"Ničím si nemôžem byť istý," hovorí herec Ján Koleník (43). Práve preto sa zbytočne nenecháva opantať oparom popularity. V práci sa mu však kontinuálne darí. Divákom sa len nedávno predstavil ako nacistický pohlavár Walter Klaus vo výpravnom historickom seriáli TV Markíza Dunaj, k vašim službám.

Mali ste obdobie veľkej pracovnej vyťaženosti, preto ste sa rozhodli zvoľniť pracovné tempo. Keď si však prebehnem zoznam projektov a seriálov, v ktorých ste za rok 2022 účinkovali, nebolo ich málo a všetky boli úspešné. Zaujíma ma, či máte problém povedať nie, keď vás do projektu oslovia, alebo ste si prácu vedeli rozvrhnúť tak, že pomedzi to bol čas aj na oddych?

Pandémia všetky projekty ostatných rokov pri­brzdila a potom po pandémii ich naraz vypustili von. Preto tá kvantita. Myslím si však, že momentálne mám času dosť aj na rozjímanie, a to bol môj cieľ, ktorý sa mi podarilo splniť.

Kvôli úniku pred každodennou prácou a povinnosťami ste si zaobstarali chalupu. Pri akej manuálnej činnosti si najlepšie prečistíte hlavu?

Pri starostlivosti o všetko živé. Či je to záhrada, alebo zvieratá.

Na prvý pohľad pôsobíte veľmi rozvážne, priateľsky, občas možno až placho. Je to skôr maska, respektíve obranný mechanizmus, alebo ste taký aj v skutočnosti pred svojimi najbližšími?

Táto profesia, ako aj celková nálada, v ktorej žijeme, ma naučili rešpektovať každého takého, aký je. Pristupujem k ľuďom empaticky. A hlavne tak, aby situácia čo najmenej vyčerpávala aj mňa. Možno je to zdvorilosť, možno je to asertivita, ale vždy sa to vypláca.

Ako je možné, že napriek veľkej popularite nemáte žiadne maniere? Zaujíma ma, kto alebo čo vás drží nohami na zemi?

Čo je popularita? Je dočasná a neznamená uznanie. Ničím si nemôžem byť istý. Viem, čo má hodnotu a čo je márnosť. Teraz za hranicami zúri nezmyselná vojna, vo svete kríza, nevieme, aká ďalšia pandémia. A opäť Andrej z Vojny a mieru: „Aký bezvýznamný je človek pod tou nekonečnou oblohou… Aká bezvýznamná je ľudská veľkosť…“

Ako malý ste vraj robili vlastný časopis, písali ste si básne. Nie je vám občas smutno za bezstarostným detskými časmi?

Myslím, že túžba po hravosti je súčasť hereckého života. A dúfam, že to tak zostane, aj keď by sa to mohlo s pribúdaním veku zdať neadekvátne. Byť bezstarostný je krásne, ale treba zostať zodpovedný.

Kto bol v tom čase vaším obľúbeným televíznym hrdinom?

Atrej z Nekonečného príbehu, ktorý zachránil svet fantázie pred ničotou. Takže dúfam, že ho pred tou ničotou zachránime aj my.

Všetci sme už unavení: Ján Koleník teraz hovorí z duše mnohým Slovákom. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia