Piesne s jeho textami spievali a spievajú napríklad Miroslav Žbirka, Marika Gombitová, Pavol Hammel, skupina Modus a ďalší poprední slovenskí interpreti.

Skladby ako Balada o poľných vtákoch, Biely kvet, Medulienka, Úsmev či V slepých uličkách patria do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby.

Kamil Peteraj sa narodil 18. septembra 1945 v Bratislave. Ukončil v roku 1964 štúdium na bratislavskom konzervatóriu a pokračoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Študoval odbor dramaturgia na Divadelnej fakulte, štúdium ukončil v roku 1970. Po absolvovaní VŠMU pracoval do roku 1980 ako dramaturg spevohry Divadla Nová scéna. Od roku 1980 je v slobodnom povolaní.

Prvú báseň uverejnil v časopise Slovenské pohľady v roku 1964. Rok nato vydal prvú básnickú zbierku Sad zimných vtákov, v roku 1966 zbierku Čas violy, v roku 1968 to bola kniha Kráľovná noci. Dnes má na svojom konte viac ako dve desiatky zbierok poézie, ktoré mu priniesli niekoľko literárnych ocenení a boli preložené do viacerých jazykov. K posledným vydaným dielam patria publikácie Milujte sa s láskou (2014), S tebou a bez teba (2015), Texty v obrazoch / Obrazy v textoch (2017) a zbierka básní, textov, sentencií a bonmotov Stále ťa mať z roku 2019.

FOTOGRAFIE VÝZNAMNÉHO SLOVENSKÉHO TEXTÁRA NÁJDETE V GALÉRII

Texty piesní začal Peteraj písať na podnet Mariána Vargu, ktorý bol v tom čase členom skupiny Prúdy. Prvé dva texty napísal už v roku 1968 na prvý album skupiny Prúdy Zvoňte, zvonky. Boli to skladby Jesenné litánie a Dám ti lampu. Spolu s Jánom Štrasserom napísali texty pre prvý pôvodný slovenský rockový muzikál Cyrano z predmestia, ktorý mal premiéru v októbri 1977. Rok nato napísal Peteraj texty do známeho filmového muzikálu Smoliari.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia