Hudobná tvorba legendárneho speváka Karla Gotta (†80) zasiahla niekoľko generácií na Slovensku, v Česku, Nemecku, Rakúsku či Rusku. Samotný umelec pred svojím koncom určil, ako sa s jeho duševným bohatstvom bude nakladať.

V časoch zúriacej pandémie sa koncom marca prihovorila fanúšikom nebohého Karla Gotta jeho manželka Ivana Gottová (44) prostredníctvom sociálnych sietí. Vyzdvihla nasadenie lekárov, sestier, ošetrovateľov a ďalších ľudí v prvej línii, pretože ako vyštudovaná zdravotníčka vie, čo táto práca zahŕňa. „Myslím na vás aj na vaše rodiny. Držte sa a prajem vám mnoho síl a energie... Dojíma ma súdržnosť nášho národa!“ Popri emotívnych slovách prezradila, že na jeseň a v zime pripravuje k októbrovému výročiu manželovej smrti tri krásne projekty. „Teším sa na vás v lepších časoch a prajem vám mnoho síl a čo najpevnejšie zdravie,“ doplnila. Pod projektmi mala zrejme na mysli dva koncerty venované pamiatke Karla Gotta, chystané v polovici decembra s účasťou spevákových kolegov a priateľov.

Očakávaný je aj film dokumentaristiky Olgy Malířovej Špátovej (36). Ten by mal zachytávať okrem iného aj umelcove posledné dni na tomto svete a jeho pohreb. Svetlo sveta by mala uzrieť aj autobiografia, ktorú Ivana pomáhala manželovi pred smrťou dokončiť a o ktorej spevák povedal, že je jediná autentická. Už vtedy akoby bol tušil, že to nebude jediná biografia, ktorá po jeho smrti vznikne. Spoluautorkou ďalšej knihy o Karlovi Gottovi je aj jeho prvorodená dcéra Dominika (47), ktorá si dala zaplatiť a spolu s bulvárom prednedávnom vydala otcove pamäti. V nich zverejnila súkromné rodinné zábery, no najpodstatnejšie je, že povedala aj doteraz nevypovedané. Priznala, že je bisexuálka a že spevák rozhodne nebol otcom roka. Vraj jej neprejavoval city ani nemal potrebu vrelosti. Za svoj čin si vyslúžila obrovskú dávku kritiky zo strany spevákových obdivovateľov. Tých nahnevalo permanentné špinenie jeho pamiatky.

FOTOGRAFIE BOŽSKÉHO KÁJU NÁJDETE V GALÉRII

Nič výnimočné

To, že Karel až do poslednej chvíle života myslel na svojich fanúšikov, je neodškriepiteľné a podľa hudobného experta Juraja Čurného (52) nie je takéto konanie pri hviezde jeho formátu nič výnimočné. „Niektorí z umelcov, ktorí vedia, že ich dni na tomto svete sú spočítané, rátajú s tým, že ich dielo bude nejakým spôsobom žiť ďalej, a trošku predurčia, ako sa s ním bude ďalej narábať. To je prípad Davida Bowieho, trošku aj Freddieho Mercuryho a myslím si, že je to aj prípad Karla Gotta. To znamená, že k jeho úmrtiu nedošlo náhle, ale bolo svojím spôsobom očakávané, preto to, že sa podieľal na projektoch, ktoré čoskoro uzrú svetlo sveta, bolo akoby súčasťou jeho umeleckého závetu. Myslím si, že išlo o vedomú činnosť, teda tieto plány sa diali s jeho súhlasom,“ ozrejmil nám.

Len na pripomenutie: rockový kráľ Freddie Mercury (†45) napriek zlému zdravotnému stavu trávil posledné mesiace života v štúdiu nahrávaním rôznych vokálov, ktoré by neskôr mohla skupina Queen použiť na dokončenie nahrávok po jeho smrti. Keď v januári 2016 zomrel David Bowie (†69) pod jeho menom sa rozbiehalo hneď niekoľko veľkých projektov. Dlhodobo chorý umelec tak poňal svoju neodkladnú smrť ako hotové „umelecké dielo“. Ešte pred smrťou sa konala výstava pod názvom David Bowie je... a neskôr sa stala putovnou. Krátko pred smrťou spevák spustil obrovský diskografický projekt a zároveň sa podieľal na muzikáli Lazarus v hlavnej úlohe s hercom Michaelom C. Hallom (49), ktorého diváci poznajú z detektívneho seriálu Dexter. Presne v deň jeho narodenín, dva dni pred úmrtím uzrel svetlo sveta jeho vrcholný a značne existenciálne ladený album Blackstar. Rozlúčku s týmto svetom poňal D. Bowie skutočne grandiózne a rozhodne nešlo o zhodu náhod.

„Iná situácia je v prípade umelcov, ktorí zomrú náhle, vtedy vlastne nastupujú dedičia alebo ľudia, ktorí spravujú pozostalosť týkajúcu sa hudby. V prípade umelcov, ako bol Elvis Presley alebo Jimi Hendrix, ide v podstate o kontinuálnu činnosť od ich smrti, ktorá pokračuje dodnes. To znamená, že sa stále zverejňujú doteraz nezverejnené nahrávky alebo audiovizuálne albumy, ale už pod patronátom niekoho, kto má oprávnenie spravovať pozostalosť daného umelca,“ dopĺňa J. Čurný, podľa ktorého je neustále produkovanie a pripomínanie tvorby umelcov po smrti dôkazom dlhovekosti ich repertoáru. „Trošku iným spôsobom sa to u nás deje napríklad s repertoárom Karola Duchoňa, ktorého pesničky žijú v generáciách ľudí, ktorí ani neboli na svete, keď zomrel. Z môjho pohľadu je to primárne dôkaz toho, že o daný repertoár je záujem, že umelecká tvorba prežila tú najťažšiu skúšku – skúšku časom. Je to výpovedná akceptácia, svojím spôsobom symbol kvality, že daný interpret dokáže zaujať aj generácie, ktoré ho vôbec nežili v čase, keď tvoril,“ dopĺňa.

V Elvisovom prípade každoročne vychádza hneď niekoľko albumov, či už ide o reedície vydaných, alebo nanovo nakonfigurovaných remixov nahrávok do súčasnej zvukovej podoby. „Myslím si, že sa to stane aj s nahrávkami Karla Gotta. Tým, že jeho tvorba zasiahla niekoľko generácií veľmi pozitívnym spôsobom, sa jeho skladby budú vydávať ďalej a fyzickou smrťou sa to určite nekončí.“ Podľa Karlovej dobrej priateľky Marcely Laiferovej (74) svedčí spevákovo pracovné nasadenie krátko pred smrťou o sile jeho osobnosti.

„Karel bol perfekcionista a veľký profesionál. Mal, samozrejme, okolo seba tím, s ktorým sa radil, ale on sám presne vedel, čo chce. Svedčí to o jeho veľkej osobnosti a charaktere, o tom, ako pristupoval k svojmu publiku a fanúšikom, ktorým chcel dopriať. Naplánovať si veci, keď tu už nebude. Na druhej strane to muselo byť ťažké i náročné, predsa len, robíte niečo, čo po vás zostane, niečo, čo bude, keď tu už vy, bohužiaľ, nebudete. Ale hovorí to o jeho sile a nadhľade. Povedala by som, že dôležité je správne si vedieť načasovať veci, byť pokorný, skromný, aj to je tajomstvo úspechu, on toto dobre vedel. Bol v tom fantastický. Mala som niekoľkých vynikajúcich kolegov, ktorí toto nevedeli, a už sa o nich nepíše a nehovorí,“ priznala nám speváčka.

Podobný názor na Karlove posmrtné plány má jeho ďalšia dobrá priateľka Mája Velšicová (84), ktorá ako prvá moderovala jeho turné po Slovensku. „Viete, niekedy sa umieralo veselšie. Nerozmýšľalo sa tak nad tým, ľudia sa nebrali až tak vážne. Aj Karol Duchoň taký bol: žil naplno, neriešil, čo bude potom, a už vôbec nie, čo bude po smrti. Pokiaľ ide o Karla Gotta a o to, že si nejaké záležitosti naplánoval po smrti, vidím to tak, že to dokáže spraviť len silná osobnosť. Ja o svojej smrti, o svojich plánoch nikomu nepoviem,“ uzavrela so smiechom.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia