Plánuje zoštíhliť monarchiu, v šetrení chce byť príkladom. Nový panovník Karol III. (73) už teraz vie, že jeho korunovácia bude v čo najskromnejšej verzii a vynechať by sa mali aj okázalé rituály.

Zatiaľ čo jeho matka bola korunovaná v rámci trojhodinovej bohoslužby, jej syn chce obrad skrátiť na 60 minút. Okrem toho sa vedú diskusie o zavedení voľnejšieho dress codu. Namiesto smokingu sa muži budú môcť zúčastniť na akcii v obleku. Zoznam hostí sa údajne zredukuje z 8 000 na 2 000.

Odborníci na kráľovský dvor sa však obávajú, že skromný obrad by mohol poškodiť postavenie Veľkej Británie vo svete. Podujatia kráľovského charakteru totiž výrazne ovplyvňujú cestovný ruch, a teda posilnia domácu ekonomiku. Podobne to bolo aj v prípade pohrebu kráľovnej Alžbety II. (†96). Historik Andrew Roberts pre Daily Mail hovorí, že korunovácia bude pre Britov „veľmi potrebná oslava“ po zime poznamenanej vysokými nákladmi za energie, potraviny a vojnou na Ukrajine.

„Ak korunovácia bude lacná, bude to mať opačný efekt. Netreba premárniť takúto šancu.“ Podobne aj korunovácia nebohej Alžbety II. v roku 1953 dodala národu v povojnových časoch potrebný entuziazmus. Korunovácia Karola III. sa bude konať v budúcom roku 6. mája.

VIAC FOTO SI POZRITE V GALÉRII...
Diskusia