Rozľahlé sídlo na výbornej adrese pod Slavínom nový majiteľ od základov obnovil. Rekonštrukcia však prebehla citlivo, s ohľadom na nádych bohatej histórie nehnuteľnosti.

Obľúbená herečka Eva Krížiková nás navždy opustila na jar 2020 v nemocnici v Malackách. Najkrajšie roky života však prežila vo vile v lukratívnej časti Bratislavy. Po smrti manžela Františka Zvaríka (†87) v roku 2008 sa úplne stiahla do úzadia a práve tento dom sa stal jej útočiskom. Sily jej, žiaľ, začali ubúdať a na rozsiahlu nehnuteľnosť viac nestačila. Dcéra Barbora (58) chcela mať mamu bližšie pri sebe, ale Eva o sebe rozhodne tvrdila: „Ja som Staromešťanka!“ Svoj domov opustiť nechcela, no iná možnosť napokon neostávala. Ešte v roku 2018 ležala najskôr na neurologickej, potom na internej klinike v nemocnici v bratislavskom Starom Meste. Potom umelkyňu presunuli do nemocnice Milosrdní bratia. Keď sa zo zdravotnej stránky čiastočne stabilizovala, dcéra jej zariadila opateru v špičkovom domove pre seniorov v dedine Jablonové na Záhorí. Pár mesiacov pred jej odchodom na večnosť preto padlo v rodine definitívne rozhodnutie spojené s predajom lukratívnej nehnuteľnosti.

Poschodová vila už z diaľky pôsobila ako vystrihnutá z katalógu toskánskych nehnuteľností. Dovolenkový ráz domu dodávali veľké francúzske okná a biele okenice. Navôkol by tak stačilo vysadiť cyprusy, ktoré by sa elegantne dvíhali k nebu, a človek by mal pocit, že je neustále na dovolenke. Nečudo, že dom uchvátil neďalekého herečkinho suseda, honorárneho konzula Jamajky a známeho advokáta Mariána Valka, ktorý si túto vilu kúpil v septembri 2019. Keď sa zmena vlastníckych práv v médiách prevalila, realitný maklér Andrej Churý jej hodnotu v tom čase odhadol slovami: „Hodnota takejto nehnuteľnosti z hľadiska polohy, ako aj veľkosti budovy sa pohybuje okolo 900-tisíc eur v stave pred rekonštrukciou.“

FOTO VILY PRED A PO REKONŠTRUKCII NÁJDETE V GALÉRII

Nečudo, že realitný šperk, ktorý by mohol veľa rozprávať a zároveň prepisovať dejiny našej kultúry, nového majiteľa očaril. Po prvom roku s kovidom sa preto pustil do rozsiahlej rekonštrukcie. Dal postaviť lešenie, odstránil trávnik, okolitý porast, rôzne kry aj starý plot. Všetko vyzeralo nádejne, napokon sa rekonštrukčné práce pretiahli. Dôvod? Pandémia. „Veľa zohrala korona. Pre ňu sa vraj rekonštrukcia pozastavila a teraz, keď by sa do nej mohli opäť pustiť, chýbajú robotníci,“ dozvedeli sme sa ešte v lete 2021. O pár mesiacov (a po opätovných zmenách v opatreniach) sa práce na dome znovu rozbehli.

S rastúcim počtom zaočkovaných a s postupne sa uvoľňujúcimi opatreniami sa do prázdnej vily začal vracať život. Stavebné firmy doslova obkľúčili niekdajšie sídlo známych umelcov. Práce na stavbe začali naberať na obrátkach, keďže tam stavbári trávili čas od skorého rána až do podvečerných hodín. „Nový majiteľ sa pustil do kompletnej rekonštrukcie. V dome sa budujú nové vnútorné priečky a vyzerá to tak, že pôvodné zostanú len obvodové múry a možno ani tie,“ povedal nám jeden zo susedov so smiechom. „Viete, stavbári sem nabehli poriadne zhurta, akoby chceli dobehnúť všetko zameškané,“ dozvedeli sme sa od suseda začiatkom roka 2022.

Dom nechcela opustiť, jej zdravotný stav zariadil všetko inak.
Zdroj: Robo HUBAC

Vile so skutočne pozoruhodnou históriou tak bol po rokoch dopriaty naozaj poriadny „refreš“. Treba však priznať, že rekonštrukčné práce prebehli naozaj citlivo a s ohľadom na pôvodný vzhľad domu, ktorý vo svojej podstate ostal zachovaný. Napriek tomu, že každá časť nehnuteľnosti od strechy, okien, vchodových dverí po fasádu či plot je dnes úplne nová, majitelia vyberali materiály tak, aby sa čo najviac priblížili pôvodnej stavbe domu. A výsledok skutočne stojí za to! Dom pôsobí elegantne, čisto a zároveň absolútne zapadá do daného prostredia. V minulosti v médiách prebehla informácia, že nový majiteľ sa možno do vily s rodinou presťahuje.

Okolie domu si síce ešte vyžaduje zásah záhradného architekta, ale už teraz je na prvý pohľad jasné, že z takejto prerábky by mala obrovskú radosť aj samotná Eva Krížiková, ktorá život za múrmi svojho domu doslova milovala. Dokonca až tak veľmi, že všetky manželské nezhody a hádky s bohémskym manželom do tohto priestoru nevpúšťala. „Radím všetkým mladým, ktorí sa chcú vziať – ak si chcete vymieňať názory, vybehnite radšej von z domu do záhrady, ale v dome si zachovajte čistý vzduch,“ uviedla pred rokmi.

Keby steny vedeli rozprávať... V sídle divy Evy Krížikovej (†85) a Františka Zvaríka (†87) si kľučky podávala herecká smotánka. Celý článok nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia