Jedným z pedagógov Karola Machatu (†88) bol aj režisér Jozef Budský. Ešte počas štúdia sa v roku 1949 stal elévom Činohry SND a neskôr aj jej členom.

Počas absolvovania povinnej vojenčiny hral v Armádnom divadle v Martine, kde vytvoril dve významné titulné postavy. Išlo o Geľa Sebechlebského a Jánošíka. Práve ten medzi divákmi zaznamenal enormný úspech. Po dvoch úspešných rokoch sa vrátil späť na dosky našej prvej scény. Keďže mal bohaté skúsenosti s recitáciou, v začiatkoch ho puncovali ako recitátora. To sa Karolovi nepáčilo, cítil sa byť predovšetkým hercom, hoci rozhlas a poézia mu boli veľmi blízke a jeho zvučný hlas znel rozhlasovým éterom pravidelne.

Pre svoj ušľachtilý vzhľad a neopakovateľný rečový prejav sa však v divadle veľmi rýchlo etabloval a šiel z roly do roly. „Nerád sa chválim, ale ja som toľko toho nahral, až som závidel kolegom, ktorí nehrajú,“ zaspomínal si herec vo svojom poslednom publikovanom rozhovore z roku 2013 v Novom Čase Nedeľa.

„Považujem sa za jedného z ťahúňov, akými boli napríklad Ctibor Filčík či Julo Pántik. Ale boli to pekné časy, v divadle sme boli ako jedna rodina,“ uviedol. Jeho divadelné partnerky najčastejšie hrali herečky Zdena Gruberová, Mária Kráľovičová a neskôr Emília Vášáryová. Diapazón jeho divadelných postáv bol veľmi rozsiahly. Známy je najmä pre vynikajúce stvárnenie všetkých veľkých shakespearovských postáv. Zahral si Rómea v roku 1957 po boku Maríny Kráľovičovej, princa Hamleta v roku 1964, Kráľa Leara z roku 1975 či Jaga v Othellovi z roku 1978.

Polstoročné pôsobenie na doskách našej prvej scény bolo pre neho úspešné aj vďaka príležitostiam, ktoré mu vytvárali viacerí režiséri. Bol to napríklad už spomínaný Jozef Budský, tiež Tibor Rakovský, Karol L. Zachar a neskôr aj Pavol Haspra. Mnohí jeho kolegovia ho pre veľké nadanie označovali slovami ako maestro či kráľ. Je preto neuveriteľné, akým spôsobom sa skončila jeho kariéra. Čiastočne do jeho odchodu zasiahli súkromné rany, ale na jeho rozhodnutí sa tiež podpísalo, že divadlo pre neho ako čerstvého sedemdesiatnika už nevedelo nájsť uplatnenie.

Historik Ladislav Čavojský v časopise Slovenské divadlo z roku 2008 o Machatovom odchode napísal: „Posledné roky pred odchodom z divadla sa Machata mohol oprieť len o režiséra Haspru. Na javisku Divadla P. O. Hviezdoslava poslúžil iba slovenským autorom. Hral Fischla v Bukovčanovej tragédii Kým kohút nezaspieva (1994) a Magistra Leonarda v prvom bratislavskom uvedení Barčovej drámy Neznámy (1995).“ 

Herec opustil divadelné dosky 31. decembra 1998.

Jeho labuťou piesňou bol Kreon v Jeffersovej verzii antickej Medey (1996). Kreon je na konci Machatových kreácií. Po poslednej premiére bol v divadle ešte tri sezóny, no novú rolu už nedostal. Najkrajší hlas, aký kedy zaznieval z médií i javiska, sa stal hlasom volajúcim na púšti.
L. Čavojský

Po odchode z SND prežil umelec posledných 18 rokov svojho života v kruhu svojej rodiny. V spoločnosti sa vôbec neukazoval. Dokonca ani v roku 2008, keď ho v rámci ankety OTO uvádzali do Siene slávy. V roku 2014 mu chcel Cenu ministra kultúry udeliť aj Marek Maďarič. Nepodarilo sa mu to. Herec sa pred svetom uzavrel a ocenenia po skončení kariéry ho nezaujímali.

Celý príbeh kráľa javiska s nezameniteľným hlasom nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 26. novembra 2020).

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Populárne články
Veronika Cifrová Ostrihoňová

Ostrihoňová otvorene o materskej dovolenke: Do práce si odskočila už 6 týždňov po pôrode

S partnerom MILOŠOM BLAŽEKOM boli spolu päť rokov, v septembri sa zasnúbili.

Obeťou aj prvá učiteľka. EVA ŠUCHTEROVÁ prehrala boj s kovidom, nedožila sa ani svadby

Pri príležitosti nášho jubilea sme načreli do archívu. Život navštívil jednu z prvých slovenských hlásateliek v televízii aj v rozhlase.

Život navštívil legendárnu HANU KOŠČOVÚ. Čo prezradila o svojej práci a po čom túžila?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. marca?

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia