Do Bratislavy priviezli unikátnu zbierku kostýmov z najznámejších českých rozprávok. Nechýba v nej myší kožúšok či Rumburakov plášť.

Českému Barrandovu sa podarilo to, o čom na Slovensku môžeme iba snívať. Z televíznych fundusov zozbierali kostýmy z viac ako tridsiatich rozprávok. Hoci to bola mravčia práca. Nájsť ich podľa dobových fotografií a videí nebolo jednoduché – mnohé z kostýmov sa totiž objavili vo viacerých filmoch a rokmi prešli rozličnými úpravami.

675970:gallery:true:true:true

Najstarší kostým patril Janovi Werichovi z rozprávky Byl jednou jeden král.

Najstarší kostým, ktorý spolu s ostatnými vo veľkom kamióne priviezli do Bratislavy, mal na sebe oblečený Jan Werich v rozprávke Byl jednou jeden král a historickú hodnotu majú aj šaty Šílene smutnej princeznej, ktorú si zahrala česká speváčka Helena Vondráčková. Tá vraj na otvorení výstavy pred dvoma rokmi v Berlíne nechcela veriť, že sú jej. Presvedčili ju až dobové fotografie.

675975:gallery:true:true:true

Helena Vondráčková v úlohe smutnej princeznej.

Orezané figuríny

Každý kostým, ktorý sa v rozprávkach ocitol, bol šitý ručne a práca na ňom zabrala obvykle 25 až 100 hodín. Na ich výrobe sa okrem krajčírov podieľali aj šperkári, kováči či iní remeselníci. Kostýmoví výtvarníci sa pritom radi inšpirovali dávnymi obdobiami. Pri Arabele napríklad siahli po inšpiráciu do čias renesancie, empír zase prezentujú kostýmy z rozprávky Panna a netvor.

675972:gallery:true:true:true

Arabeline šaty by vraj dnes nenavliekli ani 11-ročné dievčatá.

Na jedny šaty sa nespotrebovalo toľko látky ako dnes. Nebolo to však tým, že by jej mali málo. Všetky herečky boli totiž veľmi útle. „Ich šaty mali v páse v priemere 55 centimetrov. Najmenšie šaty sú práve Arabeline, ktoré si dnes neoblečú ani 11- či 12-ročné dievčatá. Aj na figuríny, ktoré majú konfekčnú veľkosť 38, sme mali problém šaty navliecť, preto sme figuríny museli orezať,“ smeje sa kurátorka výstavy Jana Sommerová, ktorá ju spolu s barrandovským štúdiom pripravila.

675976:gallery:true:true:true

Jana Nagyová ako Arabela.

Stotisícové hodnoty

O kostýmy sa pritom treba dôkladne starať, čistia sa ručne a často ich treba rozobrať až do nitiek. „Musí sa s nimi narábať ako s klenotom. Mnohé sú prezdobené, plné čipiek, volánikov a iných ozdôb. Zdajú sa síce špinavé, myslím si však, že práve tá patina ukazuje, že nejde o žiadne repliky,“ vysvetľuje Sommerová.

675969:gallery:true:true:true

Krásna Popoluška sa v rozprávke pýšila nádhernými šatami.

Hodnota šiat je podľa nej nevyčísliteľná a odvíja sa predovšetkým od ich historickej hodnoty. Cena novších kostýmov sa pohybuje v tisícoch eur, tých starších je často až stonásobne väčšia. Mnohé z kostýmov sa stali aj súčasťou českého kultúrneho dedičstva. Rovnakú úctu by si určite zaslúžili kostýmy, ktoré sa kedysi používali v slovenských filmoch. Samozrejme, keby sa dôkladne uchovávali.

675968:gallery:true:true:true

V zbierke kostýmov nechýba ani ten Rumburakov.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia