Historik a odborník na šľachtu Herman Lindqvist v prípade švédskej monarchie už niekoľko rokov hovorí o pochmúrnych vyhliadkach.

Podľaneho bude princezná Estelle (10) poslednou švédskou kráľovnou. Hovorí to, hoci na adresu monarchií v Európe sa vždy ozývali kritické hlasy a napriek tomu boli európske kráľovské domy po stáročia neotrasiteľné a dodnes sú veľmi obľúbené. Platí to aj pre Bernadottovcov, ktorí sú od roku 1818 na švédskom tróne. V súčasnosti drží žezlo kráľ Karol Gustáv (76). Jeho nástupkyňou je jeho najstaršia dcéra princezná Victoria (45). Potom nasleduje princezná Estelle. Podľa Lindqvista sú monarchie celkovo v kríze, pretože kráľovské deti uzatvárajú manželstvá s neurodzenými ženami a mužmi. Z kráľovských dvorov sa vytráca modrá krv.

Švédska korunná princezná Viktória a švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv.
Zdroj: TASR

„Čím viac sa sobášia nekráľovským spôsobom, tým viac sa rodia nekráľovské deti. Žiaľ, už nemá zmysel pokračovať,“ povedal historik pre program Söndagsintervjun v rádiu P1. Nový prieskum inštitútu Novus, ktorý si objednala televízna stanica TV4, však ukázal, že Švédi a Švédky kráľovskej rodine dôverujú. Až 64 percent opýtaných verí, že kráľ je dobrým predstaviteľom Švédska.

Diskusia