Situácia v kultúrnej brandži rozhodne nie je ružová. Ľuďom pra-cujúcim v kultúrnej oblasti chýba pomoc od štátu, čo otvorene priznala aj speváčka Katarína Knechtová (39).

Kým prvé mesiace pandémie umelci tvrdili, že čas strávený za dverami svojich domovov im pomohol premýšľať a najmä oddychovať v nádeji, že letné festivaly pokryjú neočakávané straty po zrušení všetkých koncertných vystúpení, so zavedenými opatreni-ami sa, žiaľ, nadšenie rýchlo rozplynulo. Vystriedala ho najmä bezmocnosť a frustrácia. Zhromažďovania ľudí do počtu 1000 osôb totiž kleplo po prstoch mnohým organizátorom. A keď sa aj našli odvážlivci, ktorí sa pustili do príprav podujatí s obmedzeným množstvom návštevníkov, zarábali si na problém.

Mohlo by sa síce zdať, že takto sa aspoň čiastočne situácia v kultúrnej oblasti upokojila, ale opak je pravdou. „Okolo usporadúvania koncertov je len jedna veľká bublina, ktorá vôbec nerieši celú situáciu. Návštevníkov nie je tak veľa, klesol počet akcií a ľudia sa vo všeobecnosti boja chodiť na hromadné podujatia. Nevedia čo bude, mnohí si radšej peniaze ušetria “ povedala nám Katka ešte koncom júla, kedy sa vo veľkom chystala na festivalové hrania, okrem toho aj na dva špeciálne koncerty v Banskej Bystrici a Ka-pušanoch s hudobným hosťom ľudovým súborom Šarišan. 

FOTOGRAFIE TALENTOVANEJ SPEVÁČKY NÁJDETE V GALÉRII

Podľa jej názoru verejnosť začala vo všeobecnosti premýšľať inak. „Naoko sa zdá, že je všetko v poriadku, ale nie je,“ uviedla otvorene. Zároveň priznala, že ľuďom pracujúcim v kultúre, ktorí často nie sú vidieť, no bez ich práce by akékoľvek koncerty neboli možné, chýba adekvátna pomoc od štátu.

„Tu by mala prísť iniciatíva zhora, kde by si mali kompetnentní uvedomiť, že tu existuje viac než 200.000 ľudí pracujúcich v tejto oblasti. Samozrejme, rešpektujeme a považujem za správne, že ochrana zdravia ľudí je samozrejme nevyhnutná. Mrzí ma, že, častokrát nie sú správne pochopené veci. Ľudia zvonku to vnímajú tak, že my umelci máme veľmi veľa peňazí... Myslím, že náš hudobný alebo všeobecne umelecký sektor je naozaj ubitý. Nič sa zatiaľ nevyriešilo a ja si neviem predstaviť, aký dopad to bude na nás všetkých mať. Obávam sa a veľmi si prajem, aby sa to nejako pohlo.“

Speváčkino znepokojenie sa ešte znásobilo po nedávnom konzíliu odborníkov, ktoré na Slovensku neodporúča organizovanie hro-madných podujatí. Minister Marek Krajčí avizoval od septembra do októbra zákaz akcií nad 1000 ľudí vrátane športových. Ten má zároveň platiť aj pre interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí, ako aj tie po 23.00 h s výnimkou svadieb. V preklade sa tým pádom hudobná brandža celkom zmrazila.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Odlíšiť chrípku od koronavírusu a iných respiračných ochorení bude tento rok výzva.

Chrípka má vždy čím prekvapiť. Ako jej nedať šancu?

Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia