, že Karol III. (74) bude niektoré veci robiť úplne inak než jeho matka, ktorá udržiavala kráľovské tradície. Tak napríklad zakázal pochúťku, pre ktorú zvieratá neuveriteľne trpia. Z paláca prenikajú na verejnosť aj správy, ktoré iste potešia ochrancov a ochrankyne zvierat. Karol III. zakázal podávať vo všetkých kráľovských palácoch a rezidenciách kontroverzné jedlo foie gras vrátane vianočného sviatočného stola. Je to luxusná pochúťka plná utrpenia kačiek a husí.

Kráľ zakázal podávanie delikatesy, pre ktorú trpia husi a kačky.
Zdroj: Shutterstock

Na výrobu tejto pochúťky musí pečeň zvieraťa narásť do enormných veľkostí – aj desaťkrát viac, než je normálna veľkosť pečene. Vtáky preto prikrmujú viackrát denne pomocou dlhej tuby, ktorú majú zavedenú v hrdle. Toto násilné prikrmovanie spôsobuje nespočetne veľa zdravotných ťažkostí od zapáleného podráždeného pažeráka, smrteľných chorôb tráviaceho traktu až po zastavenie dýchania či neschopnosť pohybu. Ako prejav vďačnosti aktivisti a aktivistky z organizácie Peta poslali kráľovi darčekový kôš s vegánskym foie gras.

Sviatky podľa Karola III.: Aké ďalšie zmeny zaviedol panovník po smrti kráľovnej Alžbety II. sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia