Jozef Vajda (63) má závideniahodnú figúru, ktorá však nie je zadarmo. Svojou láskou k športu nainfikoval mnohých kolegov z brandže.

Poslednou „obeťou“ v mori mnohých motivovaných športovcov z umeleckých kruhov je herečka Lujza Garajová Schrameková, ktorá s Jožom Vajdom aktuálne skúša v divadle GUnaGu nové predstavenie.

„Keď mi napríklad povie, koľko spraví ,brušákov‘, len sa chytím za hlavu, toľko som ja za celý svoj život neurobila,“ smeje sa mama dvoch detí Viktora a Grétky a neveriacky krúti hlavou nad kondíciou svojho kolegu.

Pre Jozefa však pravidelný pohyb nie je ničím výnimočným, keďže ho mal naordinovaný od útleho detstva svojím otcom lekárom.

„On veľmi skoro pochopil, že šport je dôležitý nielen na kondíciu, ale aj ako prevencia. Vysvetľoval mi, že cvičenie má ozdravovací účinok pre telo.“

K pohybu v Jozefových pätnástich rokoch pribudlo zdvíhanie činiek v posilňovni.

„Vtedy sme si urobili telocvičňu v pivnici, ale to bol len taký provizórny priestor na cvičenie. Neskôr som v cvičení pokračoval v úplne prvej a jedinej profesionálnej telocvični v Bratislave na Lafranconi. Tá bola určená pre športovcov, ale mal som tam umožnené cvičiť, a to vďaka mojim bratom,“ ozrejmil.

Jozef športuje od mladosti, čo na jeho figúre vidno.
Jozef športuje od mladosti, čo na jeho figúre vidno.
Zdroj: Instagram

Dobrým príkladom sa následne stal pre viacerých hereckých kolegov.

„Začal som tam vodiť Milana Kňažka, Vlada Černého, Juraja Kukuru. Ja som pri pravidelnom cvičení ostal dodnes, oni už chodia iba občas, respektíve preferujú iné športy,“ povedal umelec narážajúc napríklad na golf, ktorému podľahol Milan Kňažko, no jeho aktívnu povahu príliš neuspokojuje.

V minulosti hrával volejbal, tenis, dnes okrem posilňovania rád pláva a tiež pravidelne behá.

„Dvakrát do týždňa zabehnem asi 6 kilometrov, niekedy som zabehol aj 8, ale tých 6 je také optimum.“

Na konte má v rámci behu aj niekoľko úspechov. V roku 1986 absolvoval svoj prvý maratón v Košiciach. Zabehol ho v čase 3 hodiny 30 minút, tiež Trnavský maratón za čas 3 hodiny 8 minút a pochváliť sa môže aj Štrbským polmaratónom s prevýšením 800 až 1 000 m.

„Bežalo sa po skalách a bola to ozaj drina. Na bežkách som tiež absolvoval Bielu stopu a zvládol som aj triatlon Železný muž v Piešťanoch (2 km plávanie, 120 km bicykel a 2 km beh).“ Dnes sa však za úspechmi nenaháňa.

Do prvej posilňovne v Bratislave zobral herec Milana Kňažka aj Juraja Kukuru. Kňažko si neskôr zamiloval golf.
Do prvej posilňovne v Bratislave zobral herec Milana Kňažka aj Juraja Kukuru. Kňažko si neskôr zamiloval golf.
Zdroj: Profimedia

Otužilec

Pred pár rokmi sa otvorene priznal, že športoval predovšetkým preto, aby dobre vyzeral a zároveň víťazil.

„Teraz sa chcem hlavne dobre cítiť, mať zo seba dobrý pocit a najmä byť zdravý.“

Jozef si je veľmi dobre vedomý toho, čo hovorí. Od roku 1980 účinkuje na doskách Slovenského národného divadla a ešte nikdy nebol na PN.

„Chorý som bol len raz, aj to po úraze. Nemám alergie a ani neberiem antibiotiká, lieky totiž neuznávam. Snažím sa veci riešiť prírodne, bez týchto medikamentov,“ uviedol pre istý portál o zdraví.

K pravidelnému pohybu pridáva otužovanie, ku ktorému ho priviedla približne pred pätnástimi rokmi vtedy priateľka, dnes už manželka Júlia. V lete boli na turistike v Čingove a po tom, ako prešli Slovenský raj, prechádzali popri Hornáde.

„Ten má v lete len niečo vyše 10 stupňov a ona vbehla do vody a začala sa tam čvachtať,“ zaspomínal si herec, ako sprvu neveriacky pozoroval svoju polovičku.

Zuzana Kronerová otužovanie v ľadovej vode miluje.
Zuzana Kronerová otužovanie v ľadovej vode miluje.
Zdroj: Profimedia

„Ja som tam nemohol ruku strčiť, bol som úplne hotový, ako je to možné, že tam vliezla.“

Normálne ho to naštvalo, preto po pár minútach váhania do studenej rieky vliezol tiež. Prvé ľadové kúpanie si však vôbec neužil, no práve negatívna skúsenosť ho donútila začať na sebe pracovať.

„Dnes už otužovanie nepreháňam tak ako na začiatku. Vtedy som to robil 4- až 5-krát do týždňa. Teraz sa otužovaniu venujem raz za 10 dní, a to vtedy, keď mi dá moje telo signál a mám na to chuť. Snažím sa tomu venovať v priebehu celého roka.“

Aj touto aktivitou sa stal veľkým vzorom napríklad pre moderátorku Eriku Barkolovú. Tá začala na svojej figúre posledné mesiace pracovať a výsledok je úžasný, už dávno totiž nevyzerala tak dobre. Ďalšou otužujúcou je herečka Zuzana Kronerová, ktorá bola ešte pred pár rokmi veľkým teoretikom v oblasti zdravého životného štýlu. Dnes sa tiež snaží držať krok s dobou a starať sa o svoje telo.

Pre Eriku Barkolovú je Jožo veľkým vzorom.
Pre Eriku Barkolovú je Jožo veľkým vzorom.
Zdroj: Instagram
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac