Režisér Juraj Jakubisko, ktorého prezývali aj slovenský Fellini, zomrel vo veku 84 rokov.

Slávneho režiséra ľudia videli naposledy na veľmi smutnej udalosti – na pohrebe Mekyho Žbirku v novembri 2021 v Prahe. Už tam pôsobil mimoriadne krehko, akoby z neho zdravotné problémy vysávali všetky sily. V tom istom roku mu diagnostikovali vážne problémy s obličkami a musel byť dlhodobo hospitalizovaný. Jeho zdravie však bolo podlomené omnoho viac, ako si verejnosť myslela. To priznala Deana českému Blesku, keď opisovala posledné minúty života jej milovaného manžela.

„Išla som za sanitkou taxíkom. Keď sme došli do IKEM-u, Juraj už nedýchal. Vyzeral však uvoľnene a pokojne,“ povedala Blesku vyčerpane jeho manželka Deana Jakubisková. Sanitku zavolala preto, že na manželovi videla, že mu nie je dobre. „Bol slabý, ale v pokoji. Pred pár dňami sme boli na vyšetrení a lekári nám povedali dobrú správu – že nádor ustupuje,“ zverila sa Deana českému Blesku a verejnosť sa tak až teraz dozvedela, že režisér posledné dva roky bojoval so zákernou rakovinou, ale prognózy boli priaznivé. Deana však ešte nepozná presnú príčinu manželovej smrti. „Všetko sa dozviem v najbližších dňoch. Potom po dohode s deťmi usporiadame rozlúčku. Obaja sme veriaci, takže zrejme v kostole,“ povedala pre české Aha!. Napriek všetkému stále myslel na prácu a mal ešte ďalšie veľké filmárske plány. 

POSLEDNÉ ZÁBERY JAKUBISKA NÁJDETE V GALÉRII

Deana sa s manželom lúčila tam, kde mu transplantáciou srdca predĺžili život o jedenásť rokov. „Dovolili mi, aby som s ním ešte hodinu bola. Rozlúčila som sa s ním, poďakovala mu za krásnych 40 rokov,“ priznala v slzách pre české Aha!.

Zroj: Plus JEDEN DEŇ

Diskusia