„Je dôležité dávať ľuďom optimizmus a nádej, hoci o nej niekedy sami nie sme presvedčení,“ povedal nám Vlado Voštinár (56) o svojom nezastupiteľnom mieste v rodinnej firme, ktorej sa darí prekonávať aj ťažké časy.

Keď sme dohodovali termín rozhovoru, spomenuli ste, že veľa času teraz trávite vo svojom rekreačnom stredisku v Trenčianskej Teplej. Ako sa korona odzrkadlila na vašom podnikaní?

Tento rok je šialený. Korona sa odzrkadlila najmä na podnikaní. Televízia bežala, tam sa nič zásadné nedialo, rovnako ani v mojom živote. Tým, že sme zameraní na cestovný ruch, dotklo sa nás to vrchovato. Ale to sa netýka len nás, preto sa vôbec nechcem sťažovať, no priznávam – bojujeme s tým. Mali sme zatvorené, sezóna bola ani nie tretinová, to nám nepokrylo ani náklady, preto náš areál dotujem. Udržiavam si však optimistický pohľad na veci, hoci tam aktuálne nemôžeme mať hostí a to nie je príliš utešený stav. Viem, že funguje univerzálna predstava o nekonečnej „zazobanosti“ podnikateľov, ale nie je to celkom tak. Ja v areáli neťažím ropu, ale organizujeme školy v prírode a letné tábory. No a detský cestovný ruch pri cenách za tieto služby žiadne extrémne peniaze negeneruje. Stačí to iba na chod areálu, ale mne to neprekáža. Je to moje hobby, radosť. Len s koronou nikto nepočítal...

Úplne na začiatku som sa musel vyrovnať so zvláštnym pocitom, že korona ma môže položiť na kolená bez môjho pričinenia. Viete, keď skrachuje človek, ktorý to robiť nevie alebo to robí zle, poviete si o. k., podnikanie so sebou prináša aj toto. Ale keď sa snažíte, keď máte pocit, že to robíte dobre, a skončíte tak ako ostatní, ktorí to robiť nevedia, to zamrzí. Je však veľmi pravdepodobné, že celú situáciu ustojíme. Ďalej rekonštruujeme, pripravujeme novú sezónu, preto pevne verím, že budúci rok v apríli sa všetko začne nanovo a úspešne.

FOTOGRAFIE JEDNÉHO Z NAJVYŤAŽENEJŠÍCH MODERÁTOROV NÁJDETE V GALÉRII

Najhoršia je zrejme bezmocnosť, pretože v tomto prípade sa naozaj nedá robiť nič, len čakať.

Veľmi často sme si vo firme vyhodnocovali riziká, ktoré by mohli prísť a museli by sme ich riešiť. A zrazu toto! Kompletne pripravená a zazmluvnená sezóna padla. Namiesto tržby sme museli vracať zálohy... No čo vám budem hovoriť. Prišlo to ako blesk z jasného neba, z večera do rána. Na toto nebol nikto pripravený. Nechcem tým zaťažovať ľudí. Každý má starostí dosť, len aby sme to všetci zvládli. Aj ja sa o svojich ľudí snažím postarať. Som pyšný, že som nikoho neprepustil. Zamestnancom bežia plné platy, hoci sú doma. Najradšej by však už boli opäť v práci a medzi ľuďmi, ale na to si treba počkať.

Televízia funguje ďalej. Dokonca sa v prvej vlne nakrúcalo Inkognito. Aký bol ohlas divákov?

Predpokladám, že boli vďační za to, že mohli s humorom preklenúť zložité obdobie.
V. Voštinár

Robili sme na tejto relácii s pocitom, ktorý ste opísali, teda že do jednotlivých domácností vnesieme veselší pohľad na svet. Ale nemal som pocit, že ľudia by za to boli húfne vďační. Vedel som však, že Inkognito sledovali. Boli sme si preto istí, že nás prijímajú, a pocitovo sme s nimi fungovali na diaľku, keďže štúdio bolo prázdne. Bol to veľmi zvláštny pocit. Vyzeralo to, akoby sme Inkognito robili iba pre seba. Možno spomínaný ohlas prebehol na sociálnych sieťach. Neviem, lebo sa tam veľmi nepohybujem, ale v každom prípade bol tento druh programu popri iných zásadných reláciách pre divákov istým osviežením. Nachvíľu zabudli, nemuseli mať ťažkú hlavu z toho, čo sa vonku deje.

Úprimne, aj na mňa je toho priveľa. Zdá sa mi, že slovo korona už dávnejšie začalo nadobúdať pejoratívny charakter. Dokonca som ho zakázal používať vo firme. Žiadna korona, covid či pandémia sa u nás nepoužíva. (Smiech.) Nakrúcanie teda bežalo a priznám sa, že mi to trošku pomohlo, teda tá pomoc bola obojstranná. Tým, že sme vysielali, odovzdávali sme pozitívnu energiu a verím, že ľudia to tak naozaj vnímali. Na druhej strane som zarobené peniaze z televízie okamžite vkladal do areálu, aby som sanoval ďalších ľudí.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
ČSA premávajú lepšie, rýchlejšie, bezpečnejšie.

Lety s deťmi, ktoré majú čierny kašeľ, či aerotaxi za 4 Kčs: Aj o tomto sme písali...

Mária sa vôbec neplánovala živiť tvorbou pre deti.

Po sláve prišlo vyhorenie: Spievanka Mária Podhradská zabáva deti. Čo skrýva vnútri?

Majestátny predátor z našej prírody a jeho počet sú predmetom sporu ochranárov a poľovníkov.

Polemike o love vlka chýba zdravý rozum: Štátna ochrana prírody nerešpektuje vlastný program

Ilustračná snímka

Mama je už šesť rokov na druhom svete. Ako ma mohla zachrániť?

Kristin Davis, Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon a Kim Cattrall

SEX V MESTE sa vracia! Prečo v pokračovaní kultového seriálu neuvidíme KIM CATTRALL

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia